byl
23.07.14,10:38
Podľa českého občianskeho zákonníka sa záruka nevzťahuje na vyhratý tovar.
Platí to rovnako aj na Slovensku?
maped
23.07.14,08:52
Záruku udáva výrobca, mali by to byť 2 roky. Ak by sa Vám tovar pokazil, musíte kontaktovať výrobcu. Ten by mal mal zoznam výhercov na oddelení marketingu a mali by vybaviť aj reklamáciu na vyhraný tovar.
Chobot
23.07.14,08:58
Trochu viac upresni.

Veď predsa ak vyhráš v tombole nejaký TV prijímač, tak organizátori tomboly ho museli predtým kúpiť. A výrobca dáva záruku na ten tovar od dátumu kúpy. Takže máš záruku (pokiaľ ten TV prijímač organizátor neukradol alebo ho nedal do tomboly zo svojej obývačky).

Nie vždy ten, kto výhru ponúka ti dá automaticky aj záruku, záruku poskytuje predajca.

Iný príklad - vo firme bude súťaž o miss firmy. Výherkyňa dostane vysávač. Ak sa jej pokazí, bude reklamovať a žiadať záruku od riaditeľa firmy? Bude od neho čakať, že jej dá druhý vysávač? Asi nie. Pôjde do obchodu, kde ho firma kúpila s dokladom o kúpe.
Peggynka
23.07.14,09:06
Je prezieravé pýtať od organizátora kópiu bločku.Aj pri stavbách ľudia zabúdajú na tieto veci (pýtať od firiem bločky od zriaďovacích predmetov) a potom majú problém.
elis85
23.07.14,13:32
Žiadna záruka, na výhry sa to nevzťahuje, len neviem si spomenúť na presný zákon o tom. V záujme toho, od koho je výhra je, že ti nedá niečo pokazené. Nie všetky výhry sa kupujú, nie všetky sú od firiem. Kto už organizoval alebo spoluorganizoval súťaž tak vie :)
aktaK
23.07.14,13:51
hm, len potom je to velmi nespravodlive hlavne vtedy, ak výherca zaplatil daň a odvody do ZP a nefunkcná výhra je mu tak na prd..
Peggynka
23.07.14,13:57
Vyhráš auto,zaplatíš dane a žiadna záruka? A dôvod? To nemá logiku,aby si prišiel o záruku len preto,že to je výhra...
Chobot
23.07.14,14:33
Nuž áno, za určitých okolností máš pravdu. Ak bude ples záhorákov a hlavou výhrou v tombole bude koza, ktorú daroval do tomboly predseda družstva Malé Leváre, tak ak tá koza o 2 dni skape, tak výherca nemá na ňu žiadnu záruku.


Ale aj ja som vyhral za nákup v jednom internetovom obchode s mimozemšťanom tablet, na ktorý som mal riadnu dvojročnú záruku.

Takže elis85 - nemôžeš jednoznačne vyhlásiť a tvrdiť, že na žiadnu výhru sa nevzťahuje záruka. Preto by mal "byl" upresniť, akú výhru, v akej súťaži mal pri písaní otázky na mysli.
Peggynka
23.07.14,14:50
Tipujem,že to bude iné...že nemôžeš reklamovať darček za nákup.Niekde som to čítala v obchodných podmienkach na internete.Mne poslali náramok proti komárom (priložili k nákupu zdarma);asi ťažko by som reklamovala,že je nefunkčný,ale keby som ho kúpila,tak by som im odniesla aj mŕtve komáre,čo na mňa nasadali,hehe...
Chobot
23.07.14,14:56
Aby som to trochu viac ozrejmil. Tento predpoklad, že na vyhraté veci nie je záruka vychádza z ustanovení Obč. zákonníka, ktorý predpokladá, že záruka sa poskytuje na veci, ktoré boli PREDANÉ alebo poskytnuté za ODPLATU. Je to právna hračka so slovíčkami, lebo pri darovaní alebo výhre sa nejedná o PREDAJ ani o ODPLATNÉ prenechanie vieci inému. Pozrite si napr. nasledovné ustanovenia Obč. zák.

Zodpovednosť za vady
§ 499

Kto prenechá inému vec za odplatu, zodpovedá za to, že vec v čase plnenia má vlastnosti výslovne vymienené alebo obvyklé, že ju možno použiť podľa povahy a účelu zmluvy alebo podľa toho, čo účastníci dojednali, a že vec nemá právne vady.

§ 619

(1) Predávajúci zodpovedá za vady, ktoré má predaná vec pri prevzatí kupujúcim.

Lenže ako som už inde uviedol, často sú výhry kupované organizátorom u iného podnikateľského subjektu, pričom pri zaobstaraní výhry ide o PREDAJ či odplatu, takže predajca čí výrobca je povinný poskytovať záruku. Záruku nemôže alebo nevie poskytnúť organizátor alebo darca.

Potom je otázne, ak nejakú výhru alebo dar poskytne taký subjekt, ktorý inak tieto veci predáva. Ten by mohol argumentovať, že sa nejednalo o predaj, ale o bezodplatné poskytnutie, na čo mu obč. zákonník neukladá povinnosť poskytnúť záruku 24 mesiacov. V takom prípade možno hovoriť, že predajca (darca) poskytol záruku nad zákonný rámec podľa § 502 ods. 2:

(2) Účastníci môžu tiež dohodnúť zodpovednosť za vady, ktoré sa vyskytnú do určenej alebo dojednanej doby od splnenia, alebo zodpovednosť podľa prísnejších zásad, než ustanovuje zákon. O takej dohode vydá povinná osoba oprávnenej osobe písomné potvrdenie (záručný list).
Chobot
23.07.14,14:57
Nižšie som dal príspevok, kde som to načrtol. Nie som ale právnik, aby som vedel urobiť analýzu tejto problematiky.