Denis@
22.07.14,14:02
Dobrý deň, prosím pekne o rady.
Máme prijať do HPP nového zamestnanca na čiastkový úväzok, ktorý je súčasne zamestnancom v ČR na hlavný pracovný pomer, t.zn. že zdravotne i sociálne poistený je v ČR.
Trvalý pobyt, záujmy i rodinu má v ČR.

Moja otázka znie, ako má mať riešené poistenie a daň?
Zdravotná poisťovňa – neprihlasujem, na SR odvody neplatí?
Sociálna poisťovna – zamestnanec si vybavuje formulár E101, kde bude určená právna príslušnosť. Predpoklad je taký, že bude podliehať českej legislatíve. Aké sú moje povinnosti voči SP?
Daň – podlieha zdaneniu podľa SR legislatívy.

Ako, prosím, prebieha proces spracovanie mzdy takéhoto pracovníka? Ak by bola napr. HM vo výške 1000,- €, mala by som počítať odvody na sociálne a zdravotné poistenie v súlade s ČR legislatívou, vykazovať a platiť ich do Čiech. T.zn. vypočítať odvody podľa ČR legislatívy a zakomponovať ich ako zrážku zo mzdy s presmerovaním na účty českej ZP a českej správy sociálniho zabezpečení? Predpokladám, že zamestnanec má eurový účet, na ktorý mzdu budem poukazovať v eurách - ale opäť si neviem poradiť, čo s odvodmi. :confused:

Nemám doposiaľ žiadne skúsenosti s takýmto prípadom, preto budem vďačná za každú radu.

Ďakujem.
Zuzanka_ba
22.07.14,17:52
Ahoj,

Tu užitočný príspevok, síce starší no platné infošky:
https://forum.datalock.sk/viewtopic.php?f=10&t=3785

SP a ZP:
ak bude mať naozaj vybavený ten formulár, tak by si mala platiť zdravotné aj sociálne do ČR. Formulár je síce vydaný ČSSZ, ale vzťahuje sa okrem sociálneho aj na zdravotné zabezpečenie.
Budeš sa riadiť českými zákonmi, takže budeš odvádzať iné percentá poistného.
Pred platením sa potrebuješ registrovať ako zamestnávateľ - v ČR majú podobne ako u nás registračné listy zamestnávateľa; a potom si prihlásiš zamestnanca. Budeš plniť aj výkazové povinnosti. Vypýtaj od zamestnanca, v ktorej ZP je v ČR poistený a pusti sa do kontaktu s inštitúciami:)

Dane:
V SR bude daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou. Zdaníš, dáš potvrdenie o príjme.

Mzdový SW môže počítať aj s odvodmi do zahraničia, kontaktuj svojho dodávateľa.

A ešte haluza - mali by ste oznámiť Úradu práce;)
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/zamestnavanie-cudzincov/zamestnavanie-obcanov-eu-ehp.html?page_id=272203