Shindo Prečo Preto Lebo
22.07.14,08:45
Dobry den.Pracoval som v kanade od 15.4 do 15.7 2014.Domov som sa vratil 18.7 vecer a vcera t.j. 21.7 som bol na urade prace sa prihlasit.Z tade som siel na ZP a tam mi pani pri okienku povedala ze potrebujem pracovnu zmluvu, ktoru mam a poistenie platne na dobu min. 6 mesiacov,ale ja som mal poistenie len na 3 mesiace, ktore som pracoval.Pred odchodom zo SR mi ina pani pri okienku povedala ze po navrate mam doniest len pracovnu zmluvu,ak ju nedonesiem tak budem povazovany za samoplatitela.Teraz mam zevraj zaplatit celu dlzku poistenia co som tu nebol,lebo som mal cestovne poistenie len na dobu 3 mesiacov,co je podla nej malo.Prosim vas o radu ako to vlastne je ak stym mate niekto skusenost dakujem.
Chobot
22.07.14,08:29
Zamestnankyne ZP to majú trochu domotané. Najprv odcitujem časť § 3 zákona o zdravotnom poistení - odsek 2:

(2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak

a) je zamestnaná v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca,
b) vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť,
c) dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine a na území Slovenskej republiky nie je zamestnaná ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,

Oni si pletú písm. b) a písm. c).

Verejné zdravotné poistenie nie je povinné:

- podľa bodu b) vtedy, ak pracuješ v zahraničí a si tam zdravotne poistený. A je jedno o aké obdobie ide, či o mesiac alebo rok. Ak jednoznačne preukážeš, že si v zahraničí pracoval a bol tam poistený, tak sa ti na SK prerušuje na to obdobie povinné ZP.

- podľa bodu c) vtedy, ak si v zahraničí, ale nevykonávaš tam prácu (teda nie si tam zdravotne poistený). Vtedy, ak chceš prerušiť povinné ZP, musíš mať komerčné zdravotné alebo cestovné poistenie (trebárs od nejakej komerčnej poisťovne). Je tam ale podmienka, že ten pobyt (alebo komerčné poistenie) musí trvať najmenej 6 mesiacov. Takže ak by niekto vycestoval na dovolenku na 3 mesiace, tak počas nej si nemôže prerušiť povinné verejné zdravotné poistenie. Musel by vycestovať najmenej na 6 mesiacov.

V prípade práce v zahraničí a z neho vyplývajúceho poistenia ale žiadne časová limitácia nie je, preto nemá panička pravdu, že musíš mať poistenie aspoň na 6 mesiacov. Vytlač si znenie zákona a ukáž jej to. Trvaj na tomto, oni (tí na klientských pracoviskách) to často nevedia.
bodliak
22.07.14,08:37
"lebo som mal cestovne poistenie len na dobu 3 mesiacov"

Cestovné poistenie do toho nepleť.
Shindo Prečo Preto Lebo
22.07.14,12:32
Dakujem velmi pekne.zajtra tam mam ist a ona chce vidiet moje cestovne poistenie.musim jej ho predlozit alebo nemusim?ja si vsak myslim ze jej staci prac. zmluva ktora je na dobu urcitu.alebo sa mylim?ja sa velmi do tych paragrafov nerozumiem.dakujem
Chobot
22.07.14,12:54
Tvoje cestovné poistenie ju nemá čo zaujímať. Ty jej predlož pracovnú zmluvu - z nej ale musí jednoznačne vyplynúť, že si bol v zahraničí počas tej doby zdravotne poistený.

Napr. ak si mal nejakú Health Insurance Card, alebo preukázať z výplatnej pásky, že si odvádzal príspevky na zdravotné poistenie.

Cestnovné poistenie by si musel preukázať v tom druhom prípade, ktorý som hore opisoval - keby si bol v zahraničí nie pracovne - teda nebol by si zdravotne poistený.
bodliak
24.07.14,07:54
Podľa mňa Shindo vôbec nerozlišuje medzi cestovným poistením liečebných nákladov a zdravotným poistením.
Chobot
24.07.14,08:24
To nevieme, možno si naozaj uzatvoril pred cestou do zahraničia cestovné poistenie. Takže bol možno poistený 2x - cez cestovné poistenie aj z titulu poistenia ako zamestnanec.

Ale podstatné je, že na tie 3 mesiace mu zaniklo verejné zdravotné poistenie, pretože bol v zahraničí poistenie z titulu zamestnanca.