meggy2806
22.07.14,07:53
Otec za života daroval svoj dom dvom synom, tretieho vynechal. Mal v dome doživotné právo. Je možné, aby synovia, ktorým bol dom darovaný uzavreli medzi sebou dohodu o zrušení podielového spoluvlastníctva (jeden dal svoj podiel druhému), keď ešte nebolo dedičské konanie po otcovi? Ďakujem.
Tweety
22.07.14,06:56
Dom už nie je predmetom dedičstva po otcovi. Ale svoj podie môžete darovať alebo predať druhému.
meggy2806
22.07.14,06:58
Takže na dedičskom konaní je zbytočné na to upozorniť?
Tweety
22.07.14,07:00
akurát to môže ten tretí žiadať dar započítať do dedičstva.
Chobot
22.07.14,07:02
A existuje ešte aj iný majetok, ktorý sa bude dediť? Ak áno, nie je to zbytočné, pretože existuje v Obč. zákonníku jeden paragraf, ktorý hovorí:

§ 484


Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.


Takže ak ešte budete dediť iné nehnuteľnosti, môže (mal by) notár zohľadniť to, čo ostatní dostali darom počas poručiteľovho života.

S tým samotným domom už ale nič nenarobíš - ten bol darovaný a darovanie už nezrušiš. Dom už nebude predmetom dedičského konania.
meggy2806
22.07.14,07:03
to je škoda, a keby to teda žiadal započítať do dedičstva tak by sa rušila darovacia zmluva? Za toho tretieho idem vlastne ja na dedičské. A bude sa dediť záhrada.
Chobot
22.07.14,07:06
AK nie je iný majetok na dedenie, tak je to zbytočné. Ten dom už bol darovaný. Nikto darovanie nezruší ani neprikáže tým, ktorým bolo darované, aby niekoho vyplácali. Čo bolo, bolo, terazky je neskoro.

Len, ako som písal, keby bol ešte aj iný majetok.
Tweety
22.07.14,07:06
nie nebude sa rušiť, len to darovanie sa započíta do celkového dedičstva(podielu)tej osoby,ktorá ho dostala ešte za života
luja5
22.07.14,07:26
Obdarovaní bratia môžu vyporiadať svoje podielové spoluvlastníctvo k domu, lebo dom nebude predmetom dedičského konania po otcovi.

Ak zostala po otcovi záhrada a Ty ideš na dedičské konanie v zastúpení tretieho neobdarovaného brata, žiadaj započítanie. Nech tretí brat dostane aspoň záhradu, lebo je možné, že obdarovaným bratom po započítaní podielov na dome už k dedeniu nič nezostane.
meggy2806
22.07.14,07:47
skúsiť to môžem, len aby som vôbec s tým pochodila, keďže s jedným tým synom nie je žiadna reč, robí všetko pre to, len aby získal všetko.
luja5
22.07.14,08:19
To nebude vec toho jedného syna, nemusíš s ním o tom viesť reč:).To bude vec notára na dedičskom konaní a vystúp s tým pred notárom;). Notár musí postupovať podľa zákona, poraďák Chobot Ti vo svojom komentári odcitoval § 484 Obč. zákonníka, na ktorý sa môžeš pred notárom odvolať (notár ho však určite pozná). Pri darovaní domu nejde o obvyklé darovanie. Zákon je na strane tretieho neobdarovaného brata.
Katy a R
22.07.14,08:21
Bratia, ktorí dostali od otca dom darom si môžu so svojím majetkom robiť to, čo oni uznajú za vhodné. komu darujú, resp nedarujú, to je ich vec - a s dedičským konaním to nemá nič spoločné.
ale ak ešte nejaký majetok ostal (spomínaš záhradu) - tak ten bude predmetom DK ... no a ten tretí syn môže (ale aj nemusi) na DK žiadať započítať hodnotu daru. v tom prípade by možno tá záhrada ostala celá jemu, resp jej väčšia časť. (záleží, akú hodnotu mal dom a kú má záhrada:confused:)
meggy2806
22.07.14,08:36
Je nutné, aby som bola čo najviac pripravená a mala ako takú znalosť čo vlastne pripomenúť.
luja5
22.07.14,10:22
Treba len dúfať, že ten jeden syn nepresvedčil otca, aby toho tretieho syna vydedil, alebo aby napísal na zostávajúci majetok závet v neprospech tretieho syna. Najmä ak otec vynechal tretieho syna (z nejakého dôvodu /?/) pri darovaní domu. To by mohlo vyvolať inú situáciu.
clen
22.07.14,10:25
§ 484 občianskeho zákonníka:
Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.
meggy2806
22.07.14,10:28
určite neexistuje závet, to viem o tom, lebo o dedka som sa starala ja až do konca a ten syn čo chce všetko si vo dvore ani vlastného otca nevšímal
luja5
22.07.14,10:31
Ak to tak je a ak sa bude dediť podľa zákona, treba len nepodľahnúť prípadnému "argumentu" iného dediča na nejakú dedičskú dohodu v neprospech tretieho brata.
luja5
22.07.14,10:40
Dobre by bolo byť ešte pripravená so svojou predstavou, pokiaľ ide o objektívne reálnu trhovú hodnotu domu (bez prípadných investícií zo strany obdarovaných bratov do darovaného domu) a záhrady. Obdarovaní bratia môžu mať záujem maximálne znižovať hodnotu domu a maximálne zvyšovať hodnotu záhrady. Ťažko bez poznania rôznych skutočností porovnávať hodnotu domu s hodnotou záhrady, Ty toho vieš viac...
meggy2806
04.08.14,05:00
Ešte by som rada doplnila k otázke, ak bol jeden zo synov vynechany z darovacej zmluvy,je mozne aby jeho deti dedili z toho darovaneho domu?
Chobot
04.08.14,07:29
meggy, pochop konečne - ten dom bol darovaný, má nových vlastníkov. Otec už nebol vlastníkom domu, preto nebude predmetom dedičského konania. Jeho deti nemajú čo dediť - dom sa už nebude dediť. Dom bol darovaný za života darcu.
meggy2806
04.08.14,17:27
Dik,uz som pochopila ako to vlastne cele je.mozem to dat iba zapocitat.