ivetaf
21.07.14,14:36
Dobrý deň potrebujem pomôcť pri nasledovnej problematike. Slovenská spoločnosť platiteľ DPH si objednala tovar z Číny, tovar bol cez logistickú spoločnosť preclený v Hamburgu a následne bol prevezený našemu odberateĺovi do Maďarskej republiky. Tovar na Slovensko neprišiel. Pýtala som si metodické usmernenie z DÚ, kde mi napísali, že nakoľko tovar neprišiel na Slovensko, ale išiel priamo k Maďarskému odberateľovi, máme povinnosť registrácie v MR. Klient sa so mnou následne háda, že iné spoločnosti takto predávajú tovar už roky, mali kontroly a všetko je v poriadku.
Daňová poradkyňa mi vravela, že Slovenská firma si mala vyžiadať IČDPH v Nemecku a tam si vysporiadať dane. Každý tvrdí niečo iné a ja teraz neviem čo mám robiť.
Máte s tým niekto skúsenosť ?
Podľa mňa v niektorom štáte EÚ treba vykázať DPH na vstupe
§ 17 zákona o DPH pojednáva len miesto nadobudnutia v EU, § 18 odst. 2 pojednáva o mieste dovozu tovaru a s toho mi vyplýva, že ak sa tovar vyskladní v MR tam by sa mala aj vysporiadať daňová povinnosť daň na vstupe - výstupe = 0 DPH.
Ale kliemt mi tvrdil, že DPH treba vysporiadať v SR a predaj tovaru do Maďarska §43 oslobodenie od dane,
Máte s tým niekto skúsenosť ?
Monika Kováčová
23.07.14,09:41
fiškálne preclenie, popozeraj info aj tu napr. http://www.danovecentrum.sk/clanok-kaviaren/zahranicna-faktura-a-povinnost-kupujuceho-odviest-dph-v-sr-nakup-tovaru-zo-zahranicia-1.htm ale aj inde . Je to troška zložitejšia problematika, treba obchodný prípad rozobrať do poslednej nitky, ako sa hovorí. škoda, že sa pýtaš pred q.dphčkami a tým súvisiacim náporom, poštuduj, príp. doplň otázku