cyberich
17.04.06,23:01
Som zivnostnik, nie som platca DPH.
Mozem predavat hociaky tovar bez DPH, alebo su aj take ktore sa nedaju. Ak su take, tak v ktorom zakone to najdem? Dakujem za pomoc.
KEJKA
17.04.06,21:09
ty predsa nepredávaš bez DPH !!! Nakupuješ a predávaš vždy s DPH, iba nemáš právo tú DPH na svojich faktúrach vyčísľovať !
a na DF zasa odpočítavať.
karpis
18.04.06,05:44
Je to tak ako písše Lida DPH na svojich faktúrach nevyčísluješ a nemáš právo ani na odpočet DPH z došlých faktúr
Zita5
18.04.06,06:00
Som zivnostnik, nie som platca DPH.
Mozem predavat hociaky tovar bez DPH, alebo su aj take ktore sa nedaju. Ak su take, tak v ktorom zakone to najdem? Dakujem za pomoc.


Síce je pravdou , že ako neplátca DPH nakupuješ tovar resp.všetok materiál potrebný k podnikateľskej činnosti s DPH , ale pri postupovaní a fakturovaní Tvojej činnosti na tento fakt neprihliadaš a fakturuješ všetky Tvoje služby a predaj tovaru bez DPH ....čiže túto osobitnú časť DPH nevyčísluješ vo faktúrach ani v žiadnom účtovnom doklade .

Ale netreba však zabudnuť , že pre Teba je nadobúdacia cena včetne DPH a k tejto celkovej cene pripočítaš svoju maržu .

Príklad :
Nákupná cena na 100,- Sk / včetne DPH/
Marža 20,- Sk
Predajná cena za 120,- Sk / bez rozpisu DPH/
KEJKA
18.04.06,06:08
Síce je pravdou , že ako neplátca DPH nakupuješ tovar resp.všetok materiál potrebný k podnikateľskej činnosti s DPH , ale pri postupovaní a fakturovaní Tvojej činnosti na tento fakt neprihliadaš a fakturuješ všetky Tvoje služby a predaj tovaru bez DPH ....čiže túto osobitnú časť DPH nevyčísluješ vo faktúrach ani v žiadnom účtovnom doklade .

vyznačené je zavádzajúce. Lepšie označenie je, že predáva tovar vrátane DPH, iba ju na dokladoch osobitne nevyčísľuje. DPH-čka je zahrnutá v cene. Ďalej to síce rozoberáš, ale podotýkam, že začiatočníka to mýli a zdanlivo aj neguješ predchádzajúce dva príspevky.
Chcem zdôrazniť čitateľovi, že aj tvoj príspevok v podstate potvrdzuje to, čo už bolo dva razy povedané.... že neplatiteľ v skutočnosti predáva svoj tovar (služby) vrátane DPH.
Zita5
18.04.06,06:18
vyznačené je zavádzajúce. Lepšie označenie je, že predáva tovar vrátane DPH, iba ju na dokladoch osobitne nevyčísľuje. DPH-čka je zahrnutá v cene. Ďalej to síce rozoberáš, ale podotýkam, že začiatočníka to mýli a zdanlivo aj neguješ predchádzajúce dva príspevky.
Chcem zdôrazniť čitateľovi, že aj tvoj príspevok v podstate potvrdzuje to, čo už bolo dva razy povedané.... že neplatiteľ v skutočnosti predáva svoj tovar (služby) vrátane DPH.

Lida , nie som si vedomá , že by príspevok bol zavádzajúci .....preto je tam uvedený príklad .

Ak by to malo zadávateľa zavádzať , tak sa určite písomne vyjadrí .
Lila
18.04.06,06:47
Priznám sa , že vysvetliť laikovi prečo je to vrátane DPH je riadna fuška.
Včera som to vysvetľovala pri kupačke nášmu známemu /dôchodca/, ktorý si stále húdol len to, že pán doktor mu povedal koľko zaplatí za lieky bez DPH a raz nechápal prečo ho tá "lekáreň vždy okráda o DPH, ktorú mu na pokladničnom bločku účtuje!" Títo ľudia nevedia pochopiť prečo musí zaplatiť aj DPH! Veď on nie je podnikateľ. A ako sa majú dobre takí podnikatelia, lebo im štát tú DPH vráti! /Samozrejme ako komu, sú aj takí ktorí si predsa nesmú DPH odpočítať, ale to už taký dôchodca žiaľ asi nikdy nepochopí- s tými treba mať veľkú trpezlivosť/ .

Jedno je však isté- aj neplátca podnikateľ , by si mal prečítať zákon o DPH. Prípadne ísť na školenie, tam je naozaj dosť priestoru nato, aby to celé pochopil.
Súhlasím s názorom Lidy, nakoľko naozaj neplátca kupuje s DPH, ktorú si nemôže odpočítať a predáva s DPH, ktorú štátu neodvádza!
Keď som povedala tomuto dôchodcovi, že môže byť rád, že nie je plátca, lebo keby vyrábal prútené korbáčiky na šibačku, tak by DPH musel štátu odvádzať- tak sa celkom ukľudnil, že tá "DPH" zostáva jemu, nakoľko nie je "pán podnikateľ -plátca DPH ".
Ale ešte raz podotýkam, že sa jedná o starého človeka, pre ktorého zohráva úlohu aj tá jedna korunka a DPH je pre neho triedny nepriateľ.