sokrateska
17.04.06,18:07
Keďže s dcérou ešte stále uvažujeme, či vstúpiť do II.pilieru dôchodkového sporenia alebo nie, mala by som jednu otázku pre ľudí, ktorí tomu naozaj rozumejú. Myslím, že o kladoch i záporoch II.pilieru viem toho opravdu dosť, sledovala som dennú tlač, internet, ponuky ap. Nemám však absolutne jasno v poplatkoch dôchodkovým spoločnostiam /v podstate je to takmer jedno ktorej, podmienky sú veľmi podobné/.
Je mi jasný poplatok za vedenie účtu vo výške 1% z každej mesačne zaslanej čiastky zo SP. Ale ako je to s poplatkom za správu DF, kde sa uvádza čiastka 0,07-0,08 % z priemernej mesačnej čistej hodnoty majetku? Podľa niektorých výpisov, do ktorých som mohla nahliadnuť, sa táto čiastka zvyšuje priamo úmerne so sumou na osobnom dôchodkovom účte, čo už teraz bolo vidno - v prvých mesiacoch sa čiastka pohybovala od 0,05 Sk a teraz po roku je to 10,-- Sk ap.
Ak uvažujem úplne laicky, tak v prípade /že by sa napr.20 rokov nemenila žiadna veličina - teda žiadne navyšovanie, či zvýšenie odvodov, žiadne zhodnocovanie - to len pre jednoduchosť výpočtu/ ak mesačne zo SP odvádzajú na osobný účet sporiteľa napr. 2000,- Sk, za rok je to 24 tisíc, za 20 rokov povedzme pol milióna /teda 480 tis.bez akéhokoľvek navýšenia, úrokov ap./ Tak mi potom vychádza, že po 20-tich rokoch, keď
mi opäť zo SP poukážu 2.000,-Sk na OÚ, budem mať v tomto mesiaci strhnuté: 20,- Sk ako 1% za vedenie účtu a 384,--Sk za správu DF, čo je
celkovo viac ako 20% môjho mesačného odvodu na OÚ a to by, myslím, žiadne zhodnotenie peňazí v takej výške nenahradilo. Uvažujem správne?
Je možné, aby ľudia, čo budú mať časom na účte aj 2-3 milióny platili každý mesiac 0,07% z tejto hodnoty - teda napr.2100,-?
Ak v tomto má niekto jasno, ak píšem hlúposti - lebo rozumne to fakt nevyzerá - tak ma prosím uveďte na pravú mieru, lebo takto ja tu svoju
dcéru načisto odradím a bude odvádzať len do soc.poisťovni.
Ďakujem pekne všetkým ochotným a rozhľadeným. :confused: :confused: :confused:
ajobs
17.04.06,18:24
Keďže s dcérou ešte stále uvažujeme, či vstúpiť do II.pilieru dôchodkového sporenia alebo nie, mala by som jednu otázku pre ľudí, ktorí tomu naozaj rozumejú. Myslím, že o kladoch i záporoch II.pilieru viem toho opravdu dosť, sledovala som dennú tlač, internet, ponuky ap. Nemám však absolutne jasno v poplatkoch dôchodkovým spoločnostiam /v podstate je to takmer jedno ktorej, podmienky sú veľmi podobné/.
Je mi jasný poplatok za vedenie účtu vo výške 1% z každej mesačne zaslanej čiastky zo SP. Ale ako je to s poplatkom za správu DF, kde sa uvádza čiastka 0,07-0,08 % z priemernej mesačnej čistej hodnoty majetku? Podľa niektorých výpisov, do ktorých som mohla nahliadnuť, sa táto čiastka zvyšuje priamo úmerne so sumou na osobnom dôchodkovom účte, čo už teraz bolo vidno - v prvých mesiacoch sa čiastka pohybovala od 0,05 Sk a teraz po roku je to 10,-- Sk ap.
Ak uvažujem úplne laicky, tak v prípade /že by sa napr.20 rokov nemenila žiadna veličina - teda žiadne navyšovanie, či zvýšenie odvodov, žiadne zhodnocovanie - to len pre jednoduchosť výpočtu/ ak mesačne zo SP odvádzajú na osobný účet sporiteľa napr. 2000,- Sk, za rok je to 24 tisíc, za 20 rokov povedzme pol milióna /teda 480 tis.bez akéhokoľvek navýšenia, úrokov ap./ Tak mi potom vychádza, že po 20-tich rokoch, keď
mi opäť zo SP poukážu 2.000,-Sk na OÚ, budem mať v tomto mesiaci strhnuté: 20,- Sk ako 1% za vedenie účtu a 384,--Sk za správu DF, čo je
celkovo viac ako 20% môjho mesačného odvodu na OÚ a to by, myslím, žiadne zhodnotenie peňazí v takej výške nenahradilo. Uvažujem správne?
Je možné, aby ľudia, čo budú mať časom na účte aj 2-3 milióny platili každý mesiac 0,07% z tejto hodnoty - teda napr.2100,-?
Ak v tomto má niekto jasno, ak píšem hlúposti - lebo rozumne to fakt nevyzerá - tak ma prosím uveďte na pravú mieru, lebo takto ja tu svoju
dcéru načisto odradím a bude odvádzať len do soc.poisťovni.
Ďakujem pekne všetkým ochotným a rozhľadeným. :confused: :confused: :confused:

Katka, či vstúpiť do II.piliera alebo nie závisí od mnohých faktorov, najmä veku, dĺžky sporenia, výnosnosti fondov (tie môžme len predpokladať), ale aj od toho, koľko peňazí budeš vkladať do tohto sporenia. To, čo píšeš o poplatkoch je síce čiastočne pravda, ale po 20-tich rokoch sporenia pri priemernej mzde budú tvoje výnosy zo systému ďaleko vyššie, ako poplatok za správu,takže výnosy ignorovať nemôžeš.
Ak si dostatočne "mladá"- vek aspoň do 40 rokov, určite sa ti oplatí ísť do SDS. Prvý pilier bude stále podliehať politickým výkyvom, bude nestabilný, a časom (ak to nová generácia politikov nezemní), bude poskytovať iba sociálne dôchodky, z ktorých sa určite nebude dať vyžiť.
mamo
17.04.06,18:40
Teoretická ale určite aj praktická otázka. Ak má niekto napr. 25 rokov, je SZČO drobný živnostník, ktorý odvody platí stále z minimálnej mzdy, a takých je dosť alebo zamestnanec, za ktorého zamestnávateľ odvádza odvody z minimálnej mzdy, a takých je tiež veľa, oplatí sa takémuto človeku vstúpiť do II.piliera ? Pretože v II pilieri sa mu z toho minima nebude mať čo poriadne zhodnotiť a ak tam nevstúpi, tak štát mu nejakú minimálnu penziu garatuje. Alebo ako je to v takomto prípade, že by do svojho odchodu do dôchodku platil len z min. mzdy odvody. Aký postup zvoliť ???
Ďakujem
sokrateska
17.04.06,19:06
Milý Tonko, čože ja, ja som už dosť "stará", a preto asi taká nedôverčivá... Hlavne na "výnosné" fondy moc neverím. Dcéra má iba 24 rokov a zamestnanie pomerne slušné, a možnože to tu o 20 rokov bude vyzerať lepšie /?/, teda myslím tým, že ľudia /hlavne tí, čo spravujú peniaze iných a to už v akejkoľvek podobe/ nebudú chcieť čo najrýchlejšie zbohatnúť za každú cenu systémom "po nás potopa...". Veríš ozaj tomu, že sa zverené finančné prostriedky budú zhodnocovať v takej miere, aby to nahradilo požadované poplatky? Nezdajú sa Ti takto počítané poplatky privysoké? Veď uznaj, že by to ročne mohlo robiť aj desiatky tisíc korún /pokiaľ to teda bude
tak, ako si to vysvetľujem/. Keď to porovnávam s poplatkami napr. bánk- a tie
sa nám mnohým zdajú byť tiež značné - je to obrovský nárast. Asi tomu nerozumien, alebo som už naozaj stará zatrpknutá osoba...
Viera123
17.04.06,19:19
Teoretická ale určite aj praktická otázka. Ak má niekto napr. 25 rokov, je SZČO drobný živnostník, ktorý odvody platí stále z minimálnej mzdy, a takých je dosť alebo zamestnanec, za ktorého zamestnávateľ odvádza odvody z minimálnej mzdy, a takých je tiež veľa, oplatí sa takémuto človeku vstúpiť do II.piliera ? Pretože v II pilieri sa mu z toho minima nebude mať čo poriadne zhodnotiť a ak tam nevstúpi, tak štát mu nejakú minimálnu penziu garatuje. Alebo ako je to v takomto prípade, že by do svojho odchodu do dôchodku platil len z min. mzdy odvody. Aký postup zvoliť ???
Ďakujem
Výška odvodov nie je pre II. pilier vôbec dôležitá, pretože toľko sa ti "zarátava" aj do I. piliera. Keď prispievaš nízkymi odvodmi, aj z I. piliera budeš mať nízky dôchodok. Dôležitý je vek a náväzne na to teda aj dľžka prispievania.
Minimálna penzia do budúcna (ťažko povedať, kedy nám to "budúcno" skrátia) sa ráta že bude asi 1,3 násobku životného minima, tak si to skús predstaviť, koľko to asi bude. S tou garanciou to nie je také isté. Zo zákona máš dané, že máš nárok na dôchodok, ale v akej výške, to do budúcna nevie povedať nikto, dokonca sa predpokladá, že sa zruší úplne dôchodkový vek a do dôchodku pôjde len ten, kto bude mať na to našetrené. Ale to sa nás, pracujúcich už pravdepodobne nedotkne, možno súčasných študentov, ktovie, sú to zatiaľ len prognózy. Peňazí totiž niet. Ale je fakt, že objem prostriedkov, ktoré štát bude dávať na penzie v horizonte pekných pár rokov dopredu, bude vraj približne taký istý balík ako v súčasnosti. Čiže žiadna sláva, pretože za tých xy rokov už to nebudú tie isté peniaze, čo teraz...Niekde to bolo zverejnené, v niektorom denníku.
Osobne som sa zúčastnila prednášky tvorcov dôchodkovej reformy a pýtala som sa na otázku, čo v tom prípade, ak človek nenašetrí v II. pilieri za 10 rokov prostriedky, ktoré budú stačiť na dôchodok. Odpoveď znela: štát to bude riešiť nejakou dávkou v hmotnej núdzi, aby sa "dopočítal" rozdiel medzi tým, čo bude chýbať, alebo nejakým príspevkom.
Suma sumárum: výška odvodov je nepodstatná.
Viera123
17.04.06,19:28
Milý Tonko, čože ja, ja som už dosť "stará", a preto asi taká nedôverčivá... Hlavne na "výnosné" fondy moc neverím. Dcéra má iba 24 rokov a zamestnanie pomerne slušné, a možnože to tu o 20 rokov bude vyzerať lepšie /?/, teda myslím tým, že ľudia /hlavne tí, čo spravujú peniaze iných a to už v akejkoľvek podobe/ nebudú chcieť čo najrýchlejšie zbohatnúť za každú cenu systémom "po nás potopa...". Veríš ozaj tomu, že sa zverené finančné prostriedky budú zhodnocovať v takej miere, aby to nahradilo požadované poplatky? Nezdajú sa Ti takto počítané poplatky privysoké? Veď uznaj, že by to ročne mohlo robiť aj desiatky tisíc korún /pokiaľ to teda bude
tak, ako si to vysvetľujem/. Keď to porovnávam s poplatkami napr. bánk- a tie
sa nám mnohým zdajú byť tiež značné - je to obrovský nárast. Asi tomu nerozumien, alebo som už naozaj stará zatrpknutá osoba...
Ahoj Sokrateska, pisala som ti odpoveď na tv. otázku, ešte tú predchádzajúcu, ale bola taká obšírna, že som si to nakoniec rozmyslela a chcela to skrátiť, ale predbehol ma poraďák Ajobs :-).
V podstate vystihol to, čo som ti chcela napísať aj ja.
A k tv. druhej otázke len toľko: Keby II. pilier nebol zabezpečený štátom tak, ako je, tak by nás o niekoľko rokov mal všetkých opäť na krku. Dokonca si dôchodkové správ. spoločnosti (DSS) sťažujú, že im štát až priveľmi zviazal ruky, pretože prílišné rozdiely, ktoré by boli medzi jednotlivými DSS by museli hradiť zo svojho, preto sú pri investovaní nanajvýš opatrné.
Pokiaľ sa o seba nepostaráš sama - hoc aj cestou DSS - nikto sa o teba nepostará. A reforma je nevyhnutná, to si uvedomujú všetci, a nie je to len "výmysel" našich politikov, reforma je prebratá z čílskeho systému, kde funguje 25 rokov, akurát je to prispôsobené na naše podmienky, pridali sa aj okolité krajiny napr. Maďarsko, Poľsko, tam to funguje 7 rokov, niektoré krajiny bývalého ZSSR... Čechy idú reformu robiť tento rok, pretože inej cesty, žiaľ, niet.
Neporovnávaj banky, aj oni si riadne účtujú, ale to je už iná kapitola...
sokrateska
17.04.06,19:43
Vierka, ja Ti neviem. Keď budete do mňa ešte viacerí hustiť, asi sa nad tým zamyslím. Len jedno nemôžem "prežuť" - a síce, že štát by nás mal o pár rokov opäť na krku. Kto je to štát? /Za socializmu sme sa učili, že štát sme my...!/. Ja si dnes pod štátom predstavujem vládu a jej zákony. A, veru, tá sa každú chvíľu mení a o zákonoch ani nehovorím! Nejako mi chýba istota, chýba mi veľmi. Viem, že späť sa už nič nevráti, chcela by som dcére poradiť najlepšie ako viem. Ale som vam všetkým vďačná za odpovede, lebo človek si
prečíta aj také veci, ktoré ho predtým ani nenapadli a žváži všetko z viacerých strán. /Ešte pár slov z úplne iného súdka: vďaka radám "poraďákov" som išla na operáciu žlčníka. A mali pravdu, laparoskopicky je to sranda, opravdu nič, čoho by sa bola treba báť! A preto všetkým ďakujem!/
KEJKA
17.04.06,20:07
ja sa pripojím len okrajovo. Absolútnu istotu nemá dnes nikto a v ničom. Treba sa poistiť, treba si vybrať, treba si vedieť poradiť.
Viera123
17.04.06,20:27
Vierka, ja Ti neviem. Keď budete do mňa ešte viacerí hustiť, asi sa nad tým zamyslím. Len jedno nemôžem "prežuť" - a síce, že štát by nás mal o pár rokov opäť na krku. Kto je to štát? /Za socializmu sme sa učili, že štát sme my...!/. Ja si dnes pod štátom predstavujem vládu a jej zákony. A, veru, tá sa každú chvíľu mení a o zákonoch ani nehovorím! Nejako mi chýba istota, chýba mi veľmi. Viem, že späť sa už nič nevráti, chcela by som dcére poradiť najlepšie ako viem. Ale som vam všetkým vďačná za odpovede, lebo človek si
prečíta aj také veci, ktoré ho predtým ani nenapadli a žváži všetko z viacerých strán. /Ešte pár slov z úplne iného súdka: vďaka radám "poraďákov" som išla na operáciu žlčníka. A mali pravdu, laparoskopicky je to sranda, opravdu nič, čoho by sa bola treba báť! A preto všetkým ďakujem!/
Sokrateska, konečné rozhodnutie je samozrejme na tebe, my to vidíme takto, ale ak ty cítiš, že nie, tak nie, jedná sa o tvoje peniaze a ani jeden z nás, čo do teba "hustíme":D ti ich vyplácať nebude.
Naozaj si to každý musí zvážiť sám, ale kto o tom trochu viac vie, či viac do toho vidí, to vníma inak.
Štát, áno to sme my, to máš pravdu, ale zvolili sme si zástupcov a nie vždy sa nám "trafia" do nôty, takže sme závislí od ich rozhodovania. (A zákony sa menia tak často a tak rýchlo, že ešte ani nestačí uschnúť čerň na jednom z nich a už je tu jeho novelizácia.)
Čiže by sme zasa ostali v milosti, či nemilosti našich zákonodarcov, keby neboli politici dobre zvážil dôchodkovú reformu a v tomto sme dokonca predbehli bratov Čechov.
A ohľadne istôt, hm... to by sa zasa dal napísať príspevok na pekných pár strán, nechýba len tebe, chýba takmer každému, pretože neistota, strach, obavy je práve to, čo ľudí desia a nedajú im spávať. Ver, že nie si sama.:mee:
Napadli ma slová D. Carnegieho, ktorý je autorom viacerých dobrých kníh: "Strach narobil v živote ľudí viac škôd, ako samotná 2. svetová vojna." Nie je to presná citácia ale vystihuje podstatu.
A porada je naozaj skvelá vec, som rada, že pomáha vo všetkých smeroch a nielen mne.
Chobot
17.04.06,22:23
Keďže s dcérou ešte stále uvažujeme, či vstúpiť do II.pilieru dôchodkového sporenia alebo nie, mala by som jednu otázku pre ľudí, ktorí tomu naozaj rozumejú. Myslím, že o kladoch i záporoch II.pilieru viem toho opravdu dosť, sledovala som dennú tlač, internet, ponuky ap. Nemám však absolutne jasno v poplatkoch dôchodkovým spoločnostiam /v podstate je to takmer jedno ktorej, podmienky sú veľmi podobné/.
Je mi jasný poplatok za vedenie účtu vo výške 1% z každej mesačne zaslanej čiastky zo SP. Ale ako je to s poplatkom za správu DF, kde sa uvádza čiastka 0,07-0,08 % z priemernej mesačnej čistej hodnoty majetku? Podľa niektorých výpisov, do ktorých som mohla nahliadnuť, sa táto čiastka zvyšuje priamo úmerne so sumou na osobnom dôchodkovom účte, čo už teraz bolo vidno - v prvých mesiacoch sa čiastka pohybovala od 0,05 Sk a teraz po roku je to 10,-- Sk ap.
Ak uvažujem úplne laicky, tak v prípade /že by sa napr.20 rokov nemenila žiadna veličina - teda žiadne navyšovanie, či zvýšenie odvodov, žiadne zhodnocovanie - to len pre jednoduchosť výpočtu/ ak mesačne zo SP odvádzajú na osobný účet sporiteľa napr. 2000,- Sk, za rok je to 24 tisíc, za 20 rokov povedzme pol milióna /teda 480 tis.bez akéhokoľvek navýšenia, úrokov ap./ Tak mi potom vychádza, že po 20-tich rokoch, keď
mi opäť zo SP poukážu 2.000,-Sk na OÚ, budem mať v tomto mesiaci strhnuté: 20,- Sk ako 1% za vedenie účtu a 384,--Sk za správu DF, čo je
celkovo viac ako 20% môjho mesačného odvodu na OÚ a to by, myslím, žiadne zhodnotenie peňazí v takej výške nenahradilo. Uvažujem správne?
Je možné, aby ľudia, čo budú mať časom na účte aj 2-3 milióny platili každý mesiac 0,07% z tejto hodnoty - teda napr.2100,-?

Ak v tomto má niekto jasno, ak píšem hlúposti - lebo rozumne to fakt nevyzerá - tak ma prosím uveďte na pravú mieru, lebo takto ja tu svoju
dcéru načisto odradím a bude odvádzať len do soc.poisťovni.
Ďakujem pekne všetkým ochotným a rozhľadeným. :confused: :confused: :confused:
Vidím, že si dosť na pochybách kvôli poplatkom, či má význam sporiť v II. pilieri.

Opýtam sa Ťa: máš nejaké prostriedky v podielových fondoch? Ak áno, zamyslela si sa nad tým, aké sú tam poplatky?

Veľa ľudí si prepočíta, aké strašné tisíce odvedie dôchodkovej správcovskej spoločnosti za obdobie 20 rokov. Treba si však uvedomiť, že pre tú spoločnosť je ten poplatok 1% za vedenie účtu a poplatok za správu 0,07% mesačne jediný príjem. Ona z ničoho iného nemá príjem. Celý výnos zo spravovaných prostriedkov je rozdelený medzi podielnikov. Preto má tých 1% fixný príjem a tých 0,07% je pre nich motivačný, pretože čím vyšší objem prostriedkov bude spravovať, tým bude ich príjem vyšší.

Teraz k samotnej výške poplatkov. Ľudia sa rozhorčujú, aké nekresťanské poplatky od nich DDS-ky chcú, ale nikto sa nepozastavil nad tým, aké poplatky berú správcovské spoločnosti (SS), ktorým sporitelia zverujú nie postupne niekoľko rokov, ale v krátkom čase a často jednorazovo miliardy SKK. Pre porovnanie, vstupný poplatok SS je 2,5 - 3,5 % (porovnaj s jednorazovým poplatkom za vedenie účtu 1%). Niektoré fondy majú aj výstupný poplatok, väčšinou po uričtom čase je tento odpustený, takže pre porovnanie je nepodstatný.

SS si účtujú za správu fondov od 0,9% do 1,35% p.a. (peňažné menej, akciové viac), DSS si účtuje 0,84% p.a.

Zabudla si na odplatu depozitárovi. V prípade SS sa pohybuje od 0,15% do 0,20% p.a., pričom v DSS je to 0,05-0,08% p.a.

Spôsob vedenia, spravovania a investovania fondov v DSS je rovnaké ako v prípade SS, aj výnosy sú na rovnakej úrovni. Ani v SS podielnikom nikto nezaručuje budúce vyýnosy a predsa nikto nespochybňuje činnosť SS. Nechápem teda ľudí, ktorí bez výhrad vložia peniaze do SS a keď sa majú rozhodnúť pre DSS, ktorá je to isté ako fondy, len s nižšími poplatkami, tak zrazu začnú prepočítavať, koľko peňazí im za 20 rokov odvedú. Na druhej strane si ale nespočítajú, koľko im môžu tie fondy priniesť.

Uvádzaš, že ak tam bude mať niekto 2-3 milióny, tak odvedie mesačne 2100 sk, ale uvedom si, že z tých 2-3 miliónov bude mať pri 3% - nej výnosnosti mesačne 7500 sk. Čiže neporovnávaj mesačný poplatok s mesačným vkladom, ale s objemom prostriedkov a mesačným výnosom.

Pravdou je, že budúci výnos Ti DSS nezaručuje, ale to nemáš zaručené ani v SS. A porovnávať DSS s bankou nemá význam, lebo to sú dve úplne odlišné veci.

Takže netráp sa tým, koľko zaplatíš za celú dobu sporenia, pretože podobné číslo by Ti vyšlo pri ktoromkoľvek produkte finančného trhu. Sôr sa zameraj na iné výhody resp. nevýhody DSS.
mamo
18.04.06,06:04
Výška odvodov nie je pre II. pilier vôbec dôležitá, pretože toľko sa ti "zarátava" aj do I. piliera. Keď prispievaš nízkymi odvodmi, aj z I. piliera budeš mať nízky dôchodok. Dôležitý je vek a náväzne na to teda aj dľžka prispievania.
Minimálna penzia do budúcna (ťažko povedať, kedy nám to "budúcno" skrátia) sa ráta že bude asi 1,3 násobku životného minima, tak si to skús predstaviť, koľko to asi bude. S tou garanciou to nie je také isté. Zo zákona máš dané, že máš nárok na dôchodok, ale v akej výške, to do budúcna nevie povedať nikto, dokonca sa predpokladá, že sa zruší úplne dôchodkový vek a do dôchodku pôjde len ten, kto bude mať na to našetrené. Ale to sa nás, pracujúcich už pravdepodobne nedotkne, možno súčasných študentov, ktovie, sú to zatiaľ len prognózy. Peňazí totiž niet. Ale je fakt, že objem prostriedkov, ktoré štát bude dávať na penzie v horizonte pekných pár rokov dopredu, bude vraj približne taký istý balík ako v súčasnosti. Čiže žiadna sláva, pretože za tých xy rokov už to nebudú tie isté peniaze, čo teraz...Niekde to bolo zverejnené, v niektorom denníku.
Osobne som sa zúčastnila prednášky tvorcov dôchodkovej reformy a pýtala som sa na otázku, čo v tom prípade, ak človek nenašetrí v II. pilieri za 10 rokov prostriedky, ktoré budú stačiť na dôchodok. Odpoveď znela: štát to bude riešiť nejakou dávkou v hmotnej núdzi, aby sa "dopočítal" rozdiel medzi tým, čo bude chýbať, alebo nejakým príspevkom.
Suma sumárum: výška odvodov je nepodstatná.
Ďakujem za odpoveď, treba si spraviť určite nejakú dobrú životnú poistku. Ale určite poznáš okolo seba podnikateľov, ktorí zamestnajú len za minimálnu mzdu a chudák zamestnanec nemá inú možnosť, z tých jeho odvodov sa mu tam toho veľa nenazbiera. Ale aj taký je život.
ajobs
18.04.06,09:57
Sokrateska, konečné rozhodnutie je samozrejme na tebe, my to vidíme takto, ale ak ty cítiš, že nie, tak nie, jedná sa o tvoje peniaze a ani jeden z nás, čo do teba "hustíme":D ti ich vyplácať nebude.
Naozaj si to každý musí zvážiť sám, ale kto o tom trochu viac vie, či viac do toho vidí, to vníma inak.
Štát, áno to sme my, to máš pravdu, ale zvolili sme si zástupcov a nie vždy sa nám "trafia" do nôty, takže sme závislí od ich rozhodovania. (A zákony sa menia tak často a tak rýchlo, že ešte ani nestačí uschnúť čerň na jednom z nich a už je tu jeho novelizácia.)
Čiže by sme zasa ostali v milosti, či nemilosti našich zákonodarcov, keby neboli politici dobre zvážil dôchodkovú reformu a v tomto sme dokonca predbehli bratov Čechov.
A ohľadne istôt, hm... to by sa zasa dal napísať príspevok na pekných pár strán, nechýba len tebe, chýba takmer každému, pretože neistota, strach, obavy je práve to, čo ľudí desia a nedajú im spávať. Ver, že nie si sama.:mee:
Napadli ma slová D. Carnegieho, ktorý je autorom viacerých dobrých kníh: "Strach narobil v živote ľudí viac škôd, ako samotná 2. svetová vojna." Nie je to presná citácia ale vystihuje podstatu.
A porada je naozaj skvelá vec, som rada, že pomáha vo všetkých smeroch a nielen mne.

Katka, pokiaľ ide o dcéru, jednoznačne áno, nech do toho ide, na Slovensku nič lepšie asi nebude. Naviac, pokiaľ sa dá, treba odkladať do III. piliera koľko sa dá, totiž, čo si v mladosti nasporíš (pre seba a svoju rodinu), určite bude tvoje a po mnohých rokoch to bude predstavovať slušný kapitál. Ten totižto nevytvoríš zo dňa na deň.
Napr. môj prípad, do II. piliera som nevstúpil ( mám 47 rokov ), ale v III. pilieri si sporím všetky voľné peniaze, ktoré mám, sú to ročne sumy rádovo v desiatkach tis. Sk.
Viera123
06.05.06,07:12
Katka, pokiaľ ide o dcéru, jednoznačne áno, nech do toho ide, na Slovensku nič lepšie asi nebude. Naviac, pokiaľ sa dá, treba odkladať do III. piliera koľko sa dá, totiž, čo si v mladosti nasporíš (pre seba a svoju rodinu), určite bude tvoje a po mnohých rokoch to bude predstavovať slušný kapitál. Ten totižto nevytvoríš zo dňa na deň.
Napr. môj prípad, do II. piliera som nevstúpil ( mám 47 rokov ), ale v III. pilieri si sporím všetky voľné peniaze, ktoré mám, sú to ročne sumy rádovo v desiatkach tis. Sk.
Napadlo ma v tejto súvislosti jedno prirovnanie zo známej rozprávky. Všetko (takmer) už v minulosti z tých základných "vecí" vlastne bolo vymyslené, či prebádané, zistené.
Pamätáte sa na rozprávku O troch grošoch? Už v tej bolo kus toho, čo dobrý hospodár používa aj teraz, pretože jeden z grošov treba vrátiť rodičom, z druhého žiť a tretí dať synovi.
Chobot
06.05.06,18:30
Napadlo ma v tejto súvislosti jedno prirovnanie zo známej rozprávky. Všetko (takmer) už v minulosti z tých základných "vecí" vlastne bolo vymyslené, či prebádané, zistené.
Pamätáte sa na rozprávku O troch grošoch? Už v tej bolo kus toho, čo dobrý hospodár používa aj teraz, pretože jeden z grošov treba vrátiť rodičom, z druhého žiť a tretí dať synovi.

Trebalo by tú rozprávku aktualizovať: Rozprávka o 4 grošoch. Jeden vraciaš otcovi (dôchodkový systém sociálne poisťovne), jeden si odkladáš na budúcnosť (II. pilier), jeden požičiavaš synovi a ak Ti zostane, tak z toho štvrtého žiješ.

:D:D alebo že by :mee::mee:?
ajobs
06.05.06,19:11
Trebalo by tú rozprávku aktualizovať: Rozprávka o 4 grošoch. Jeden vraciaš otcovi (dôchodkový systém sociálne poisťovne), jeden si odkladáš na budúcnosť (II. pilier), jeden požičiavaš synovi a ak Ti zostane, tak z toho štvrtého žiješ.

:D:D alebo že by :mee::mee:?

A máme tu 4 piliere, nie 3.:D :D :D
slimak
15.05.08,12:45
Tie poplatky, ktore strhava DSS su "velke". A zda sa v sucastnosti, ze neadekvatne a ze by sa stym malo nieco robit.

Vase sucasne nominalne zhodnotenie uspor po zapocitani poplatkov niesu 3 ,5 ci10% p.a. Ale vychadza to do 1% a niekto si moze napocitat aj zaporne(na ucte ma menej ako vlozil) cisla, podla toho kto, kedy a kam vstupil. Realne po zohladneni inflacii, sme vsetci v minuse.

http://blogy.etrend.sk/133668/pavol-cizmarik/dochodkova-reforma-ako-sa-zhodnocuju-uspory-ii
v tom blogu mate excelovsku tabulku, kde si mozte spocitat vase zhodnotenie.

Pre porovnanie DSS za 40 rokov ztrhne si na poplatkoch okolo 17% z vasich vkladov.Pri kratsom case sporenia je to menej %. Soc.pois. "si strhne" 2,9% + 0,5% z tojho co sa vklada do DSS a vsak z vacsieho zakladu.

Proste tie DSS sa musia viac snazit aby som zmenil nazor. Ak realne zhodnotia moje uspory za 40 rokov o 200-300% tak im tych 17% kludne doprajem.:)
VladoaKatka
16.05.08,04:09
A máme tu 4 piliere, nie 3.:D :D :D

4-tý je ten Tvôj vlastný - súkromný, z ktorého Ti nikto neohrýza...:)
d.o.m.i
05.11.08,14:10
Tak tak :-) pripájam sa súhlasne k tomu, aby dcéra určite využila možnosť vstúpiť do II. piliéra... ale zároveň som presvedčená aj o tom, že I. ani II. piliér nikoho z nás nezachráni... takže hurá na ten III. :-) aj keď kto vie, čo náám vlastne nakoniec pomôže... ale "štát", či už je to vláda, zákony alebo možno my, nám len tak nepomôže... to si musíme sami :-)
bazil
20.11.08,07:26
Dobrý deň rád by som sa opýtal tých, čo majú jasno o 2. pilieri. Stále sa operuje tým, že peniaze z 2. piliera sa budú dediť. V zmluve je ale klauzula , kde sa píše citujem :
: oprávnenou osobou podľa §40 ods.2 zákona je Určený poberateľ určený Sporiteľom. Uvedie sa meno a priezvisko........atď. ktorého určuje pre rípad smrti Sporiteľ alebo Poberateľ starobného dôchodku ako disponibilného prebytku a predčasného starobného dôchodku ako disponibilného prebytku na výplatu sumy rovnajúcej sa aktuálnej hodnote osobného dôchodkového účtu zomretého pre prípad, ŽE NIET OSOBY KTOREJ BY SA VYPLÁCAL VDOVSKÝ, vdovecký alobo sirotský dôchodok ako disponibilný prebytok podľa Zákona.
Ide mi o tú poslednú vetu, teda vlastne keby že zomriem, tak moje deti a manželka , ktoré som určil ako dedičov v zmluve, dostanú tieto peniaze len vtedy ak nebudú poberateľmi vodvského a sirotského dôchodku? Ale veď aj na ten budú mať nárok, keďže som roky prispieval a aj teraz ešte polovicou prispievam do 1.piliera. Lebo stále sa všade hovorí, že ak som v 1. pilieri a nedožijem sa dôchodkového veku, tak moja rodina nebude mať z týchto peňazí nič ( až na ten sirotský a vdovský ) ale keď som v 2. pilieri, tak to zdedia . Ak však prísu o sirotský a vdovský tak nie je to potom zajedno v ktorom pilieri som? Veď sa pokojne môže stať že vdovský a sirotský budú mať vyšší ako to, čo by zdedili po mne. Vidím, že ste tu ľudia ktorí tomu rozumiete, prosím vysvetlite mi to. Ďakujem
yywwoo
22.04.10,09:23
rád by som odporučil prečítať si knihu Najbohatší muž Babylonu od spisovateľa
Georgea Clasona staré vydanie