Volvox
17.10.04,23:09
Zdravím Vás, chcel by som radu ohľadne tohoto:
Zamestnanci majú určený 40hod. týždenný prac. čas. Nepracujú na zmeny. Ak pracujú aj v sobotu napríklad 10 hodín tak sa jedná o nadčas.
Chcel by som vedieť, či im mám z týchto 10 hodín odčítať 0,5 hodinu na obed a preplatiť im 9,5 hodiny a či im mám poskytnúť za túto odpracovanú sobotu stravu.
Ďakujem
bepo
17.10.04,21:23
Prestavka na obed sa nezaratava do odpracovaneho casu ale ked pracuju 10 hod tak im zarataj 10 hod.Ak su 10 hod v praci tak odpocitaj.A preco by si im nechcel poskytnut stravu?
Volvox
18.10.04,13:20
To čo píšeš samozrejme viem a preto musím upresniť moju otázku. (Aj keď som si to medzitým už vyriešil. Treba pozornejšie čítať paragrafy ;) ).

V prvom rade ide o hru na slovíčka v ZP ohľadne pracovej zmeny a v druhom rade nejde o nič pretože tú 0,5 hod. im dávame dole a obed im poskytujeme. (niečo za niečo :D )

1. Podľa ods.1 §97 ZP je prácou nadčas "práca vykonávaná ... nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien."
2. Pracovný čas je rozvrhnutý rovnomerne PO-PI 40 hodín týždenne. Pýtam sa na nadčasy, ktoré sú vykonávané v sobotu. Čiže mimo ustanoveného týždenného pracovného času a mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. Potiaľto to je OK.
3. Lenže podľa ods.1 §91 ZP je "Zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako 6 hodín prestávku na ...". A tu je vznikol môj problém.
4. Pracovná zmena je definovaná v ods.1 §90 ZP ako "časť ustanoveného týždenného pracovného času, ktorý je zamestnanec povinný na základe vopred určeného rozvrhu pracovných zmien odpracovať ..."
5. Takže podľa toho nadčas v sobotu nemožno považovať za pracovnú zmenu a preto zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť 0,5 hod. na obed.
6. V ods.2 §152 ZP je pracovná zmena definovaná inak na účely stravovania - ide už iba o výkon práce bez ohľadu na to či v rámci alebo mimo rámca určeného týždenného pracovného času. Takže podľa tohto dostanú stravu v hociktorý deň, keď odpracujú viac než 11 hodín. Túto druhú definíciu zmeny na účely stravovania som akosi prehliadol a preto som vás tu obťažoval týmto dlhým príspevkom.

Takže prepáčte za hlúpe otázky :o
Veva
18.10.04,14:20
Prečo hlúpa otázka, ja by som nepovedala, ale ty si dáš otázku a aj sám si odpovieš. Ja by som povedala,či je to nadčas v pracovný deň alebo či tento nadčas odparcuje v sobotu má mať nárok na prestávku , alebo to máte inak ošetrené v predpise , a obed ak máte také možnosti ,že mu môžete zabezpečiť stravu tak prečo nie a viete to finančne pokryť a ešte tie nadčasy v sobotu sa neopakujú pravidelne ?, že vaša prevádzka to vyžaduje ?
Volvox
18.10.04,17:26
No hej odpovedal som si sám lebo som to medzitým už vyriešil. Ako som napísal môj problém vznikol tým že som si nevšimol inú definíciu zmeny pri poskytovaní stravy.
Mirka D
12.08.05,10:59
Bola nejaká novela Zákonníka práce?
Máme 40h. týždenný pracovný čas a 1/2 hod na obed do pracovného času nezarátavame.
Prijímam nového zamestnanca a ten mi "s istotou" tvrdí, že bola novela ZP a do 40h.týždenného prac.času sa zarátava aj obedová prestávka... O ničom neviem...
vladan
12.08.05,11:03
Bola nejaká novela Zákonníka práce?
Máme 40h. týždenný pracovný čas a 1/2 hod na obed do pracovného času nezarátavame.
Prijímam nového zamestnanca a ten mi "s istotou" tvrdí, že bola novela ZP a do 40h.týždenného prac.času sa zarátava aj obedová prestávka... O ničom neviem...žiadna zmena ohľadom pracovného času a zarátavania obeda do pracovného času nebola, ale pre srandu by som ho požiadala, nech mi to donesie čierne na bielom - uvidíš, čo povie ;)
Chobot
12.08.05,11:07
6. V ods.2 §152 ZP je pracovná zmena definovaná inak na účely stravovania - ide už iba o výkon práce bez ohľadu na to či v rámci alebo mimo rámca určeného týždenného pracovného času. Takže podľa tohto dostanú stravu v hociktorý deň, keď odpracujú viac než 11 hodín. Túto druhú definíciu zmeny na účely stravovania som akosi prehliadol a preto som vás tu obťažoval týmto dlhým príspevkom.
:o
Zase si si zle precítal znenie zákona. V tom paragrafe sa za pracovnú zmenu povazuje výkon práce dlhsí ako 4 hodiny, akurát ked pracovné zmena trvá viac ako 11 hodín, tak môze zamestnávatel zabezpecit dalsie teplé jedno.

Takze ak pracovali v sobotu viac ako 4 hodiny,tak im musís zabezpecit stravu.
Livia2
18.10.05,07:51
Ako je to s prestávkami a so stravným počas nadčasu? Napríklad : pracovník odpracuje riadnu 7,5 hod pracovnú zmenu + 0,5 hod prestávka na stravovanie. Potom ostáva na nadčas 8 hodín. Má nárok na ďalšie teplé jedlo, keďže pracuje viac ako 11 hodín (§ 152)?
A vôbec, prestávka počas nadčasu sa započítava do pracovného času alebo nie?
Už som sa tak domotala, že neviem, kde je sever... Poraďte, ako je to u vás.
Peťo
18.10.05,09:48
So sobotou / práca nadčas/ by som si dovolil nesuhlasiť. Vychadzajme s definicie pracovnej zmeny / § 90 ods. 1 ZP/ ,... " ktorou je časť ustanoveného tyždenného prac.času... na základe vopred určeného rozvrhu prac. zmien... " . Podľa prvotných udajov Volvox, pracovné zmeny sú určené na pondelok až piatok. Sobota tam nie je. A podľa § 152 ods. 1 ZP je zamestnavateľ je povinný zabezpečiť zamestnancom vo všetkých zmenách / podľa cit § 90/ stravovanie , ak v nich je výkon práce dlhší ako 4 hodiny. Ak pracovná zmena je dlhšia ako 11 hod. , zamestnavateľ môže / nemusí/ poskytnúť ďalšie teplé hlavné jedlo. Takto to chápem ja. Ostatné je naviac. Pekný deň.
karol.za
18.10.05,20:07
1./Čo je pracovná doba je čas v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi vykonáva pre neho prácu podľa pracovnej náplne a pod.
2/Priateľia ako som sa pozrel ste všetci od fachu mzdy ale niečo je aj o pracovnej bobe dĺžka pracovnej doby počas 24 hodín,aj práca nadčas je práca buď je zaplatená alebo je poskytnuté voľno
na margo 7,5 plus 0,5 plus 8 hodín presčas je porušenie § dĺžka pracovnej doby v priebehu 24 je maximálne 12hodín jedine že by bol hasič ten môže pracovať až 18 hodín
Novelizácia,ano nie v prílohe plné znenie aj so zmenami
najposlednejšie a nečítajte len prvú vetu ale celý praragraf
a nie len 1 odstavec keď ich je 5 ale všetkých päť
Livia2
19.10.05,06:11
... na margo 7,5 plus 0,5 plus 8 hodín presčas je porušenie § dĺžka pracovnej doby v priebehu 24 je maximálne 12hodín jedine že by bol hasič ten môže pracovať až 18 hodín
Novelizácia,ano nie v prílohe plné znenie aj so zmenami
najposlednejšie a nečítajte len prvú vetu ale celý praragraf
a nie len 1 odstavec keď ich je 5 ale všetkých päť
Nesúhlasím s tebou, podľa mňa zamestnanec môže vykonať prácu nadčas 8 hodín. Veď sa mu predsa nepretržitý odpočinok neskráti na menej ako 8 hodín. Mal by si si prečítať nielen celý paragraf, ako doporučuješ, ale všetky paragrafy, ktoré sa témy týkajú.
Išlo mi len o to, že si myslím, že prestávka v práci, ktorú majú pracovníci v rámci nadčasu, sa nemá odrátavať z pracovného času, takže ak sú v práci nadčas napr. od 14 do 22 hod, tak sa im zaplatí 8 hodín, aj keď skutočne pracovali 7,5 hod + 0,5 hod mali prestávku.
Ďakujem za názory.