mariapap
24.07.14,07:02
začala som účtovať lekáreň a rada by som vás poprosila o názor či postupujem správne v rámci účtovania a dph. Vystavené faktúry na zdravotné poistenie účtujem bez dph a nevstupuje do KV ani daňového priznania DPH. Celková tržba z ERP vstupuje do KV časť D1 a čiastka za recepty s 0% DPH nevstupuje do KV ale v daňovom priznaní uvádzam do riadku 15. Je potrebné riešiť aj koeficient vzhľadom na tržbu za recepty? ďakujem veľmi pekne za odpoveď
avalik
24.07.14,05:04
ErikaDP
24.07.14,06:20
Vystavené faktúry na zdravotné poistenie účtujem bez dph a nevstupuje do KV ani daňového priznania DPH. ANO správne
Celková tržba z ERP vstupuje do KV časť D1 a čiastka za recepty s 0% DPH nevstupuje do KV ale v daňovom priznaní uvádzam do riadku 15. . Robím to takto aj ja,
Ale stretla som sa s nazormi že delit Tržbu ERP a čast ktoru palatí pacient do D1 a čast kotru plat poistovna do ... ani neviem kde ( neviem či A1, či D2 ), nie je zjednotený názor na to,
Ale myslím že zdaniteľné plnenie je uskutočnené celé voči pacientovi lekárne s( a je povinnost evidovat na ERP celu cenu, t.j. preto je myslim sprvny názor vštetko do D1.
Lebo to že uhradí poistovna , to je už len forma uhrady ( pancient defacto platí celé: časť priamo v lekárni a čast cez to, že si platí poistné a poistovna cez system verejného pistenia za pacienta douhradí cenu lieku.

Je potrebné riešiť aj koeficient . ANO je potrebne zahrnut tržby za recepty do obratu ktorý ovplyvnuje koeficient.
Zaleži od celkoveho obratu lekárne, skladby ostatných tržieb ( ak robia ja niečo iné, alebo predavaju vela doplnkoveho sortimentu, tak sa výnimočne može stat že koeficient po zaokruhlení vyde 1, takže v konečnom dosledku neovplyvní nič, ale sledovat a učtovat v zmysle sledovania koeficientu treba.

Nezabudnut na to, že lekareň može predavat tovar aj iným odberatelom ako poistovniam na fakturu ( faktury pre lekárov, pre iné organizácie naprilad vybavnie ochranným prostriedkami a podobne), takže sa možu vyskytnuť aj faktury na vystupe do KV do A1, takže si treba prejst lekarenský software - výstupy, čo bolo a čo nebolo zahrnuté do obratu ERP.

Doporučujem pozriet si tu na porade roziahlu niekolkoročnu temu ÚČTOVNICTVO V LEKARNi, tam je popisane viac o špecifikách učtovania v lekárni
mariapap
24.07.14,11:24
dakujem veľmi pekne moc ste mi pomohli
7kraska
28.07.15,09:01
chcem sa spytat, je niekde v zakone zakotvene, ze lekaren musi fakturovať poistovniam bez DPH?v zakone o dph par 29 som len našla ze oslobodene od danie nie je dodanie liekov a zdravotnickych pomocok.
mariapap
28.07.15,09:24
DPH za predaný tovar za zdaňuje z mesačnej uzavierky z ERP (zdaniteľné plnenie nastáva v momente kedy predáte liek pacientovi).....Keby ste vystavili faktúru na poisťovne s DPH mali by ste to zdanené 2x a myslím si že lekárenský sotware ani neumožňuje vystaviť faktúru na poisťovne s dph.
Weva22
19.04.17,08:55
Dobrý deň.

Tiež začínam účtovať lekáreň . Vy tu píšete, že vystavené faktúry pre zdravotné poisťovne účtujete bez DPH a nevstupujú do KV ani do daňového priznania DPH.

Dnes mi poslala Finančná správa na túto otázku opačné stanovisko, ako uvádzate vy.
Tak ako to teda je správne?

Kopírujem komunikáciu:

Moja otázka:
Účtovná jednotka: Lekáreň, fyzická osoba, vedie jednoduché účtovníctvo, je platiteľ DPH.

Prosím o stanovisko, ako máme správne postupovať v tomto prípade v rámci účtovania DPH, kontrolných výkazov a vplyvu na daň z príjmov z pohľadu lekárne:

Sumu za liek, ktorú má uhradiť zdravotná poisťovňa lekárni za predaný liek pacientovi (je to rozdiel medzi skutočnou cenou lieku a sumou uhradenou pacientom cez ERP) uhrádza zdravotná poisťovňa na základe lekárňou vystavenej faktúry.
Túto faktúru pre zdravotnú poisťovňu, ktorú vystavuje lekáreň, vystavuje ju s DPH, alebo bez DPH?
Zo strany lekárne vstupuje táto faktúra pre zdravotnú poisťovňu do daňového priznania DPH a do kontrolného výkazu?

Odpoveď FS:
Dobrý deň,

z oslobodenia od dane zákon vylučuje predaj liekov a predaj zdravotníckych pomôcok, a to aj v prípade, ak sú vydané na lekársky predpis. To znamená, že dani na výstupe podlieha aj predaj liekov v lekárňach.

Lekáreň vystaví faktúru pre zdravotnú poisťovňu s DPH a uvedie ju v daňovom priznaní na riadky 3 a 4, v kontrolnom výkaze v časti A.1.

Podrobné informácie k službám zdravotnej starostlivosti nájdete v Metodickom pokyne FR SR k uplatneniu § 29 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov pri službách zdravotnej starostlivosti v zmysle § 29 link: https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2016/2016.06.23_MP_DPH.pdf

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.
---
S pozdravom,

Centrum podpory pre dane
Finančné riaditeľstvo SR
ErikaDP
19.04.17,16:44
Táto časť odpovede z finančnej správy podľa môjho nazoru nie je správna:
"Lekáreň vystaví faktúru pre zdravotnú poisťovňu s DPH a uvedie ju v daňovom priznaní na riadky 3 a 4, v kontrolnom výkaze v časti A.1". Lebo k dodniu tovaru nedochadza pre zdravotnu poistovnu, ale prijemcom dodania lieku je pacient. Zdravotná poistovna je len zúčtovateľom úhrady. Preto faktura ( zúčtovací list) pre zdravotnu poistovnu nie je danovým dokladom pre DPH, neobssahuje DPH, je to len zučtovanie úhrady. Myslím že odpoveď z finančnej správy ohladne uvedenia faktury do riadku 3 a 4 priznania a do A1 je nepochopením špecifickostu účtovani tržieb v lekárni.
Pozrite si staršiu diskusiu na porade , tema: ÚČTOVNICTVO V LEKARNi, lebo tam su niedke aj iné stanoviská z FRSR, odporujuce tomu dnešnému ...
arin
23.04.17,19:42
Tu je odpoveď z finančnej správy k správnemu uvádzaniu tržieb v kontrolnom výkaze. Odpoveď je zo dňa 21.4.2017:
Výdajňa zdravotníckych potrieb tržby za zdravotnícke potreby evidované ERP uvádza do časti D.1, rozdiel medzi sumou získanou od zákazníka za predanú zdravotnú potrebu a skutočnou cenou zdravotnej potreby uvádza do časti D.2 KV.
Doklad vyhotovený voči zdravotným poisťovniam nie je faktúrou v zmysle § 71 zákona o DPH, je to len účtovný doklad, na ktorom však pre potreby správneho zaúčtovania DPH po prijatí platby od zdravotnej poisťovne môže byť uvedený text napr. „suma obsahuje DPH vo výške....doklad nie je faktúrou v zmysle § 71 zákona o DPH“ .