Stefan.
22.07.14,12:52
Prajem pekný deň prosím o radu pri výpočte odvodov do soc.poist. stále mi nie je jasne či do súm zaplateného poistného sa započítava aj suma odvodov na fond nezamestnanosti keďže si ho platím dobrovolne.
Mila123
22.07.14,10:55
áno
Monika Kováčová
22.07.14,10:58
skús tu, navedie ťa kalkulačka, stačí postupovať presne podľa riadkov Daňového priznania : http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-poistneho-pre-povinne-nemocensky-poistenu-a-povinne-dochodkovo-poistenu-szco-za-obdobie-od-1-jula-2014-siu/58213s pripočítava sa POVINNÉ poistenie. Dobrovoľné platené poistenie je vlastne po registrácii povinné. Treba však rozlišovať dobrovoľné platenie poistného v nezamestnanosti a sociálne poistenie.
Stefan.
22.07.14,11:00
Aj keď je tam jasné písane povinné zaplatené sociálne poistné a FZ je dobrovolne
Katy a R
22.07.14,11:04
používa sa termín "poistenie v nezamestnanosti" .. len si možno trošku tým "fondom" pomýlil ;) - tiež som si v prvom momente pomyslela na rezervný fond ..
Stefan.
22.07.14,11:12
Áno tu som to zadával len tam chcú odo mňa poistného na povinné sociálne poistenie SZČO v roku 2013 a v tom nemám jasno čí tam ma byť aj započítané aj odvody do fondu zamestnanosti lebo keď to tam zarátam vyjde iná suma ako keď nezaratám .
Katy a R
22.07.14,11:16
Podľa mňa nie - lebo si vlastne dobrovoľne poistený v nezamestnanosti.
Platenie tohto poistenia (ak sa už prihlásil ako DPO) to už je povinné. ale furt je to dobrovoľné poistenie.
Stefan.
22.07.14,11:20
Takto ma to nenapadlo , takže všetky odvody sú vlastne po registrácii povinné
Monika Kováčová
22.07.14,11:24
toš to máme taký guláš v zákonoch, že čo je dobrovoľné je povinné a tak podobne...
Monika Kováčová
22.07.14,11:33
ja som svoj príspevok doplnila o túto vetu: treba však rozlišovať dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti a sociálne poistenie... žiaľ toto doplnenie už v komentári o 13:24 nevidím, veľmi ťažko sa sem prispieva, niekedy ma z toho ide poraziť, asi to zasa vzdám..
Stefan.
22.07.14,11:34
tak teraz som tam kde som bol som povinne poistená osoba a nezamestnanecké si platím dobrovoľne , patria teda odvody v nezamestnanosti do odvodov na povinné sociálne poistenie či nie?
kn-alka
22.07.14,11:35
a čo tak zavolať na linku SP a tam ti to povedia? ... a potom napíš aj nám, ako si dopadol, nech sme múdrejší
Monika Kováčová
22.07.14,11:39
nepatria
Monika Kováčová
22.07.14,11:40
ja si pripadám ako blázon... na druhý pokus sa mi príspevok podarilo doplniť a toto, že si pripadám ako blázon píšem už tretí krát a nič, neviem, či tu tento príspevok aj bude niekedy... toš toto je tu održku...
Stefan.
22.07.14,11:49
overene na linke soc.poist.nepatria ďakujem
Monika Kováčová
22.07.14,11:52
to nám teda trvalo... teda aspoň ja som sa zapotila, kým som tu niečo napísala...
Jana Motyčková
22.07.14,12:01
Zrejme sa pýtaš na odvody szčo
Pri výpočte VZ nenavyšuješ základ dane o dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, viď §293cz :

(3) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je od 1. júla 2014 alebo od 1. októbra 2014, ak bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania za rok 2013, podiel jednej dvanástiny základu dane z príjmov samostatne zárobkovo činnej osoby uvedených v § 3 ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3 neznížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na povinné nemocenské poistenie, poistné na povinné dôchodkové poistenie, príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktoré sa platia spolu s poistným na povinné dôchodkové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a upraveného o príjmy a výdavky, ktoré sa nezahŕňajú do vymeriavacieho základu, a koeficientu 1,6. ...atď
Stefan.
22.07.14,12:03
na začiatku stačila predposledná jednoduchá odpoveď (nepatria) inak srdečná vďaka
Monika Kováčová
22.07.14,12:54
ospravedlňujem sa, ťažko sa tu orientujem a mojim úmyslom bolo vysvetliť a zdôvodniť... rozobrať do detajlov, som už taká, pozdravujem, čaute.