Richard
24.07.14,09:55
15 júla to potvrdili na svojom Twitter konte. Po modeli S sa začínajú prípravy pre výrobu modelu X ktorý má byť spustený v 2015 to bude model 3 (pôvodne zamýšľaný názov E).

Plánovaný predaj by mal začať v roku 2017.
Viac v článku.
taiko
24.07.14,08:26
jaaaaj, velice pekne
buchač
24.07.14,08:32
Jáááááj a jak velice lacné.

...kua, že masy chce osloviť ?
Šak nech oslovuje, už mu len mikrofón pod nos šturiť.
taiko
24.07.14,08:34
no oproti modelu S je to zadarmo :D
lujza.j
24.07.14,08:46
Co je vam:DChlapci....ked naša vlada bude:Dprispievat polovocou...tak..kupujeme....neé
Richard
24.07.14,10:39
No to ešte len uvidíme či pekné :) S-ko je pekné
Richard
24.07.14,10:48
Pri cestovaní po Nórsku som postretal mnoho tesiel, vraj bola najpredávanejším autom roka. Bohatá krajina vďaka rope kupuje elektrické autá, dosť rozumné :)

Túto som si cvakol v Osle, stretal som ich denne veľa majú ich fakt dosť. Mestké parkingy ponúkajú aj nabíjanie a elektrické sú tam populárne aj v iných variantách, viď druhý obr.
lujza.j
24.07.14,10:57
Moj mechanik bol v pariži na skoleni kvoli /nissan leaf/kopec elektomobilov nabijacky na kazdom kusku...
Richard
24.07.14,11:24
Francúzi majú na to aj nejaké dotácie pri kúpe. Renault má niekoľko modelov ktoré dodáva v elektrickej verzii. Nisan leaf je myslím jedno z najpredávanejších EV. Tiež som ho dosť videl v Nórsku. V kempe pekne dobíjali :)
lujza.j
24.07.14,14:31
aj nemci tuším 50% z ceny....mne by stačil elektromobil...že fajne sa jazdí...
Durov
25.07.14,08:04
Odporúčam diel top gear, kde James May a Jeremy Clarkson idú v elektrických autách k moru - s17 e6 - zaznie tam pár vecí, ktoré nikto nehovorí - napr. to, že batérie v týchto autách pri využívaní rýchleho nabíjania odídu tak do 5 rokov. A nové stoja pomaly ako auto.
Richard
25.07.14,08:40
Ano - ale. Batérie začívajú vedecký boom a objavujú sa nové a nové technológie ako ich vylepšiť alebo úplne nové koncepty.

Je tam skutočne veľa priestoru na vylepšovanie, takže sa je na čo tešiť. Zvýšenie produkcie batérií by malo tiež viesť k zníženiu ceny. Čím viac peňazí v tom bude, tým bude vyššia konkurencia...

Inak aj nulové emisie EV je klamstvo, keďže technológie na výrobu elektriny nie sú dokonalé.
lujza.j
25.07.14,09:11
O bateriach sa uvazovalo,ze by ich ma majitel vozidla v prenajme....
Richard
25.07.14,09:34
ano Nisan to tak aj robi
lujza.j
25.07.14,09:41
Aha...tak potom uz:) skoda len ze cena auta je taka aka je...
lujza.j
23.09.14,21:03
Ferdosondo
24.09.14,04:22
Pre tých čo auto využívajú iba na odvoz do práce a späť, to môže mať aký taký význam. Pre ostatných vôbec. Cena privysoká, využitie obmedzené. Nehovoriac, že v takýchto "kotrmelcoch" si užívateľ odvezie akurát tak kabelku.
Richard
24.09.14,05:22
Skus si pozriet ich auta. Tesla praveze robi auta priestranne a s velkym batozinovym priestorom.
Ferdosondo
24.09.14,06:41
Nebudem sa oťažovať. Pokiaľ to nebudú autá, ktoré by sa svojimi vlastnosťami čo i len približovali k súčasným benzínovým, alebo naftovým, tak sa tým ani nebudem zaoberať. A tie svoje mínusky si strč veď vieš kde.
Richard
24.09.14,07:12
No neboťažuj sa, len potom sa nevyjadruj k veciam kde nemáš prehľad. Také komentáre sú totiž obťažujúce (alebo ako by si ty povedal, strč si ich vieš kde).

Jediným parametrom ktorým sa nechytá Tesla S je dojazd, vo všetkom ostatnom prevyšuje svoje benzínové či naftovú konkurenciu.
Ferdosondo
24.09.14,07:34
Iba dojazd?
A čo cena? Tá prevyšuje autá so spaľovacími motormi. Máš pravdu
Životnosť auta? Je obmedzená životnosťou akumulátora.

No nekúp to!
Richard
24.09.14,07:49
Nespravne. Zivotnost nie je obmedzena zivotnostou baterie - vymena baterie trva 5 minut.
Cena je velmi relativny pojem. Tato tema je zrovna o novom modely ktory ma priniest priemernu cenu. Cena bude klesat priamo umerne s ich predajo atd.
lujza.j
24.09.14,07:54
neviem ako to bolo v prvopočiatku myslené s elektromobilmi s dojazdom....nebolo to že auto do roboty?
Richard
24.09.14,08:05
Take davaj ako novu LINK debatu. Toto je tema nie rubrika tesla ;)
Ferdosondo
24.09.14,08:15
Správne Richard. Výmena batérie trvá možno 5minút, len to má háčik, keby nechceli za tú novú toľko, čo stojí auto so spaľovacím motorom.
Richard
24.09.14,10:36
Cena batérie je jedna téma, životnosť auta úplne iná. To sú také relevantné komentáre ako keď napíšeš že Tesla robí autá kde si odnesieš tak akurát kabelku.

Porovnaj si cenu Tesla S s inými autami ktoré jazdia pod 5 sekúnd na 100km. Porovnaj si ich jazdné vlastnosti, porovnaj si ich batožinový priestor a priestor pre posádku.

Cena batéria je síce téma pri elektrických autách, ale o tom sa dá baviť úplne samostatne a inak. Howgh.
buchač
24.09.14,10:53
Vypichujem len pár viet od Richarda, na ktoré zareagujem...snáď nie sú mimo kontextu:


Zvýšenie produkcie batérií by malo tiež viesť k zníženiu ceny.
Si o tom presvedčený ???
Lebo ja teda veru nie. Ide o to, že žijeme na Slovensku a tudíž vzhľadom na príjmy a tie ceny vzhľadom k zahraničiu je to neporovnateľné.


Pri cestovaní po Nórsku som postretal mnoho tesiel, vraj bola najpredávanejším autom roka.
Mestké parkingy ponúkajú aj nabíjanie a elektrické sú tam populárne aj v iných variantách, viď druhý obr.
Na Slovensku je problém postaviť konečne diaľnicu do Košíc. Je síce pravda, že tie dobíjačky by zafinancovali tankovacie pumpy, ale aj tak by neboli všade.


Cena je velmi relativny pojem.
Určité autá si bežný jedinec na Západe kúpi a u nás jazdia na tých určitých značkách sa vyvážajú podnikatelia, ktoré si auto kúpi na firmu a robí čáva.
Teória relativity je v reálnom živote dosť odlišná.


Porovnaj si cenu Tesla S s inými autami ktoré jazdia pod 5 sekúnd na 100km.
Hm...po tej 6-10tej sekunde sa vynorí odniekiaľ poliš s plácačkou a už je to za tých 60 €. To zrýchlenie je jaksi na dve veci...
Richard
24.09.14,11:24
Buchač,

- zvýšenie produkcie znižuje cenu - väčšinou to tak platí čo k tomu dodať? Opak platí len vtedy ak je limitovaný nejaký vstup čím rastie jeho cena.
- Nače platy sú naozaj nízke a akákoľvek cena je pre nás relatívne vyššia ako cena napr. pre nemca
- dobíjačky nie je problém financovať, vyrastú ako huby po daždi tak ako pumpy. Dobíjaš aj doma.
- zrýchlenie z 0-6 v bežnom aute je luxus, nie je na dve veci, môže ti to zachrániť život (áno napíšeš mi že blbcovi to môže aj zobrať). Nemôže však niekto porovnávať cenu Tesly s "bežným" autom. Segmentácia trhu = diferenciácia cien.


Cena batérií je v súčasnosti samozrjeme vysoká o tom sa niet čo rozporovať. Čo nebolo v svojich počiatkoch drahé?
Ak sa však niekto snaží vyrobiť model ktorý konkuruje vlastnosťami a blíži sa cenou k súčasným autám, dosť ma to zaujíma!
Ferdosondo
25.09.14,03:34
Richard vysvetlím Ti to po lopate, pretože očividne nechápeš, alebo nechceš chápať. Cena batérie a životnosť auta môžu byť iné témy, ale či chceš, alebo nie tak spolu úzko súvisia.
Auto so spaľovacím motorom je s schopné jazdiť 15-20 rokov pri zvládnuteľnej cene za servis.
Auto na elektrický pohon potrebuje vymeniť baterku raz za cca päť rokov. Bez ďalšej baterky je auto nepojazdné. Cena novej baterky sa blíži ak nebude aj vyššia ako je trhová hodnota toho päťročného elektromobilu, plus servisovaniu sa tiež nevyhne. To znamená že už aj tak drahý elektromobil v priebehu 15 - 20rokov štyri krát preplatíš. Určite sú ľúbivé reči o masovej výrobe a zlacňovaní. Toto platí pri elektronike, kde sa darí čoraz viac čipov umiestňovať do menšieho priestoru, tým pádom menej materiálu. Ale v uskladňovaní elektrickej energie sa už pod určitú hranicu hmoty dať ísť nebude.
Úplne chápem ak si niekto kúpi takéto auto pre imidž, alebo kto má veľa peňazí a nevie čo s nimi, ale z praktického hľadiska elektromobily ešte stále ďaleko zaostávajú za spaľovacími.
A zrýchlenie z 0 za 6? Ha,ďalší oblbovák. Áno super je to možné aj tie elektromotory to v pohode zvládnu. Má to však zas jeden háčik (nie je ich dáko priveľa?). Na tak obrovské zrýchlenie je potrebné obrovské množstvo energie, ktoré elektromobil nemá na rozdávanie. Takže zopár takýchto frajerín a za chvíľu môžeš polhodinu až hodinu sedieť na pumpe pri káve, kým sa Ti ten trhač asfaltu znova dobije.
Richard
25.09.14,08:09
No vidíš vieš písať aj s normálnejšou argumentáciou.

Reagoval som kvôli povrchnej odpovedi v ktorej si písal že su to mini autá (minulosť) a že vlastnosťami sa ani len nepribližujú k dnešným autám. Nemám totiž rád ak sa odpovedá všeobecnými blábolmi, alebo nejakými "Urban legend".

Táto téma je práve o aute, ktoré má pokoriť cenu auta a batérie - aspoň to sľubujú, nechajme sa prekvapiť.

Baviť sa o tom podrobnejšie v týchto komentároch nemá cenu - sú to veľké debaty. Áno je to drahšie, ale ty sa držíš toho že to je extrémne drahé a také to aj bude. Ja som už tento rok vrazil 1000€ do 7 ročného auta. Elektromotor má lacnejší servis ako benzín či diesel so všetkými technológiami ktoré okolo neho dnes pchajú... Batérie majú obrovský priestor na technologický pokrok a kapitál sa na to nájde.

P.S. Tú polhodinu na káve zameň za 5 minút na chargovacej stanici, kde si vymeníš komplet batériu. Tu máš 5 rokov staré demo od Nisanu https://www.youtube.com/watch?v=OHHvjsFm_88 Dnes sa to už stáva realitou na Teslackych staniciach.