luja5
22.07.14,16:40
Ahoj poraďáci,

chcem sa Vás opýtať na Váš názor k zadanej otázke a kto má vlastne zodpovedať za vrátenie doručenky.

Poslala som doporučený list s doručenkou jednej inštitúcii. Keď sa mi ani po viac ako dvoch týždňoch doručenka (v rámci BA) nevrátila, reklamovala som to na pošte. Aspoň som si myslela, že ak som za poslanie listu s doručenkou zaplatila pošte, že by mala pošta postupovať pri mojej zásielke rovnako, ako keď list s doručenkou pošle inštitúcia občanovi. Vtedy mi pošta dá zásielku len ak podpíšem na odnímateľnej časti obálky, že som zásielku prevzala a pošta si odňatú podpísanú časť obálky nechá a vráti odosielateľovi. V mojom prípade tiež doručenku na pošte špeciálnym spôsobom vložili do priesvitnej obálky a prilepili k obálke, aby sa doručenka dala vybrať-oddeliť. Vrátenie doručenky občanovi však už pošta asi nepovažuje za svoju službu, lebo od SP a.s. som dostala list, že moja reklamácia pre nedodanie doručenky bola vyhodnotená ako neopodstatnená, lebo splnomocnená osoba zásielku prevzala.

Ja som však nereklamovala, že zásielka nebola doručená, ale že sa mi nevrátila doručenka. Podľa informácie na stránke http://www.posta.sk/sluzby/faq-casto-kladene-otazky#a3 adresát alebo oprávnený prijímateľ potvrdí tlačivo doručenky pri preberaní zásielky dátumom a svojím podpisom a doručenka sa má vrátiť späť odosielateľovi najneskôr štvrtý pracovný deň po dni prevzatia zásielky, ku ktorej sa doručenka vzťahovala.

Aký je Váš názor? Bola moja reklamácia opodstatnená, alebo naozaj bola neopodstatnená?

Ďakujem.

x.x.x.x.x

Pre záujemcov:) dopĺňam info o závere reklamácie z druhého kola.

Reklamáciu týkajúcu sa nevrátenia doručenky považovala pošta opakovane za neopodstatnenú, lebo zásielka bola doručená a oznámili mi, kto a kedy ju prevzal. Skutočnosť, že sa mi nevrátil doklad, za ktorý som si zaplatila, s vlastnoručným podpisom osoby, ktorá zásielku prevzala, pošta nepovažuje za relevantnú. Bolo mi vysvetlené, že sa mohlo stať, že doručenku prilepenú k zadnej strane obálky si odovzdávajúci "poštár" možno nevšimol, že doručenky sa občas strácajú... a že pošta vždy takto rieši reklamáciu nevrátenej doručenky. Zrejme na moje odôvodnenie pri druhej reklamácii, že načo si priplácam za službu, ktorej nesplnenie nie je pre poštu podstatné, mi bolo vrátených 0,40 € ako osobitný príplatok požadovaný zo strany pošty za túto službu. Nešlo mi však o peniaze, ale o princíp, že načo pošta ponúka službu, ktorú ak nezabezpečí, nepovažuje za opodstatnenú reklamáciu.

Už si takú službu viac nepriplatím:). Veď načo zbytočne, keď aj za doručenie doporučenej zásielky bez doručenky je pošta zodpovedná a ak by bol problém s preukázaním, či zásielka bola doručená/prevzatá adresátom, musela by to pošta na základe reklamácie rovnako preveriť.
ivka70
22.07.14,14:43
Bola opodstatnena, dorucenka je prave nato, aby ti ju posta dorucila ....
luja5
22.07.14,14:58
Ď. Tak to som zvedavá, ako to bude pokračovať. Je to už takmer mesiac a doručenky nikde. Podľa ich listu mám v prípade nespokojnosti postupovať podľa reklamačného poriadku SP. A nespokojná som. Tak ďalšia možnosť je podať sťažnosť cez reklamačný list na druhé vybavenie (no problem - podaciu poštu mám za rohom). A ak to vyhodnotia opäť ako neopodstatnené, už sa potom môžem domáhať svojich nárokov v zmysle platnej legislatívy:eek:. Hnevá ma to, lebo inštitúcia mi dala 8-dňovú lehotu, aby som niečo predložila, čo sa týka mojich peniažkov, tak som ešte radšej pošte aj priplatila a mne sa nevráti obyčajná doručenka :rolleyes: :(.
kobolcs
22.07.14,15:22
stretol som sa s tym viackrat a ak som blizko tak radsej podatelna, len aby som mal istotu a navyse je lepsia ak je z podatelne peciatka na dokumente lebo priamo dokazujes obsah listu (pri dorucenke je to fotka/y ako vlozis list do adresovanej obalky)
luja5
22.07.14,15:34
V rámci jedného mesta to môže byť riešenie, budem na to pamätať;). Ale aj tak som bola prekvapená, že som reklamovala neopodstatnene. Pri podávaní reklamácie na podávacej pošte mi povedali, že asi dostanem náhradnú doručenku a hľa, čo sa na ústredí SP z mojej reklamácie vykľulo:). Tak asi už len z princípu budem v tomto so SP pokračovať:).
Zuzanka_ba
22.07.14,15:52
Doručenka je doplnková služba k doporučenej zásielke (doručenku môžeš dávať len k doporučenej zásielke). Taktiež, zaplatila si si
1. za doporučený list podľa triedy a hmotnosti
2. za doručenku
Takže, ak tvrdia, že zásielku doručili, tak teoreticky ti poskytli "hlavnú" službu za ktorú si zaplatila, ale neposkytli ti doplnkovú službu.. ak riešiš reklamáciu odporučila by som sústrediť sa na text reklamácie, aby bolo zrejmé, čo presne reklamuješ.
Reklamácia je samozrejme opodstatnená.
luja5
22.07.14,15:59
Reklamovala som nedodanie doručenky a napísali, že reklamácia, predmetom ktorej bolo nedodanie doručenky, bola vyhodnotená ako neopodstatnená. Doručenku nemám dodnes. Na podacom lístku mám uvedené aj "Služby k zásielke: doručenka" a až pod tým mám cenu, ktorú som zaplatila.
Zuzanka_ba
22.07.14,16:13
Pozerám, že v cenníku majú doručenku ako osobitnú položku strana 12 časť I.
http://www.posta.sk/subory/842/cennik-vs-pdf.pdf

Ak ti pomôže tu je štandardné tlačivo reklamácie a je tam aj nedodanie doručenky pod kódom A2
http://www.posta.sk/subory/658/reklamacny-list.pdf
luja5
22.07.14,16:36
K odkazu na cenník vďaka, dobre vedieť:). Platila som 1,70 € (na podacom lístku je len konečná cena) a ak dobre pozerám, tak za doporučený list 1. triedou to bolo 1,30 € (18g) a za doručenku 0,40 €. Aj keď mne nešlo ani tak o výšku ceny za služby, ale aby som mala ku kópii dokladu, ktorý som poslala inštitúcii k posudzovaniu môjho finančného nároku, doručenku o tom, že to tam niekto konkrétny prevzal (dátum, vlastnoručný podpis). Keď mi už inštitúcia dala až 8-dňovú lehotu:rolleyes:.
Tlačivo poznám, už som také podobné vypĺňala na podacej pošte pri prvej reklamácii:).
Zuzanka_ba
22.07.14,17:03
Jasné že nejde o centy, ale o škodu, ktorú mohli prípadne spôsobiť nedoručením:)
ivka70
08.08.14,20:45
Držím palce :) a obrat sa kľudne aj na Slovensku obchodnú inšpekciu s podnetom na preverenie oprávnenosti zamietnutia reklamácie. Majú na internete formulár.
luja5
09.08.14,06:25
Ivka, ď., ale rozhodla som sa, že sa viac tým nebudem
zaoberať:).
Už som dostala aj odpoveď od inštitúcie, ktorej som zásielku poslala, takže týmto smerom je to OK. Tiež neviem, či by som niečo podnetom na SOI dosiahla, keď mi pošta vrátila peniaze, čo považujem za vybavenie reklamácie tak, ako to má byť, aj keď SP reklamáciu považovala za neopodstatnenú. Ani neviem, či túto situáciu nazvať smiešnou, alebo akou pri neopodstatnenej reklamácii vrátiť peniaze. Pre mňa je to skúsenosť nepriplácať si viac za uvedenú službu, lebo v konečnom dôsledku je to zbytočné. A ak v rámci BA budem ešte niekedy chcieť mať podpis o prevzatí od adresáta, lebo to bude pre mňa dôležité, urobím ako napísal vyššie kobolcs.
Možno moja skúsenosť pomôže aj niekomu inému:).