Andrea Janatova
23.07.14,21:36
ivka70
23.07.14,20:55
100%
buchač
23.07.14,20:58
Daj si do Googla výraz ..." ideálne spoluvlastníctvo "...

Následne preštuduj a veľa pochopíš, že prečo musia súhlasiť všetci spoluvlastníci.
command
24.07.14,03:55
Ja len pre to aby si nemusela studovat idealne vlastnictvo ak niekto vlastni urcitu cast pozemku nie je prensne urcena ze ma prave tento kusok ale je to tak ze ak vlastist nap 1/2 tak tu jednu polovicu vlastnis z kazdeho jedneho metra z z kazdeho jedneho centimetra aj z kazdeho jedneho milimetra.
Jana Motyčková
24.07.14,07:02
Keď som to pred pár mesiacmi zisťovala, tak som zistia, že pri ideálnom spoluvlastníctve nad 50% spoluvlastníkov, percento podľa podielu. Ale aj menšinový podielnik musí o tom byť informovaný, resp. mal by sa vyjadriť, ale nesúhlas je "nepodstatný". V prípade, že by ho to nejako poškodzovalo, môže to dať na súd. (Presné formulácie si nepamätám).
Neviem, kde ste vzali 100%.
ivka70
24.07.14,07:32
A o co sa opiera tvoje zistovanie?
Chobot
24.07.14,08:11
Tvoja otázka je neúplná. Je veľký rozdiel, či sa pýtaš na vlastníctvo bytov v bytovom dome alebo pozemku či inej nehnuteľnosti než bytový dom (napr. rodinný dom, iná stavba).

V prvom prípade sa rozhodovanie a hlasovanie riadi podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov č. 182/1993 a v druhom prípade je spoluvlastníctvo a spôsob rozhodovania upravený v občianskom zákonníku, v druhej hlave, kde v § 139 ods. 2 je uvedené:


"(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd."


Hlasovanie v prípade bytového domu je trochu komplikovanejšie, sú tam rôzne iné podmienky, najmä čo sa týka predmetu hlasovania.

Tvoja otázka má však ešte aj iný zádrheľ. Teda otázka je zle položená - pri samotnom hlasovaní nemusí súhlasiť 100% vlastníkov, ani podľa jedného ani podľa druhého zákona. Ak by ale išlo p prípad, že 5 vlastníci vlastníte pozemok a z toho 3 si tam chcú postaviť domy, tak pre získanie stavebného povolenia potrebujete súhlas všetkých vlastníkov.


Takže záver je - na tvoju otázku sa nedá jednoznačne odpovedať, pretože je všeobecne a nejasne položená. Musíš uviesť konkrétne o čo ide, kto vlatní akú nehnuteľnosť a čo chcete stavať (možno sa pýtaš na prípad nadstavby v bytovom dome, kde nadstavbu musí odsúhlasiť nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov - potom sa už ale na stavebné povolenie nevyžaduje podpis všetkých vlastníkov - súhlas so stavbou sa preukazuje zápisnicou zo schôdze, kde to bolo odsúhlasené).
Chobot
24.07.14,08:12
Za určitých okolností má Jana pravdu, viď vyššie môj príspevok.
ivka70
24.07.14,08:22
Mas pravdu, ja som to pochopila tak, ze chce stavat na pozemku vlastnenom viacerymi vlastnikmi, v takom pripade so predpokladala vyzadovany suhlas vsetkych vlastnikov so stavebnym povolenim. :)