hana_
22.07.14,10:45
Dobrý deň,

som SZČO, poskytujem vzdelávacie kurzy pre jednotlivcov a malé skupiny, a uplatňujem si paušálne výdavky, takže si nevediem účtovníctvo, iba evidenciu príjmov, zásob a pohľadávok. Som zvyknutá, že mi klienti platia bankovým prevodom na základe faktúry, ktorú im vystavím. Napadlo mi však, čo ak by niekomu viac vyhovovala platba v hotovosti? Registračnú pokladnicu nemám, takže predpokladám, že by som mohla použiť príjmový pokladničný doklad. Ako však evidovať takúto platbu v evidencii príjmov? Som zvyknutá, že napíšem číslo faktúry, dátum vystavenia, úhrady, spôsob úhrady a sumu. Ako by som označila platbu na príjmový pokladničný doklad? Čo by bolo potrebné napísať namiesto čísla faktúry? A mali by byť takéto platby nejako prepojené s faktúrami? Viem totiž, že faktúry majú byť označené chronologicky, tak neviem, či vadí, že pomedzi trebárs dve faktúry by boli 2 platby na príjmový doklad.
Ďakujem.
kn-alka
22.07.14,09:12
však môžeš vystaviť faktúru, ktorú ti uhradia v hotovosti. o úhrade tejto faktúry vystavíš príjmový pokladničný doklad.
hana_
22.07.14,09:36
Ďakujem pekne. To znamená, že bude v evidencii všetko tak ako som zvyknutá, jedine namiesto spôsobu úhrady "bankovým prevodom" bude napísané "v hotovosti"? A ešte, ak sa môžem spýtať, peniaze prijaté v hotovosti potom treba vložiť na svoj podnikateľský účet alebo do nejakej pokladničky alebo je to jedno, keďže si nevediem účtovníctvo?
Katy a R
22.07.14,09:51
podľa mňa je to jedno - aj minúť ich hneď môžeš;)
kn-alka
22.07.14,09:57
je to jedno - nemáš povinnosť viesť pokladničnú knihu
hana_
22.07.14,09:57
Ďakujem Vám obom. Tak to nakoniec nie je až tak zložité :)
kn-alka
22.07.14,10:08
... a ešte ti prezradím, že väčšina "paušalistov" nemá ani bankový účet, všetko ide v hotovosti :)
hana_
22.07.14,10:19
No, pri tých poplatkoch, ktoré si banky nahadzujú sa im ani nečudujem a neviem, či sa k nim jedného dňa tiež nepridám, keď mi banka opätovne zvýši poplatok bez toho, že by mi zaň ponúkla viac :)
Katy a R
22.07.14,10:21
veď choď do banky, kde nie sú žiadne poplatky .. ani chodiť nemusíš - prídu za tebou. :)
hana_
22.07.14,10:36
Je nejaká taká, ktorá má podnikateľský účet zdarma? Myslím teda takú, kde sú aj naozajstní ľudia, s ktorými môžem hovoriť zoči-voči :)
hana_
01.01.16,10:32
Jarka, môžem sa spýtať ešte na jednu vec? Kamarátka ma akurát oslovila s podobnou dilemou, ibaže ona na to nemyslela dopredu, a tak už si dala vyplatiť peniaze v hotovosti na príjmový doklad a tieto príjmy už nemôže priradiť k faktúram, lebo by to chronologicky nesedelo. T.j. má už určité poradie faktúr a pomedzi to mala aj príjmy prijaté v hotovosti na doklad, ku ktorým faktúru nevystavila. Ako by teraz mala tieto príjmy zapísať do evidencie? Chronologicky a pomiešať ich s faktúrami alebo zvlášť? Lebo príjmové doklady čísluje zvlášť, nie v tom istom rade ako faktúry. Ďakujem a prajem šťastný nový rok :)