alušik
18.04.06,08:49
Podnikateľ má mobilný telefón platený ako podnikateľ, nie ako FO. Faktúra mi však neobsahuje všetky náležitosti dokladu podľa zákona o DPH. Chýba mi na nej uvedené podnikateľovo IČ DPH. Ako riešite túto situáciu? Dopisujete IČ DPH na faktúru a DPH odpočítate? Ide o to, že Slovak Telecom spätne faktúry určite neopraví, opraví údaje len na nových faktúrach, odkedy mal oznámenie o pridelení IČ DPH a Orange chce za vytlačenie novej - opravenej faktúry poplatok 100,- Sk, čo sa mi zase pri nízkej fakturovanej sume neoplatí. Doporučila som, aby si podnikateľ písomne nahlásil IČ DPH a žiadal do budúcnosti o správne vystavovanie faktúr. Ale meditujem, čo urobiť za tie staré faktúry, ktoré nie sú úplné...?
Zita5
18.04.06,06:56
Urobí správne ak požiada o doplnenie údajov na fa .
A čo so starými dokladmi ?......Treba jedine dúfať , že po pripísaní identifikačných údajov to nebude pri kontrole vyhodené .:)
domacnost
18.04.06,07:02
alušik ja mám ten istý problém, nárokovala som si na dph, no teraz trpnem či príde kontrola alebo nepríde. Už mi chodia aj s doplnením IČ DPH, no ale smola nechceli mi to opraviť aj za predchádzajúce obdobie.Škoda. Ja som mu na faktúry dopísala perom IČ DPH,ale to sa len tak nemôže:mee:
ALBO
18.04.06,07:03
Ja by som to dopísala na Fa, veď keď je preukazateľné že bol platiteľ a je to jeho IČ nie dodávateľa.
Veď kontrolóri to zvyknú dávať dopisovať pri kontrole a uznajú odpočet.

Ale oporu v zákone to asi nemá. Platiteľ má vystaviť Fa a tá má obsahovať náležitosti teda aj Ič.
alušik
18.04.06,07:03
Zitka, ďakujem. Mám taký istý názor. A ďakujem aj ostatným.:)
Lenže ak niekomu robíš účtovníctvo dodávateľským spôsobom, tak vieme, ako to chodí. Klient sa pri kontrole väčšinou tvári, že o tom nevedel...:eek: Ja som ich na to schválne upozornila, že aj za minulý rok to tak majú a kto bol zlý? No samozrejme, že bývalá účtovníčka, lebo ona ich na to vôbec neupozornila!!! Možno ich aj upozornila, len sa na to "pozabudlo". Nechcem tak raz dopadnúť aj ja. Teraz mi totiž bolo nariadené, že to mám dať na odpočet - však platiteľom DPH sú...
Tak som myslela, že bude lepšie spýtať sa - veď každý máme nejaké skúsenosti s kontrolami. A možno mal niekto aj takýto prípad.;)
domacnost
18.04.06,07:04
Ja by som to dopísala na Fa, veď keď je preukazateľné že bol platiteľ a je to jeho IČ nie dodávateľa.
Veď kontrolóri to zvyknú dávať dopisovať pri kontrole a uznajú odpočet.


ALBO trochu ste ma aj potešili.:)
ilona
18.04.06,07:24
Ja vystavujem živnostníkovi f v starom programe,kde nie je možné dopísať IČ DPH,len IČO a DIČ,skrátka nedá sa tam nikde vsunúť písmená,len číslice.Pri jeho obrate si predsa nebude zaobstarávať nový program.Nie je tých f.veľa,ale sú aj pre veľké podniky a všetci s tým súhlasili,že stačí dopísať rokou IČ DPH a dole sa podpíše,že dopísal:.... Z dańov=ho nemali voči tomu výhrady. Viem aj taký prípad,že f.kde nebolo IČ teraz orazili razítkom,kde sú všetky náležitosti a tým je to vybavené.
alušik
18.04.06,07:40
Áno, lenže taký kolos ako Slovak telecom alebo Orange Ti pečiatku len tak nedajú.:(
Renatka
20.04.06,13:02
Mne Orange opravil faktúru tým spôsobom, že si vyžiadal poštou poslať originál faktúry a potom mi to poslali spat opravené. Zavolala som tej osobe, ktorá je zodpovedná osoba a je uvedená na faktúre a tá mi to poslala opravené.
va1ke
20.04.06,15:50
ja na faktúru dopisujem chýbajúce údaje písacím strojom. a takto mi nemá kto zistiť či som to dopísala ja alebo dodávateľ.