ares830528
22.07.14,09:40
Dobrý deň. Moja priateľka bola na gynekologickom vyšetrení, na ktorom jej taktiež odoberali krv. Keďže máva pri odbere krvi problémy, skolabovala. Lekár jej vystavil papier pre zamestnávateľa a odporučil jej zostať celý deň doma. Keď dala papier zamestnávateľovi a informovala ho o tom, že lekár jej odporučil zostať po vyšetreniach celý deň doma, zamestnávateľ na ňu riadne nakričal a pre jej očami papier od lekára roztrhal a povedal, že jej na tento deň dá dovolenku.

Prosím o radu, ako postupovať v takomto prípade. Môže sa takto zamestnávateľ správať ku tehotnej žene?
evuš
22.07.14,07:45
Lekár jej nenapísal celodenné ošetrenie ??? Nárok na P-čko určite má, dokonca ako tehotná aj navyše...... Zamestnávateľ asi moc vysoký EQ nemá....
ivka70
22.07.14,07:49
Moze sa obratit na Inspektorat prace .....
Katy a R
22.07.14,07:53
nemala nič zamestnávateľovi vysvetľovať, len odovzdať potvrdenie.
už či by bol uznal celý deň - záleží od toho, čo bolo na priepustke od lekára napísané - a tiež aká vzdialenosť ? - po správnosti je to na "nevyhnutne potrebný čas"
ale úžasný prístup! - asi by som si od lekára znova vyžiadala potvrdenie na celý deň - a poslala poštou !
Chobot
22.07.14,08:41
Nech povie šéfovi, že ak to neuzná, tak dá podnet na inšpektorát práce.
Mila123
22.07.14,08:42
za takéto potvrdenia sa u nás (u lekára) platí poplatok......
Tweety
22.07.14,08:43
Najprv by som sa informovala, na základe akého § ZP takto postupoval. Ak to urobl svojvoľne( má dojem, že pre neho ZP neplatí), podala by som podnet na IP, alebo aspoň ním pohrozila.
Katy a R
22.07.14,08:45
u nás sa aj za recept niekde platí ... aj za CDčko RTG, aj za to, že ti otvoria dvere ...;) (netvrdím, že všade, niekde aj objednajú na čas bez poplatku ..)
Monika Kováčová
22.07.14,09:09
§141 Zákonníka práce, ods. 2 písm. a), bod 3:

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

alebo: http://karierainfo.zoznam.sk/cl/100514/1320234/Osetrenie-alebo-vysetrenie-u-lekara-v-tehotenstve
judzin
10.08.14,07:10
ak by to urobil mojej zene ta by fasol po papuli
kukučka
10.08.14,07:31
Priateľka, partnerka, a či družka? Skús sa porozprávať so zamestnávateľkou ty.