alušik
18.04.06,09:14
Firma platí nájomné inej firme. Na začiatku zmluvného vzťahu bolo potrebné, aby firma, ktorá išla do prenájmu zložila "kauciu". Tak to nazýva firma, ktorej sa za nájom platí. Podľa mňa ide klasicky o zálohu na nájom. V prípade, že by odberateľ za nájom nezaplatil, z tejto zálohy sa nájom uhradí. Je to forma zabezpečenia.
Firma, ktorá hradí nájomné, sa počas zmluvného vzťahu zmenila. Pôvodne to bola FO, teraz je to s.r.o. Pri prechode sa síce s prenajímateľom uzavrela nová zmluva na s.r.o., ale "kaucia" sa FO nevrátila a s.r.o. ju nezaplatila.
Teraz mám takýto problém. S.r.o. dostala faktúru za nájom, v ktorej dodávateľ z nájmu odpočítal úrok z kaucie. Ako by ste tento úrok z kaucie zaúčtovali? Vypočítavajú mi vlastne úrok, ktorý s.r.o. nemá byť z čoho rátaný - s.r.o. totiž žiadnu kauciu neuhrádzala. Malo sa to dotiahnuť cez pokladničné doklady, že FO bola kaucia vrátená a s.r.o. ju zaplatila, ale keď som ich o to žiadala, odmietli, že to mám predsa uvedené v zmluve, že kaucia je zaplatená. Neviem, čo s tým? Vlani som to naúčtovala do výnosov na 662, ale teraz neviem, či som urobila správne.:confused:
KEJKA
18.04.06,08:18
nuž pozri si naozaj zmluvu.... ak sa nová firma (sro) a pôvodná firma (FO) dohodli, a vzájomne si túto kaucu vyspoiadali, a ty máš v novej zmluve uvedené,že kaucia je zaplatená, tak si iba zmeníš osobu z FO na sro. Zmluva je o.i. aj na toto, zbytočne nepapierovať. Budeš viesť tú kauciu naďalej a účtovať o úrokoch naďalej.
alušik
18.04.06,08:26
Lidka, ale s.r.o. nijaké pohľadávky ani záväzky po FO nepreberala. Nie je to ani v tej zmluve o nájme vyslovene napísané, že by táto kaucia prešla z FO na s.r.o. Len je spomenuté, že je zaplatená. Ako potom zaúčtovať kauciu-zálohu na nájom? Fyzicky firma peniaze nevyplatila...
LubenaK
18.04.06,08:53
Určite by som to dala na 314 - poskytnuté preddavky a nechala tam až do skončenia nájmu. Po skončení nájmu by mala fy dať storno pôvodnej fa na kauciu. My sme tak mali kauciu pri nákupe nafty.
alušik
18.04.06,09:04
Ale to mi je jasné, že by to bolo na 314. Horšie je, že na základe čoho to na tú 314 dať. Ja to tam zatiaľ nemám a úroky z toho som zaúčtovala vlani na 662. Zatiaľ sa stále tvárim, že nijaká záloha nie je, keďže k tomu nemám doklady. Ale k tým výnosom - tie zaúčtovať nejako musím, keďže sú na faktúre za nájom. Vlani som ich dala na 662, ale rozmýšľam, či ich nedať na 648.:confused:
KEJKA
18.04.06,09:26
nejako si odporuješ - ja som chápala, že kaucia bola na začiatku zaplatená, ale niekomu inému - pôvodnej FO... čo potom znamenajú tvoje slová.?... citujem
"Na začiatku zmluvného vzťahu bolo potrebné, aby firma, ktorá išla do prenájmu zložila "kauciu". Tak to nazýva firma, ktorej sa za nájom platí. Podľa mňa ide klasicky o zálohu na nájom. V prípade, že by odberateľ za nájom nezaplatil, z tejto zálohy sa nájom uhradí. Je to forma zabezpečenia."
..................
tak bola kedysi kaucia zaplatená, alebo nebola?
alušik
18.04.06,10:07
Áno, Lidka, bola zaplatená. Dodávateľovi ju však zaplatila FO. Neskôr - asi po 9 rokoch pani, ktorá bola živnostníčkou, založila aj s.r.o. a celá prevádzka prešla na s.r.o. Pôvodná živnostníčka však živnosť nezrušila, do dnešného dňa jej trvá. Táto živnostníčka zaplatila dodávateľovi zálohu na nájom - kauciu. S.r.o. ju nijakým spôsobom so živnostníčkou nevysporiadala - nebol to nijaký vklad spoločníčky, ani k tomu nebola nijaká zmluva, že by pohľadávky a záväzky prechádzali na novú firmu - s.r.o. Živnostníčka vyplatila všetky svoje záväzky a logicky mi zostáva u nej "visieť" len ako pohľadávka táto záloha, ktorú ona kedysi prenajímateľovi uhradila. Úrok z tejto kaucie však teraz vyúčtovali s.r.o. Neviem, ako inak to ešte napísať...:confused:
Kája.
03.05.06,20:26
Ja má presne to isté. Tiež neviem ako to vyriešim, ale podľa mojho názoru ak FO a s.r.o nemajú zmluvy o prebraní pohľadávok a záväzkov, musí ti kauciu vyrovnať prenajímateľ. Ja to chcem spraviť takto, ako FO požiadať prenajímateľa aby mi vrátil platbu na základe ukončenia nájmu a následne vystavil faktúru na kauciu na s.r.o. Prenajímateľ si to vysporiada papierovo, on to predsa nemá v poriadku.
KEJKA
03.05.06,20:48
ak alebo onak... treba si tie vzájomne vzťahy vysporadať, papierovo stačí.
Ved vyúčtovanie úrokov svedčí o tom, že sa de facto tá kaucia presunula. treba vybaviť aj papier a bude to OK.
mudroš
19.05.06,11:16
Podľa mňa je rozhodujúce, komu prenajímateľ vráti kaukciu pri skončení prenájmu.
Ak ju má vrátiť s.r.o. potom by s.r.o. mala účtovať pohľadávku na 314 a zároveň záväzok voči FO (asi 365 ak je FO spoločník). Potom by aj úrok z kaucie bol výnosom s.r.o. a mala by ho účtovať do výnosov na 662.
Ak s.r.o. predpokladá byť v nájme viac ako 1 rok po dátume, ku jtorému sa zostavuje UZ je kaucia dlhodobá pohľadávka a mala by sa vykazovať v UZ medzi dlhodobými pohľadávkami. A ešte aj diskontovať tvorbou opravnej položky podľa § 18 ods. 7 postupov účtovania.

Ak sa má kaucia vrátiť FO, tak s.r.o. nebude účtovať o pohľadávke ani záväzku. Potpm s.r.o. nebude účtovať úroky do výnosov, ale ich zaúčtuje ako záväzok voči FO.