žiadateľ o radu
23.07.14,10:45
Prípad:
Vlastním ako PO byt od r. 2008, pred tým patril rodine cca ďalších 10 a viac rokov.
K bytu je terasa cca 50 m2, na ktorú sa nedá dostať inak ako cez garsónku - obývačku, ale k bytu nepatrí na LV, vlastnia ju všetci majitelia bytov v spoluvlastníctve majiteľov bytov vo vchode.

Možné Problém/y:
Majitelia sa dohodli, že chcú robiť úpravy a opravy z fondu opráv, a keďže byt (4.poschodie) prenajímam musel by som im umožniť aspoň mesiac "špinavý" prechod bytom, čo znamená:
- možnú stratu nájomníka a príjmu
- ak by nájomník ostal, musím mu zabezpečiť bývanie na mesiac, aby som o neho neprišiel + zabezpečiť presťahovanie
- znehodnotenie bytu tým, že terasu chcú pokryť strešnou krytinou ako na streche a nebola by ďalej pochôdzia
- znehodnotenie bytu zašpinením a zničením podláh laminátových po prechode prac. mechanizmami, robotníkmi a pod..
- problém pri následnom prenajímaní, keďže sa jedná len o malú garsónku a terasa jej dávala svoju jedinečnosť a pridanú hodnotu.

Otázky:
1. Môžem im to neumožniť ak sa nechcú dohodnúť na inom postupe? (vo vchode sme dvaja s týmto problémom, celkovo 20 bytov a oprava je vyvolaná zatekaním zo susednej terasy do bytu pod ním, nás sa to teda priamo nedotýka, u nás a susedov pod nami je všetko OK, ale chcú to riešiť komplexne).
2. Môžem požiadať, aby som sa stal vlastníkom a staral sa o terasu na vlastné náklady? Doterajšia starostlivosť bola aj tak v mojej réžii a pred tým v réžii rodiny aj tak, keďže sa na ňu nemožno inak dostať ako cez tento byt.
Niekde som našiel tento text zákona - môžem to nejak uplatniť vo svoj prospech, aby som sa vyvaroval podobných situácii?: OPRÁVNENÝ DRŽITEĽ SA STÁVA VLASTNÍKOM NEHNUTEĽNEJ VECI, AK JU MÁ NEPRETRŽITE V DRŽBE PO DOBU 10 ROKOV. Vzťahuje sa to aj na tento prípad, prosím?
Čo by set poradili v takejto situácii robiť?
Za odpovede a pohľady veľmi pekne ďakujem.
lubko6394
23.07.14,11:10
Ja by som sa na to pozeral tak, že je to strecha, ktorá je prístupná aj z môjho bytu. Ja chcem byt užívať. Takže ak treba opravu tak je potrebné spraviť lešenie a k nemu stavebný výťah a môžu makať od svitu do mrku. Len nesmiem zabudnúť nechať zatvorené okná a dvere aby sa náhodou čosi nestratilo.
Chobot
23.07.14,12:07
Z tvojho popisu mám z toho riadny guláš.

Vlastníš byt, na terasu sá dá dostať iba cez garzónku, ktorú nevlastníš.... terasa je teda koho? Prečo si myslíš, že by mala byť tvoja, keď z tvojho bytu sa na ňu nedá dostať.

A ako môžeš prenajímať garzónku, keď je vo vlastníctve všetkých vlastníkov domu?

Buď nepíšeš pravdu, alebo si to riadne doplietol. Skús to objasniť aj nám, nevedkom.

Prípadne mi pošli na súkr. správu okres a obec, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza a číslo LV, nech pozriem, ako je to na LV zapísané. Z uvedeného nie som veľmi múdry.
kopretinka
23.07.14,12:40
ja som to pochopila takto:je majiteľom bytu(garzónka),ktorý má terasu. Terasa však patrí do spoločného majetku,nepatrí k bytu( to je podľa mňa dobrá sprostosť)
kedže dochádza k zatekaniu,rozhodli sa ostatní vlastníci pristúpiť k údržbe a chcú pokryť terasu strešnou krytinou,čo síce zabráni zatekaniu,ale terasa stratí svoj účel.
Tým tento byt stratí na hodnote......Doteraz sa o terasu starali majitelia,ktorí bývali v tom byte.
Ja by som požiadala spoločenstvo o odkúpenie terasy a odôvodnila to tým,že ak terasa prejde do tvojho vlastníctva,nebudú sa o ňu musieť starať všetci,iba ty a tým pádom má spoločenstvo o starosť menej a aj ľudia budú menej platiť do FO,ke´dže plocha tej terasy už nebude patriť do spoločnej plochy.....ale nárok vydržania nemáš.
Inak veľmi zaujímavý prípad...........
Chobot
23.07.14,12:49
Aha, takže garzónku vlastní žiadateľ, ale terasu nie. Teraz mi to už dáva zmysel. Ja som si myslel, že aj garsónka je vo vlastníctve všetkých, tak nejasne to bolo napísané.
Kvaka
23.07.14,13:02
Ak je táto terasa príslušenstvom bytu-garsónky, tak nemôže byť na LV konkrétneho bytu rovnako, ako tam nie sú balkóny a lodžie. Sú však príslušenstvom bytu, čo býva uvedené v kúpnej zmluve. Ak je to tak, platíš aj do FO nielen podľa podlahovej plochy bytu, ale aj podľa plochy terasy, keďže platí:
- ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.
V takom prípade si povinný sprístupniť svoj byt tak, aby sa na terasu bolo možné dostať a schválené opravy urobiť tak, aby nikomu z terasy do bytu nezatekalo. Požaduj však takú úpravu povrchu terasy, aby si ju aj naďalej mohol s bytom užívať. Pozri si, ako to bolo odsúhlasené na schôdzi vlastníkov.

Doplním odpoveď, keďže zadávateľ napísal, že terasu nemá uvedenä ako príslušenstvo bytu v kúpnej zmluve.

Možno treba zistiť, ako to bolo v prvej zmluve, či tam tá terasa nebola uvedená ako príslušenstvo bytu, tieto veci sa zvyknú v ďalších zmluvách presne špecifikovať podľa pôvodnej zmluvy, čo ak to niekto zabudol v ďalšej zmluve uviesť?

Vstup na spoločnú terasu býva obvykle zo spoločných priestorov domu. Nerozumiem, prečo je na túto terasu vstup iba z konkrétnej garsónky.

Ešte je tu možnosť, že to naozaj pôvodne bola časť strechy, na ktorú si nejaký skorší majiteľ urobil vstup a užíval to ako terasu, súčasť bytu.

Ak je táto terasa naozaj spoločná, teda ak je súčasť strechy, tak rekonštrukcia by sa mala robiť mimo garsónku, treba postaviť lešenie a klasicky opraviť ako strechu.
žiadateľ o radu
23.07.14,14:00
Ahojte, ďakujem za Vaše reakcie.
Kopretinka to pochopila správne...a sorry ostatným za nejasný popis. Garzónku vlastním, ale terasu v minulosti, keď sa odkupovali byty na majiteľov nevysporiadali aj tieto terasy..je to pekná sprostosť, potvrdzujem..sám som im navrhol aby mi terasu odpredali, lebo z nej nemôžu mať nič a nijak a nikdy, prístup jednoducho nie je, len cez moju obývačku. Zároveň som samozrejme ochotný to riešiť príp. opravy na vlastné náklady.
Kvaka:
- ďakujem, nebolo mi jasné, prečo nevidím nikde na LV tú plochu. Čo teda určí, kto vlastní koľko z terasy. V pôvodnej zmluve sa terasa neuvádzala?
- Platby do FO - tieto určilo spoločenstvo a z nejakého dôvodu platia všetci rovnako. Podľa slov zodpovedného za spol. terasu nevlastním a tak sa skladajú všetci, aj keď sa im to nepáči.
Ja som to nevymyslel a súhlasím s úpravou, ale takou, aby ostala terasa terasou, nedošlo k prerušeniu nájmu, a nechodili mu robotníci cez obývačku.
- Kvaka, tých 25% je zo zákona, že by sme mali platiť viac do FO? Spomeniem to správcovi, lebo to určite neplatíme.
Veľmi pekne Vám všetkým Ďakujem.
Ak Vás ešte čokoľvek napadne, ďakujem aj za to.
Kvaka
23.07.14,14:11
Bola v pôvodnej zmluve takáto alebo podobná veta: "Príslušenstvom bytu je terasa o veľkosti 50 m2"? Ak nie, tak za tých 25% plochy terasy nemáš platiť do FO.
žiadateľ o radu
23.07.14,14:30
V posledných 3 zmluvách to nebolo..ani v tej poslednej smerom ku mne..pokúsim sa to vyhľadať u prvého kupujúceho z rodiny niekedy z 90. rokov. Predpokladám, ale že by to muselo byť v KZ poslednej, najaktuálnejšej, chápem to správne? Vďaka
kopretinka
23.07.14,16:11
to nie je strecha,ktorú chce využívať ako terasu.to je terasa,ktorú chcú pokryť strešnou krytinou.a tým pádom sa už nebude dať používať ako terasa.
sito
23.07.14,16:27
Však nie je jeho, píše! Takže, strecha po ktorej už nebude - bude chodiť ten jeden?

Balkóny, lodžie nie sú taký veľký problém, že? Ale sú? Pre tých, čo ich v dome nemajú. Tiež, že.
Kvaka
23.07.14,16:44
Písal, že to nemá ako príslušenstvo bytu v kúpnej zmluve, ktovie, či to tak bolo aj v tej prvej zmluve, tieto veci sa zvyknú presne špecifikovať podľa pôvodnej zmluvy, čo ak to niekto zabudol uviesť? Okrem toho na spoločnú terasu by mali mať prístup všetci, teda vstup na ňu býva zo spoločných priestorov domu. Ešte je tu možnosť, že to naozaj bola časť strechy, na ktorú si nejaký skorší majiteľ urobil vstup a užíval to ako terasu, súčasť bytu.
Kvaka
23.07.14,16:47
Sito, čo si to porobil s príspevkom???
sito
23.07.14,17:19
Si si istý, že si vlastník tej garzonky? Ak áno, tak si pozri, pozorne prečítaj 182/1993.

Ak tých 50 m2 nemáš priznaných ako terasu, tak je to spoločná časť domu, strecha. Za strechu nemôžeš, ani nemusíš priplácať do FO za 25 % jej plochy. Ale toto je tam:

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Samozrejme, že prípadné poškodenie tvojej garzonky, tvojho majetku v nej sú povinní, tí ktorí sa zákonom domáhali využitia tvojho priestoru v dome na spoločné účel v súlade so zákonom odstrániť na vlastné náklady. Štvrté poschodie? To dnes sa aj žeriavom na strechu vytiahnú, materiál. Robotníkov?

A ty, chceš tu strechu využívať ako terasu? A nebola to niekedy, dávno prominentná garzonka, ktorá má 100 m2 +
kopretinka
23.07.14,17:22
kde sú všetky komentáre
sito
23.07.14,17:28
Kvaka, len "prístupných" som zabudol začerveniť. A tak to dopadlo, už mi to spravilo viac krát. Všimol som si, že ak som pred úpravou nemal na Tečko kliknuté.

Aj iným sa to stáva?
sito
23.07.14,17:30
Kvetinka, ja som ich isto nevymazal, ani záujem som nemal.

Asi porada, alebo niekto z nej, či systém je tak nastavený?
kopretinka
23.07.14,17:41
vymazal si odpoveď a napísal znovu? tak potom sa vymazali aj komentáre
sito
23.07.14,18:00
Kvetinka, musel som, nemusel, chcel, ale nie tak ako to dopadlo. Tak by si ani ty tomu, nemohla to prečítať.
žiadateľ o radu
24.07.14,06:48
Ahoj ešte raz..
Sito, jasné, som vlastníkom, všetko na LV zapísané..nemyslím, že to bol nejaký prominentný byt..používal sa na ubytovanie pracovníkov za socíku v istom podniku, ale, že už vtedy projektanti navrhli niečo také, klobúk dole..dnes sú takéto miesta vzácne..

Sito,je to tak ako píšeš, je to spoločná časť domu.
Navrhli mi, aby som si premyslel, či to odkúpim a dať im ponuku, akurát neviem čo a od koho, keď to vlastne nikde na LV vedené nie je..Kto určí plochu? a od koho sa to bude kupovať/prevádzať podľa Vás.
Existuje nejaká možnosť ako Vám poslať LV, bez zverejnenia tu (ak chcete)? Ďakujem.

Pozn.: Ak by som mal problém ako sused s terasou, že zateká tomu pod ním a odkúpil by som to, mám okamžitý mínus cca 5-8 tis. EUR za rekonštrukciu terassy. Je jasné, že je len otázkou času, kedy sa to stane aj u mňa, ale rátam s tým, ak by mi to previedli.
kopretinka
24.07.14,06:54
tá plocha musí byť započítaná do celkovej plochy spoločných priestorov.......čiže ak by si to odkúpil,tak sa odrráta zo spoločnej plochy a potom sa musí prepočítať spoločná plocha pre každého majiteľa........a tebe sa pripočíta do tvojej plochy.......odkúpiš to od spoločenstva,teda predpokladám,že máte spoločenstvo....
u nás bol tiež takýto prípad,majiteľ si zväčšoval byt,prebúral sa do výklenku a dorobil podlahu,lenže tam to bolo jednoduchšie,jemu sa plocha zväčšila,ale zo spoločného neubudlo.....príjem sme dali do FO........odhlasovali sme si to na schôdzi........sumu navrhol on,bola symbolická........u teba je to ale dosť lukratívna záležitosť....
Kvaka
24.07.14,07:22
Odkupoval by to od vlastníkov bytov, nie od spoločenstva, museli by sa zapísať do katastra nové podiely na spoločných častiach pre každého jedného vlastníka, myslím, že kataster k tomu vyžaduje súhlas všetkých vlastníkov. Mňa len zaujíma, prečo je na túto terasu- strechu vstup iba z tvojej garsónky a čo bolo v prvej kúpnej zmluve.
sito
24.07.14,08:58
Takto, na LV máš zapísanú výmeru garzonky bez strechy, ktorá je upravená ako terasa na ktorú je prístup len z tvojho bytu. (bytovej jednotky) Či aj tú terasu náš zapísanú ako tvoje vlastníctvo?

Ono to prišlo tam dole do módy na strechu ešte pristaviť podlažie, pripadne dve - tri.

Jedna vec, ak je tých 50 m2 tvojich o ne si môžeš zväčšiť svoju bytovú jednotku, ak ti to povolí statik a úrad, súhlas vlastníkov nepotrebuješ, je predsa tvoja, tá terasa na svojom budeš nadstavovať.

Kto ti navrhol? Správa domu, či vlastník domu, či spoluvlastníci domu? Sú všetky byty v dome v osobnom vlastníctve.

Skús si prečítať Zákon 182/1993, § 2, § 6, § 10, § 14.

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.vyvlastnenie.sk%2Fpredpisy%2F zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov%2F&ei=u9fQU87TA6mBywPUsYCYCw&usg=AFQjCNEhvobRs2mDfubCd9jCp1kqTomNEg&bvm=bv.71667212,d.bGQ
sito
24.07.14,09:13
koprketinka, dom má 3 000 m2, byty spolu 2 000, spoločné priestory, nebytové teda 1 000 m2, v nich je aj započítaný výklenok 10 m2. Po prebúraní to je asi takto, Dom 3 000 m2, byty spolu 2 010 m2, nebytové priestory, spoločné 1 990 m2. Ak mal jeho byt 70 m2, teraz má 80 m2.

Symbolicky vás odrbkal ako svinku pod bradou. Veď on nie len, že tú symbolickú sumu dal do FO, ala aj každý mesiac by mal za tých 10 m2, ktoré využíva už len on, príklad 0,5 €, ak sa tak vlastníci dohodli na tvorbe FO za jeden m2 bytu, že? Či nie?
žiadateľ o radu
24.07.14,09:17
Kopretinka, vďaka za zmienku toho prípadu..bude to asi odkup ako píše Kvaka od jednotlivých vlastníkov..radosť 19 zmlúv, dúfam, že bude stačiť jedna, kt. by podpísali..v prípade, že budú vôbec súhlasiť..

Sito,
- byt vlastním, asi aj s podielom na danej terase
- terasu nie, asi len z časti ako všetci ostatní
- je to staršia bytovka, z 80. rokov, nik tam nič nenadstavoval ako sa to robí dnes
- je to tak navrhnuté, že jediné okno - v tomto prípade balkónové dvere + fix je a teda aj vzduch a svetlo je vybudované smerom do terasy
- uvažoval som aj o tom, že z toho môže byť o 2 izby väčší byt aj s malou terasou/lodžiou ak by som to musel rekonštruovať v budúcnosti kvôli zatekaniu na vlastné náklady..potom sa mi oplatí radšej už dostavať.
Je zaujímavé, čo píšeš, že ak by bola v mojom vlastníctve, mohol by som nadstavovať na základe staveb, povolenia, pokiaľ ale viem, na súhlas sa vyžaduje stanovisko všetkých susedných objektov, ale to je asi otázka na stavb. úrad. Preverím si to a ďakujem.

Zákony preštudujem..naozaj veľká vďaka za Vaše postrehy, rady, návrhy..
PS: stále hľadám znenie pôvodnej zmluvy, dnes by som sa k nej mal dopátrať.
kopretinka
24.07.14,09:24
kvaka,spoločenstvo vlastníkov bytov predsa tvoria majitelia,nie?
kopretinka
24.07.14,09:29
sito,neodrbkal nás,baráku ako celku sa plocha neznížila,on plochu dorábal,lebo ten výklenok bol vlastne akoby komín,vnútri za stenou,takže v konečnom dôsledku plocha baráku sa zväčšila.A ako vieš,že za tú svoju plochu neplatí do FO? ja to niekde píšem? On zaplatil za plochu,ktorá de facto ani neexistovala,takže do FO išli peniaze vlastne za nič. A od kedy tá plocha vznikla,tak platí aj za túto svoju plochu,veď sa mu zväčšil byt. Keby si radšej čítal a nespriadal fantasmagórie.
sito
24.07.14,09:38
Práve, práve, že si to nepísala, tak som sa opýtal, aby ťa človek ťahal ako repu. Dedko, babka, psíček, mačička a myška, hej rup a von je, ako zub. Hmm, neexistovala, ale bola a aj je, už? Už bez komína?