yvica
23.07.14,23:19
prosím Vás mám pracovníčku, ktorá je narodená 9/1955, podala si žiadosť na dôchodok mala ho mať schválený k marcu 2014, ale zatiaľ mi neposlala ani rozhodnutie, nič, poslala som výkazy do sp,zp a napísali mi,že treba poslať opravný nakoľko odvody sa znižujú keď dosiahne dôchodkový vek?? nemám skúsenosť s dôchodcami. ďakujem
mondes
23.07.14,21:46
Možno že ti len zabudla dať rozhodnutie. Ak ťa SP žiada o opravný výkaz, zrejme už má schválený dôchodok. Treba sa opýtať zamestnankyne. Ak dosiahne dôchodkový vek, ale nepožiada o dôchodok a pracuje ďalej, nemá nárok na znížené odvody, odvádzajú sa ako doteraz.

Podaním žiadosti o priznanie starobného dôchodku na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne nie je splnená podmienka priznania starobného dôchodku. Zamestnávateľ je povinný platiť poistné za seba aj za zamestnanca v nezmenenej výške až do rozhodnutia Sociálnej poisťovne o priznaní starobného dôchodku k určitému dátumu. Ak zamestnanec požiada o priznanie starobného dôchodku v marci 2014, nie je týmto splnená podmienka neplatenia invalidného poistenia a poistenia v nezamestnanosti. Táto je splnená až na základe doručenia rozhodnutia Sociálnej poisťovne (ústredia) o priznaní starobného dôchodku samotnému zamestnancovi. Skutočnosť zamestnanec nepreukazuje kópiou žiadosti o dôchodok. Kópiu žiadosti o dôchodok Sociálna poisťovňa pri požiadaní o dôchodok zamestnancovi nevydá.
yvica
24.07.14,07:05
áno žiada ma sp o opravný výkaz a pani mi napísala, že automaticky sa odvody znižujú keď dosiahne dôchodkový vek. budem mať nejaké potvrdenie alebo na základe čoho mám znížiť odvody?
mondes
24.07.14,08:12
Podľa mňa by si mala mať v ruke rozhodnutie z SP, ak ho nemáš, zašla by som na pobočku SP a skúsila to vyriešiť.