Robin_1
22.07.14,07:42
Neviem na čo mám právo a ako by som mal postupovať v mojej situácii. Dohodol som sa zo stolárom na realizácii prístrešku do záhrady. Dohodli sme cenu, a zaplatil som mu zálohu na kúpu materiálu. Pán stolár si však odcestoval do zahraničia za prácou a na náš prístrešok nemá čas. Vraj sa vráti až o niekoľko mesiacov. To my už však nevyhovovalo, tak sme sa dohodli že si to dám zrealizovať inému stolárovi. Zálohu my sľúbil vrátiť prevodom na účet. O zaplatení zálohy mám príjmový doklad z popisom za čo bola záloha zobratá. Ale peniaze nie a nie poslať, zmenil číslo a dokonca sa vyhovára že to poslal, po týždni vraj zistil že na špatné číslo, že to pošle znovu, ale takto už to trvá skoro mesiac a ja tak nemám ani peniaze ani prístrešok, ani si nemôžem nikoho druhého objednať, lebo nemám na to peniaze. Aké mám teda reálne možnosti, ako to od neho vymáhať? Ďakujem za každú reakciu.
Chobot
22.07.14,06:49
Takže robin1:

1. K tebe: "...a ja tak nemám ani peniaze ani prístrešok, ani si nemôžem nikoho druhého objednať, lebo nemám na to peniaze. ..." - takéto somariny nepíš, je to trápne. Ak nemáš peniaze, čo cheš potom stavať? Mi nevrav, že tá záloha bola pre teba likvidačná. Ak nemáš peniaze, z čoho potom chceš zaplatiť ten prístrešok?

2. K tomu stolárovi: - typický postoj a praktiky neseriózneho podnikateľa:
- zoberie zálohu a dielo nezrealizuje
- typické výhovorky, že poslal na iný účet - tiež hlúposť, nikam neposlal

Nepíšeš to dôležité - či ste uzatvorili nejakú písomnú dohodu, kde ste uviedli výšky zálohy a termín na realizáciu diela. Predpokladám, že z dôvodu úspory (asi bol najlacnejší, ktorého si našiel) ste to spravili "per huba".

Nevadí - písomne doporučene ho vyzvi na realizáciu objednávky do nejakého rozumného termínu (týždeň - dva). Uveď, že v opačnom prípade odstupuješ od zmluvy.

Ak to nezrealizuje, napíš mu ešte jeden list, že nakoľko nedodržal termín dodávky, ostupuješ od zmluvy a žiadaš vrátenie zálohy. S týmito podkladmi potom môžeš dať návrh na súd na vydanie platobného rozkazu. Keď budeš mať PR v ruke, môžeš navštíviť exekútora a vymáhať peniaze exekučne.

Ale je dosť možné, že dopadneš, ako môj tata, ktorý dal tiež nemalú zálohu jednému "podnikateľovi" na vyhotovenie kanalizačnej prípojky, ktorý rovnako ako tvoj dielo neurobil. Výhovorky rovnaké - poslal na zlý účet, koncom týždňa dostane peniaze a pod. Prípad je už u exekútora, ale pán "podnikateľ" je chytrý - nemá žiadny majetok (okrem bytu, ktorý je zaťažený už 4 exekúciami), všetko realizuje "keš", účet nepoužíva. Takže šanca na získanie peňazí je ďalej, ako chalúpka za siedmimi horami a siedmimi dolinami.
Robin_1
22.07.14,09:53
Neviem prečo tu ideš hodnotiť mňa ked ma nepoznáš ani moju životnú situáciu, a neviem prečo by to malo bať trápne. Žijeme sami z manželkou a detmi, a fakt nemám navyše dalšiu zálohu aby som dával. Žijeme na Slovensku v Slovenských podmienkach kde sa každé € cení, tak mi tu nevipisuj že čo tam po zálohe. Sa pozri dookola aké je tu životná situácia. Takže tolko ku mne. Ale ďakujem ti za tvoju radu a snad to pojde vyriešiť, skúsim ho ešte ponahánať a postrašiť zo súdom, a uvidíme ako sa bude k tomu stavať. Ked nič nepomôže, skúsim to s tým súdom a uvidíme. Dík ...
clen
22.07.14,10:34
no, mal by si odstúpiť od zmluvy o dielo a žiadať zálohu späť....samozrejme, ak to chceš ddať na súd, treba čo najviac dokazov o tom, že si mu tie peniaze dal (svedkovia, listiny, maily...)...mal by si byť úspešný. Odstúpenie rieši § 642 ods. 2 obč. zákonníka... ale z otázky vyplýva, že ste sa už dohodli na zrušení zmluvy, takže odstúpenie už nepripadá do úvahy. Môžeš mu napísať predžalobú výzvu (obyčajný list) a upozorniš ho, že ak v určitej dobe nevráti zálohu, podáš žalobu a budeš si uplatňovať aj súdne trovy.... Na sud sa mozes obratit aj sam (alebo ti to pravnik napise) ked si trosku nastudujes, su vzory zalob... ale budes musiet platit sudny poplatok (ak nesplnas podmienky pre oslobodenie - chudoba) - ten si vsak mozes uplatnit v zalobe a ziadat jeho nahradu (to budu tie tvoje sudne trovy)...
buchač
22.07.14,11:07
Chobot
Prípad je už u exekútora, ale pán "podnikateľ" je chytrý - nemá žiadny majetok (okrem bytu, ktorý je zaťažený už 4 exekúciami), všetko realizuje "keš", účet nepoužíva. Takže šanca na získanie peňazí je ďalej, ako chalúpka za siedmimi horami a siedmimi dolinami.

Robin
Aké mám teda reálne možnosti, ako to od neho vymáhať?
Rozbiť mu hubu pri najbližšej príležitosti.
Peniaze možno nedostaneš, ale ten dobrý pocit?
Na nezaplatenie.
P.S.:
Ja už dlhšiu dobu uvažujem o iných možnostiach, ako je exekútor.
Lebo v tomto štáte je vymožiteľnosť práva o ničom.
Chobot
22.07.14,12:11
Tak keď budeš ponúkať služby, napíš mi. Možno si u teba jednu objednám. :)
Robin_1
23.07.14,05:55
Tak s týmto sa dá iba súhlasiť...
Robin_1
23.07.14,05:56
skúsime a uvidíme. ďakujem.
Mária27
24.07.14,11:52
pozri aj § 639 obč.z.