zuzanah.
24.07.14,06:42
Dobry den, obraciam sa na Vás s otázkou, ci mám nárok na odstupné, ak som bola dna 07.01. 2008 zamestnaná na dobu urcitu, ale otehotnela som, mala som rizikové tehotenstvo, cize som bola na PN az do porodu. Pocas tej doby, ked som bola PN, mi koncila prac. zmluva (06.01.2009), ja som isla n MD, následne RD. Pocas RD som otehotnela a isla sa informovt na UPSVAR ako dalje, lebo ak dobre viem, nezamestané nenastupuju na MD ale hned na RD. Pani sa ma pytala, ako je mozné ze sama o sebe neviem ci som al. nie som zamestnaná(nepeknym sposobom). Vyvetlila som ze mi koncila prac.zlmuva, tak preto som prisla. Poslala ma do Soc.Poist., aby som zistila co je to za situáciu, lebo u nej v systeme figurujem ako zamestnankyna xy firmy. Isla som teda a spytala sa. Zistila som, ze firma, teda personailstka ma zabudla odhlásit a aj nadalej mi prac. pomer trvá - o ktory nemám najmensi záujem. Teraz mi RD pomali konci, a pred tym ako tam pojdem, rada by som vedela ci mám nárok na odstupné. Na moje miesto samozrejme prijali inu pani, ktorá tam pracuje na prac. zmluvu na dobu neurcitu uz 6. rok. Za rady a odpovede Vám vopred dakujem, Z.
avalik
24.07.14,05:00
Nemáš nárok na odstupné.
Tvoj pracovný pomer sa skončil dojednaným dňom - t.j. 6.1.2009

V čase skončenia tvojho PP v r. 2009 bolo platné toto znenie Zákonníka práce:

§ 71
Skončenie pracovného pomeru
dohodnutého na určitú dobu

(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59.


To, že nie si odhlásená v SP na to nemá vplyv. Ty si nepokračovala vo výkone práce - bola si na PN. Chybu v SP musí opraviť personalista.
zuzanah.
24.07.14,05:08
Nová personalistka mi minule povedala, ze ma moze odhlásit s tym dátumom ked mi koncila prac. zmluva. - ale v tom case som dostávala vyssi matersky prispevok. (podla akt.zákona dostávali nezamestnany o 100e menej MP). Co v takom pripade? Nebude odo mna stát pozvadovat vrátenie tej sumy, kto. som dostavala do 20mes. mojho syna?
avalik
24.07.14,05:25
ak si poberala vacsie davky ako si mala, a neuplynula premlcacia doba, tak tie davky vratis
zuzanah.
24.07.14,05:32
nerozumiem tomu, zamestnávatel ma zabudol odhlásit, a po zisteni tejto skutocnosti ma neodhlásil, tomu uz bude 3.rok, teraz ked mi skonci RD tam pridem a odhlásia ma spatnym dátumom? potom mám ja vrátit státu peniaze za vyssiu RD a este aj rozdiel MP-RP (prvych 6mes.dostavame vyssiu sumu 60% z hr.mzdy)? To zamestnávatel nemá povinnost v takychto pripadoch ziadnu voci mne? Rozumiete, vsak oni uz 3 roky vedia ze nie som odhlsená, ja som tam hned isla ked som to na Soc.poist. zistila.
avalik
24.07.14,05:45
ty si dostavala pri druhom dietati materske? pri prvom dietati si k vyplacaniu materskeho dostala od SP rozhodnutie, tam si mala uvedene na zaklade coho ti bolo materske priznane. Opakujem, ak si poberala vyssie davky ako si mala, tak ich po vyzve budes musit vratit - ale mozno len plasis a ziadne vyssie davky si nepoberala. Malo udajov si dala, neda sa presne odpovedat.
avalik
24.07.14,05:49
mimochodom otazku odstupneho uz mas zodpovedanu - dalsie otazky mimo temy nedavaj do komentarov ale zaloz suvisiace otazky, pripadne vylepsi uvodnu otazku.
zuzanah.
24.07.14,05:52
Ja som po zisteni tejto skutocnosti isla hned za zamestnávatelom na personálne oddelenie. Tam mi pani povedala, ano som stále u nich v systeme ako zamestnankyna a nech si idem domov, a vrátim sa ked mi konci RD, daju mi odpoved. Proste oni ma poslali domov s tym, ze sa stala chyba, zabudla ma predosla personalistka odhlásit a nebola som jediná. Takze toto cele sa nestalo tak ze ja som si povedala, jee ako dobre, aspon budem poberat vyssie dávky - ja som tomu chcela ubránit, vlastne som bola v tom, ze som nezamestnaná. A teraz ked mi konci RD, rada by som vedela ako to so mnou bude pokracovat, akym sposobom sa dá toto celé uzavriet.
Chobot
24.07.14,06:57
Tak keď si stále vedená u nich ako v pracovnom pomere, tak sa s firmou dohodni, že ukončíte PP dohodou ku dňu, kedy ti končí rodičovská dovolenka. Aspoň ťa nebudú musieť spätne ohlasovať na SP a nebudeš musieť nič vracať do SP.

Bude to aj v ich záujme, aby s tebou ukončili PP dohodou, pričom ale nebudeš mať nárok na odstupné, lebo dohodu navrhneš ty.
avalik
24.07.14,07:15
Chobot, lenze ak by bola vedena ako zamestnanec az doteraz tak ma narok este na nejake dni dovolenky - preto nech ide za statutarom firmy a nech to vyriesi s nim, nie s personalistkou - proste, nech ziada o vyriesenie veci tak, aby na tom ona nebola skodna. Ono je otazka ci by vobec mala nieco vracat ... z toho co tu zatial popisala sa neda konkretne odpovedat.
zuzanah.
24.07.14,09:31
Pisala som, ze od marca 2009 som nastupila na MD namiesto RD lebo som bola vedena ako zamestnankyna firmy. Potom som poberala RD vyssiu lebo vyssiel novy zákon kde rozslisovali mamicky na zaklade toho ci isli na rd ako zamestnané al. nezamestnané - cize ja som poberala vyssi RP. Potom som otehotnela znovu a isla na MD následne RD. Keby ma odhlásili hned, ked mali, tak by som nesla na MD ale rovno na RD ako nezamestnaná mamicka. Ja som sa u nich informovala ze ako je to mozné a vtedy som zistila ze na odlásenie zabudli a uz ani chybu nenapravili, a aj momentálne som u nich evidovaná ako zamestnanec firmy. Hlavna chcem vediet na co mám nárok ...
avalik
24.07.14,19:20
Z toho co pises si teda uz v marci 2009 (nie az pred druhym porodom) vedela, ze si napriek tomu, ze ti zmluva na dobu urcitu skoncila 6.1.2009 bola nespravne vedena ako zamestnanec - a predpokladam, ze si predlozila ziadost o materske zamestnavatelovi - ktory ale uz nebol tvoj zamestnavatel. Potom si tak isto poberala vyssi RP, ktory ti nepatril, nasledne dalsie materske - a ty chces teraz este nejake odstupne? Zajdi za statutarom a ak je to mozne uzavrite spatne dodatok k tvojej pracovnej zmluve na dobu neurcitu, s tym, ze teraz uzavriete dohodu o skonceni tvojho PP - samozrejme bez odstupneho.
zuzanah.
25.07.14,04:04
Ked som isla prvy krát na MD som bola zamestnaná aj u inej firmy, kde som pracovala externe, z domu, takze to kvoli tomu som isla na MD a nie RD, ale ten prac. pomer koncil ked som porodila a uz nemohla pracovat. Dakujem za odpovede. Na ziadosti o MD figurovala tá druha firma, doraznujem, ze ja som o trvani prac. pomeru netusila, az pred druhym porodom sa to zistilo ked som isla podat ziadost o RD. Nie som podvodnicka.