suzzix
22.07.14,09:15
Hľadáme nenáročné spoľahlivé riešenie, ktoré by bolo vhodné pre 5-6 prevádzok. Ďakujem
Tweety
22.07.14,07:21
Nie, takéto sledovanie je v rozpore so zákonom.
ivka70
22.07.14,07:24
Podla aktualnych zakonov nie je mozne, aby zamestnavatel zhromazdoval biometricke udaje, preto nie je mozne ani zaviest takyto dochadzkovy system.
kopretinka
22.07.14,07:25
suzzix
22.07.14,09:43
Ktorý dochádzkový systém na evidenciu dochádzky a spracovanie výstupov z tejto dochádzky by ste mi odporučili pre 5-6 prevádzok?
ivka70
22.07.14,09:52
Pohladajte na trhu, nejaky s elektronickym identifikacnymi kartami.
Dav
22.07.14,09:53
Namiesto odtlačkov snímať karty, alebo zadávať kódy. Tiež sme museli pristúpiť ku zmene z odtlačkov na karty. Výrobca softwéru by mal presvedčivo zdôvodniť, že sa neukladá biometrický údaj, ale biometrický údaj prevedený na číselnú hodnotu, ktorá nie je zneužiteľná tretími osobami. Nejako sa mu nepodarilo presvedčiť Úrad...
suzzix
22.07.14,10:03
Chceli sme to zaviesť kvôli pracovnej disciplíne. To môžme ostať rovno pri ručnej evidencii, karta je prenosná a pin číslo si povedia.
Dav
22.07.14,10:08
je tam kamera a fotí zamestnancov, dá sa odhaliť podvod
suzzix
22.07.14,10:39
A viete mi nejaký odporučiť?
Tweety
22.07.14,10:41
biometrický nemôžeš použiť, veď to máš v príspevkoch
Dav
22.07.14,10:44
Ten, čo má odtlačkový systém, má aj kartový, alebo kódový prístup (Fingera)
taiko
22.07.14,11:18
1. A co keby zamestnanec musel poslat SMS a PIN by mu bol zakazdym poslany na jeho mobil? A zakazdym iny?
2. nechcem rypat, ale keby sme zamestnancom prejavili doveru a slusne sa k nim spravali, mozno by sa nam aj oni odmenili slusnostou a loajaitou.
Zuzanka_ba
22.07.14,19:25
priami nadriadení by mali vedieť, či majú svojich ľudí na pracovisku alebo nie, zamerala by som sa týmto smerom.
vajda65
23.07.14,07:38
my sme tiež teraz zavadzali system, je to na kartu ale foti nas to a je to potom vidieť či tu kartu som pipol ja alebo som ju dal kolegovi, tiež sme riešili najprv odtlačky ale tam bol problem s tym uradom ako piše dav. mame to od firmy biometric a zatiaľ to šlape v pohode.
suzzix
23.07.14,10:53
Ďakujem Vám za odpovede, oslovila som pár spoločností, prídu nám dochádzkový systém predstaviť. Pravdepodobne zavedieme kartový.
U snímačov, ktoré fotia pri štiknutím musí byť aj oznam, že osoba je monitorovaná? Alebo stačí ak je takýto oznam vo vestibule kde sa snímač nachádza?
suzzix
23.07.14,10:56
Pri 2-3zmenných prevádzkach je to niekedy ťažké.
Pri koncoročnom osobnom hodnotení zamestnancov nám to pomôže, či niekto je nedochviľný pravidelne alebo...
martinst+
15.11.14,05:22
Je možné používať biometrický DS (v SR cca. 1 000 subjektov používa biom. DS), aj na princípe odtlačkov prstov. Aby používanie bolo legislatívne čisté, treba požiadať o os. registráciu. Tu je zoznam subjektov, ktoré dostali os. registráciu: http://www.dataprotection.gov.sk/uoou/sk/content/zverejnenie-stavu-osobitnych-registracii
Ing. Ľubomír Janoška
15.11.14,08:09
To, že majú osobitnú registráciu, znamená, že legálne používajú biometrický dochádzkový systém? Neexistuje iný právny titul pre osobitnú registráciu?
http://www.dataprotection.gov.sk/uoou/sites/default/files/metodicke_usmernenie_c_6_2013_spracuvanie_biometri ckych_udajovc.pdf
martinst+
15.11.14,15:24
Jedine os. registrácia, POZOR: toto je už veliká výhra, bolo obdobie, keď Úrad zakazoval biometrické systémy.
Charon
15.11.14,16:54
A čo tak kamerový systém, ktorý by sledoval priestory, kde sa bude "cvakať"? Inak: Skutočne sa nedá zamestnancom dôverovať? Veď isto zamestnávaš vedúceho zmeny, majstra, ktorý by mal vedieť o disciplíne svojich kolegov.
martinst+
18.11.14,06:30
Stačí použiť profi biometrický systém, on zabezpečí to, že nikto nebude môcť klamať, vyrábať "tacho" hodiny a pod. Tu nájdete detailné vysvetlenie princípov: http://www.itnews.sk/spravy/biznis/2014-02-12/c161501-blog-ne-ochrana-osobnych-udajov-v-sr.-myty-bludy-konspiracie
Ing. Ľubomír Janoška
18.11.14,06:53
Pán Štubian, ak viete o konkrétnom prevádzkovateľovi, ktorému sa podarila osobitná registrácia dochádzkového systému s biometriou, tak ho sem dotiahnite, nech dá všetkým návod. A ak nie, tak nemá význam teoretizovať.
martinst+
18.11.14,07:10
Pán Janoška, v prvej mojej reakcii som pridal link na zoznam subjektov, ktoré majú os. registráciu, vrátane našej firmy APIS spol. s r.o., drvivá väčšina firiem v zozname sú naši klienti a používajú biometrický dochádzkový a/alebo prístupový systém na princípe odtlačku prsta, geometrie ruky, rozpoznávania tváre. Takýchto subjektov je cca. 1 000 v SR, bohužiaľ nie všetci sú naši klienti ;-(
Ing. Ľubomír Janoška
18.11.14,08:08
Tak sem dotiahnite aspoň jedného :)
Osobitnú registráciu kvôli biometrii má aj zubár, ktorý mi berie odtlačok chrupu, nehovoriac o tom, že sú aj iné právne tituly pre osobitnú registráciu, nielen biometria.
Charon
04.12.14,15:47
Ale ja princíp profi systémov chápem. Je ich oveľa viac ako je uvedené v článku. Ale ešte raz - Musí to byť zlé ak si vo firme neveríme. Ak si vedúci smeny, prevádzky nevie "ustrážiť pracovníkov". Je totiž dosť trápne, ak ten, čo si cvakne o 6:00 (hoc aj biometricky, palec, zrenička + charakteristika tlkotu srdca) a odcvakne o 18:00 a celý čas číta román je lepší pracovník ako ten, čo si spraví robotu včas a kvalitne za kratší čas. Príklad: "Kolegyňa sa hrala s dátami v exceli tri týždne, od rána do večera. Stála jej iná práca, požiadala riaditeľa, nech tú prácu (bola iba v 1/3) dá kolegovi, že nestíha. Kolega to mal hotové za 30 minút - klasická funkcia priamo v exceli. Kto bol vyhodnotený za pracovníka mesiaca? Kolegyňa. Veď ona je v práci 12 hodín denne a maká na tom tri týždne. A Ty?"
martinst+
05.12.14,12:29
Prosím nemiešajme hrušky s jablkami. Jedna vec je rýchle, presné (transparentné), komfortné evidovanie a vyhodnotenie dochádzky (POZOR: pre obidve strany: zamestnanca/zamestnávateľa) a druhá vec je výkon/šikovnosť jednotlivých pracovníkov.