dejlik
24.07.14,13:59
V máji sme účtovali prijatú faktúru ale zamenili sme dodávateľa.. teraz v júni sme si všimli, v júni vystornovali a zaúčtovali nákupnú fakturu znova, na správného dodavateľa..
Je to dovod pro dodatočné DP DPH?
Obidva doklady uvedem v kontrolnom?
Žanet
24.07.14,22:14
Na dodatočné DPH nevidím dôvod /ak storno pôvodnej faktúry a zaúčtovanie správnej faktúry prebehne v tom istom účtovnom období/ suma DPH sa nemení. Dôvod na dodatočné KV DPH samozrejme nastal /zmena IČ DPH/ oprava sa vykoná tak, že pod kódom 1 uvedieš pôvodnú nesprávne zaúčtovanú faktúru /tým ju vlastne vystornuješ- zrušíš záznam/ a pod kódom 2 uvedieš údaje zo správnej faktúry. Oprava pri KV DPH sa robí iba pri chybných záznamoch, nenahrávaš celé pôvodné KV.
dejlik
25.07.14,05:41
takže dodatočné KV by sme mali urobiť, ale dodatočné DPH nie? keď sme to opravili v DPH za jún a nerobíme dodatočné DPH za máj, ale KV bysme mali robiť dodatočné za máj? to moc nechápem..
Keď to opravujem v DPH.. tak k tomu dávám aj Kontrolný v júny a tam tie opravené doklady, teda storno a nový pojde videt.. tak mi to pride rozumnejsie ako opravovat májový kontrolný, keď tie opravené doklady mám v júnovém DPH.. či?
kn-alka
25.07.14,05:52
to ste v máji nevedeli len opraviť dodávateľa?
dejlik
25.07.14,05:55
v máji sme si teho nevšimli.. a náš softvér neumožní opravit dodávateľa na zaúčtovanej faktúre, žial..
Žanet
25.07.14,07:40
Ja sa nato pozerám takto. Faktúru ste si uplatnili v 05, máte ju uvedenú v DPH aj v KV . Z pohľadu DPH je to správne pokiaľ ste sa nepomýlili v sume, ale z pohľadu KV je chyba, keďže ste uviedli nespráne IČ DPH. Vy ste na chybu prišli v 06 a urobili ste storno chybne nahratej faktúry a zaúčtovali správne. /Vy si opravujete vlastnú chybu nemáte k tomu nové podklady od dodávateľa./ Pri tejto oprave dátumy pre odpočet DPH a vstup do KV by som použila tak ,aby to celé vstupovalo do 05 preto z pohľadu DPH je to správne ale z pohľadu KV nie. Vy za každých okolností musíte urobiť dodatočné KV za 05 lebo tam uvádzate nesprávnu informáciu. Podľa mňa do KV - 06 sa to vôbec nemá premietnúť.
dejlik
25.07.14,10:44
opravu sme urobili v 06.. čiže do 05 už nám to nevstúpí.. iba s tým KV si nevieme rady.. a za to je tiež nejaká sankcia, keď robím dodatočné KV?.. a čo keď bysme to dali do KV za 06 ako sme dali do DPH opravené doklady?
Žanet
25.07.14,14:07
Popíš ako ste presne vykonali tú opravu lebo ja sa v tom strácam. Ja to teraz chápem tak, že v 05 máte uplatnené DPH napr. 100 eur a je to uvedené aj v KV 05 - /je tam ale uvedené nesprávne IČ DPH/. V 06 ste urobili storno čiže -100 eur a následne + 100 eur z faktúry so správnym IČ DPH /čo ale robí 0.- eur/ ??? čo pre mňa z toho vychádza , že ste si nárokovali v 05 - 100 eur a v 06- 0.- eur tak?? Nič ale na tom nemení fakt, že v KV za 05 máte chybný údaj a preto to musíte opraviť. KV slúži pre DÚ na spárovanie údajov a z Vášho KV vyplýva, že firma s tým nesprávnym IČ DPH vám faktúrovala danú sumu v tom období. Čo nieje pravda. Neviem, či pokutujú za nesprávne údaje v KV.