monikame7
22.07.14,19:27
S priatelom sme kupili starsi tehlovy byt a i ked viem ze tu uz odoznelo mnozstvo rad na tuto temu, mohli by ste mi poradit ako zacat s rekonstrukciou? Sme v tychto smeroch dost neskuseni, takze vopred dakujem za kazdu radu :)

Po upozorneni upresnujem otazku a velmi zan tymto dakujem :) Je nutne staticky posudok? Viem, ze budeme potrebovat celu prestavbu ohlasit cez stavebny urad na MsU a k tomu dodat rozne podklady. Chceme prerobit murovane priecky v byte a rozsirit kupelnu

Este ma napadlo, ma niekto skusenosti s prekladom stupaciek? Je to vobec mozne, reps. ako moc je to nakladne?
bubkoch
22.07.14,17:45
kedze z dovodu neskusenosti zrejme padá varianta "skocim do hornbachu/baumaxu, kupim co treba a robim", treba pouzit google, vyhladat firmy zaoberajuce sa rekonstrukciami vo vasom meste, povedat co chcete robit a oni spravia cenovu ponuku a vitaz zrealizuje rekonstrukciu
v skratke asi tolko k tak nejasnej a vseobecnej otazke ...

tak po doplneni otazky doplnam odpoved: staticky posudok nie je potrebny, ak sa nebude burat otvor do nosnych murov ... burat casti NENOSNYCH priecok alebo ich posunut inde v porovnani s povodnym stavom kludne mozes bez statickeho posudku ...
v takom pripade staci ohlasenie, kde sa prilozi list vlastnictva, strucny nacrt situacie pred a po rekonstrukcii a vyjadrenie SVB
sito
22.07.14,18:30
V podstate by to mohlo byť tak ako napísal bubkoch.

Len že, ak sú, je v tom dome viac ako tri byty, tak potom toto:

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných ( spoluvlastníkov) v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté.

Fasádu meniť nebudete, ale priečky, spoločné časti domu, áno. Preto je nutný váš projekt, nákres a stanovisko statika, súhlas spoluvlastníkov domu, ak to bude, úrad už nebude, proti.

Byt je síce váš, ale to neznamená, že preto môžete zrúcať spoločný dom, že?
sito
22.07.14,18:38
a......, tak som ho nenapísal, tak naskočil. Takto?
monikame7
22.07.14,18:40
Spolocne casti domu nie, len priecku medzi wc a kupelnou a priecku medzi kupelnou a chodbou v byte :)
sito
22.07.14,18:47
Ak, ako tvrdíš, že nie sú nosné, len spoločné, aj bez súhlasu sa dá. Ale je lepšie ho mať.
bubkoch
22.07.14,18:48
samozrejme, ze vnutorne nenosne priecky bytu nie su spolocne casti domu ... su len tvoje, mozes si s nimi robit co len chces aj bez suhlasu susedov
monikame7
22.07.14,18:57
Dakujem moc :) pre istotu si popytame od nich suhlas.
sito
22.07.14,19:09
Tiež som, aj som statikov posudok mal. Len sa opýtal, či na pôvodnom mieste, áno som povedal. Bez mihnutia oka, dal. Ale, keď som chcel otvor, prechod medzi kuchyňou a obývačkou, už sa prišiel pozrieť, tiež súhlasil. Správca nie, že nesúhlasil, len nedoporučil, aj napriek súhlasu statika. Úrad? Dáme súhlas, ak bude súhlasiť väčšina vlastníkov bytov, spoluvlastníkov domu. Dali. Je to tak ako som chcel.
bubkoch
22.07.14,19:12
pri ohlaseni sa suhlas spoluvlastnikov nevyzaduje ... co spravis ked niekto bude len tak proti ?
vyzaduje sa stanovisko spravsu (SVB) kde uvedie ze nema namietky pri splnení nejakych podmienok typu ze robit budes moct len v case napr. 7-18, budes denne upratovat znecistene spolocne priestory, ze odpad nebudes skladovat pred bytovkou a pod.
monikame7
22.07.14,19:13
Fiii. My mame trosku zaspateho spravcu domu tak by to malo byt ok :) a chceme len ked tak max vybrat jedny dvere a zaoblit otvor po nich
bubkoch
22.07.14,19:18
sito: tiez som ... 2 byty ... v jednom som vybural dvere medzi 2 izbami a vymuroval jadro na rovnakom mieste, v druhom som vybural polovicu nenosnej steny medzi kuchynou a obyvackou, presunul jedny dvere na nenosnej stene o meter dalej a vymuroval kupelnu pricom som ju o meter zvacsil na ukor chodby ... nikdy urad nepozadoval ani statika, ani suhlas susedov, kedze ani v jednom pripade neslo o zasach do nosnych konstrukcii, ani do spolocnych casti
sito
22.07.14,19:24
Bubkoch, čo bolo, to bolo! Vlastne ešte aj je. Ale dokedy?

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorý stavebne upravuje byt alebo nebytový priestor, je povinný na výzvu umožniť prístup do bytu alebo nebytového priestoru správcovi alebo predsedovi z dôvodu kontroly, či stavebné úpravy neohrozujú, nepoškodzujú alebo nemenia spoločné časti domu alebo spoločné zariadenia domu. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome neumožní vstup do bytu alebo nebytového priestoru, správca alebo predseda je povinný oznámiť vykonávanie stavebných úprav bytu alebo nebytového priestoru príslušnému stavebnému úradu.
sito
22.07.14,19:30
No, niekde to tak berú aj úrady, ako niektorí vlastníci bytu " Môj byť, môj hrad". Teda "jeho byt, jeho hrad" Hrad, zvyčajne zrúcanina, niektorá zachovalá.
Indeed
23.07.14,03:49
konzultovať s odborníkom priamo na mieste
bjuty smis
23.07.14,12:52
čo je to za nezmysel?
na čo potrebuje statika ?

a už vonkoncom nepotrebuje súhlas spoluvlastníkov :)))))))
odkial máš, že chce v neprimeranom rozsahu ohrozovať ostatných ?????

bežná rekonštrukcia bytu je ohrozovanie alebo rušenie ostatných v neprimeranom rozsahu ? :))))))
jslancik
23.07.14,12:57
je to sito, chápeš? :D
sito
23.07.14,15:33
slanýjano, to si riadne osolil, posral! Takto si ty vážiš najvyšší štátny orgán, zákonodarcov? Rehníš sa z nich, 3,14ču si s nich robíš, veď toto je už schválené

"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorý stavebne upravuje byt alebo nebytový priestor, je povinný na výzvu umožniť prístup do bytu alebo nebytového priestoru správcovi alebo predsedovi z dôvodu kontroly, či stavebné úpravy neohrozujú, nepoškodzujú alebo nemenia spoločné časti domu alebo spoločné zariadenia domu. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome neumožní vstup do bytu alebo nebytového priestoru, správca alebo predseda je povinný oznámiť vykonávanie stavebných úprav bytu alebo nebytového priestoru príslušnému stavebnému úradu."

Orgánom, či orgánmi? Jedno je od 1.10.2014 to je.

Že tiež patríš medzi tých, čo si myslia, že sú bohom v dome, keď v ňom majú byt, vlastnia. Noo, bohovsky sa mýliš. Ale aj pravdu, by som ti priznal, že je to sito, ten zákon. Väčšina správcov, vlastníkov ho má ??? a štátne orgány? Tiež na to je, je, je ... :);)
lapejko
23.07.14,18:50
predpokladám, že chcete prekladať stupačky v kúpelni, bežne ich odbočujeme do steny, väčšinou táto vetva nie je s termoventilmi ani nijak zvlášť regulovaná, po dohode so správcom alebo predsedom spoločenstva sa to dá, vyžadujú obvykle priamy kontakt na realizačnú firmu...keby niečo, prekládka stupačiek jednej vetvy znamená obsekanie potrubia až do podlahy, vyrezanie, narezanie alebo navarenie závitov, napojenie prechodov na plastové alebo medené rúry, samotná inštalácia novej výhybky a samozrejme spustenie a natlakovanie systému, malo by to vojsť do 500,00 €.
sito
23.07.14,19:39
Takže, nie od buka do buka, podľa odborníka? Všetko sa dá, len kto sa z toho vyspovedá?
bubkoch
24.07.14,18:17
a co ma z tej povinnosti umoznit pristup do bytu pocas rekonstrukcie vyplyvat ? ze potrebuje statika ? alebo suhlas susedov ? alebo co zisti spravca z kontroly ? ze ked muruje jadro, tak ze tym ohrozuje ostatnych alebo meni spolocne casti domu ? pokial vlastnik robi LEN take upravy, ktore boli uvedene v ohlaseni rekonstrukcie, moze mu sprava akurat tak fukat praskovy cukor do zadku :-D ... a jslancik ma pravdu, ani vevericky v lese casto netusia co v tych svojich odveci prispevkoch bez hlavy a paty vlastne chces povedat ...
sito
24.07.14,20:50
To sa mňa nepýtaj, opýtaj sa posalncov, Martvoňa, Brixu a ešte tých, čo zdvihli za to ruku. Ale inak súhlasím s tebov, vami. Radšej soli a bonznúť ho. A čo úrad, tiež mu to osolí? Finančne? Viem čo, ale tebe a takým to nedôjde, možno tým veveričkám, áno?
nunenko
25.07.14,04:27
Čo píše sito má hlavu pätu, a aj telo. Mnohé príspevky na porade majú len hlavu a pätu, sitove aj obsiahle telo.
Pochopiť, čo básnik chcel napísať v sitovom prípade nie je žiadne umenie. Síce treba čítať viac, ako text SMS, ale pointa nikdy nechýba, a ani rada, porada, či jeho názor.
sito
25.07.14,10:36
nunenko, nie každý zbožňuje poéziu, tobôž nie poetika, ktorý píše, čo sa ich týka. Argumenty v riadku, medzi, nie všetko sa mu vymedzí v tej jeho medzi. Verše, skratka sú pre neho skrat, skratka, SMS, krátka. Načo ťahať bábku za niti, keď ten čo ju ťahá, chce má chápanie v riti.

Ale, inak zábava, aj zábava pre tých, čo sa zabávajú, aj chápu, na čom, o čom. O čom? Čo ...?
bjuty smis
25.07.14,11:17
no, tipujem, že minimálne o mariške :))))
a zadávatelke si zle poradil....ty statik...
sito
25.07.14,12:12
No, statický som na tomto mieste, ktoré sa nemôže posunúť, zosunúť, ako v Terchovej. Ale nie som si istý, nad nami je kopec, kopec problémov. Myslím, že nikto tu neuvažuje, že Pompeje nás postihnú. Vlastne v dnešnej dobe to nemusí byť ani výbuch sopky, či iná živelná pohroma, veď aj prezident sa tým zoberá, čím väčšia, tým viac sa hýbe ekonomika

bjuty, len zo svojich skutočných úkonov, vraj povinnosti vychádzam. Jasné, že nie som statik, preto som si zavolal odborníka, ktorý vie či, môžem a či nemôžem.

SMS, je vidieť, vidieť, čo sa robí vo svete? Je vidieť súvislosti? Čo sa robí? Čo robia tajní? TAJNE, aby to v príhodnej chvíli zverejnili, pohli Ľudstvom, človekom?

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CCYQtwIwAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DBPu Jlgm0Kzs&ei=jFLSU5-5DvPN7Abv3ICQAw&usg=AFQjCNFbupCnZ8iZDP6IjYhqnN_tuvOz1w&bvm=bv.71667212,d.ZGU&cad=rja

Myslíš, že dnes, keď sa vypráva o ľudských právach, nie sú stále považovaní za sračky?

Že by tí Slovania boli ozaj tak zaostali, a či vrana k vrane sadá, aj keď nie je varna?

Cunami, či kto všetko, všetci čumia? Kam?
dusanko10
30.09.14,10:19
My keď sme sa púštali do prerábky tak sme si to ako prvé nakreslili v jednom online programe. Vygenerovalo to pekný 3D nákres celého domu (http://www.floorpad.com/Examples.aspx). Keď sme to videli takto detailne v troch rozmeroch hneď sa nám do toho púštalo ochotnejšie lebo sme mali vizualizovany náš cieľ :D
Čo sa týka povolení tak ako sa tu už písalo ak sa rekonštrukcia nebude týkat nosných priečok postačí nahlásenia na stavebný úrad spolu s listom vlastnýctva a plánom prestavby. :)