PPatricius
24.07.14,19:13
Zdravím vás. Máme možno troška špecifickú situáciu a potreboval by som poradiť.
Podali sme návrh na súd na určenie otcovstva spolu s DNA testom. Sudkyňa však návrh zamietla s odôvodnením, že treba podať najskôr Zapretie otcovstva aby mohla začať vo veci jednať.
A teraz daná situácia:
Kamarátka môjho brata mu(bratovi) oznámila, že je tehotná a za otca jej dieťaťa označila jeho. No kedže je vydatá a s manželom žijú v spoločnej domácnosti, na rodnom liste dieťaťa figuruje jej momentálny manžel (ten samozrejme o tomto fakte nevedel, no v súčasnej dobe je už oboznámený a v podstate to akceptuje). Nakoľko sa to však môjmu bratovi nepáči a dokonca uznáva otcovstvo, chce nariadením súdu o testy DNA potvrdiť jeho otcovstvo a v prípade pozitívneho výsledku požiadať aj o zmenu priezviska dieťaťa a samozrejme plánuje prijať náležitú zodpovednosť za neho, ...preto všetko oficiálnou súdnou cestou.
Ako teda napísať- sformulovať žiadosť o zapretie otcovstva? Aj tu na porade sú vzory, no nechceme to zbytočne preťahovať a triafať na slepo.
Ak viete budem rád za pomoc.
lujza.j
24.07.14,17:17
PPatricius
24.07.14,17:38
Aby som to správne pochopil: Brat má podať zapretie otcovstva za súčasného manžela? Môže za neho konať vo veci? Pretože súčasný (papierový) otec tak asi neučiní.
Peggynka
24.07.14,17:42
Pokiaľ je matka prístupná požiadavke tvojho brata,môže ísť na to aj opačne;dá si urobiť napr. tu test :http://www.geneton.sk/test-otcovstva.html ,zaplatí 175€,oni zašlú sadu a inštrukcie,zašle poštou 1.triedou a výsledok sa dozvie za 3-4dni.
Manžel podá návrh na zapretie otcovstva (link od lujza.j) a brat potom prizná otcovstvo.Súd by už nemal dávať robiť testy (375€ + cesta všetkých štyroch do laboratória),nie je dôvod a všetko sa usporiada,aby bolo OK.Vyjde to lacnejšie.
PPatricius
24.07.14,17:54
napíšem len skrátene: Matka to riešiť z istých dôvodov nebude. Obaja sú totiž dosť pasívny.
Peggynka
24.07.14,17:58
napíšem len skrátene: Matka to riešiť z istých dôvodov nebude. Obaja sú totiž dosť pasívny.
A kto je teda aktívny? Tvoj brat? Drahá to bude aktivita do dospelosti dieťaťa.Mám tomu rozumieť tak,že manželovi to nevadí a jej tiež?
Peggynka
24.07.14,18:25
Aby som to správne pochopil: Brat má podať zapretie otcovstva za súčasného manžela? Môže za neho konať vo veci? Pretože súčasný (papierový) otec tak asi neučiní.
Nie,to musí manžel.Nemá záujem?
arizona
24.07.14,19:12
Ospravedlnujem sa, ze budem trochu mimotemy
Ale co tym chce ten pan dosiahnut? Mozno takto to dieta zije v usporiadanej rodine /nevieme,ake mala matka dovody na taketo nieco.../ s pocitom, ze ma mamu,otca a svoju rodinu.
Ak by aj tomu panovi sud, po dlhych natahovackach priklepol "mozne" otcovstvo, tak co chce robit? Chce chodit to dieta navstevovat do jeho doterajsej rodiny a vysvetlovat mu, ze jeho biologicky otec je on a ten druhy otec,co ho caka doma je jeho otec c.2?
Alebo bude tlacit matku dietata do rozvodu a bude si ju chciet vziat a vytorit dietatu novu rodinu? Co ak ona s tym nesuhlasi?
Mozno to brat tvojej kamaratky robi s dobrym umyslom, ale asi by mal porozmyslat, ci je to dobre riesenie aj pre to dieta...Ci mu nenarobi do buducna zbytocne problemy.
Zuzanka_ba
24.07.14,19:50
Manžel je podľa prvej domnienky "matričným" otcom podľa zákona o rodine. Zaprieť jeho otcovstvo môže len on sám alebo matka, viď § 88.
Ďalšie spôsoby určenia otcovstva, t.j. druhý spôsob - súhlasné vyjadrenie matky a tvojho brata, prípadne tretí spôsob v poradí - návrh tvojho brata na určenie jeho osoby ako otca by boli možné, len ak by bolo otcovstvo manžela už zapreté.
Peggynka
25.07.14,03:59
Ospravedlnujem sa, ze budem trochu mimotemy
Ale co tym chce ten pan dosiahnut? Mozno takto to dieta zije v usporiadanej rodine /nevieme,ake mala matka dovody na taketo nieco.../ s pocitom, ze ma mamu,otca a svoju rodinu.
Ak by aj tomu panovi sud, po dlhych natahovackach priklepol "mozne" otcovstvo, tak co chce robit? Chce chodit to dieta navstevovat do jeho doterajsej rodiny a vysvetlovat mu, ze jeho biologicky otec je on a ten druhy otec,co ho caka doma je jeho otec c.2?
Alebo bude tlacit matku dietata do rozvodu a bude si ju chciet vziat a vytorit dietatu novu rodinu? Co ak ona s tym nesuhlasi?
Mozno to brat tvojej kamaratky robi s dobrym umyslom, ale asi by mal porozmyslat, ci je to dobre riesenie aj pre to dieta...Ci mu nenarobi do buducna zbytocne problemy.
Tu nedáva žiadnu logiku,prečo mu to oznámila,resp. ako vie,že otcom je on (brat).
luja5
25.07.14,07:58
Manžel akceptuje stav, že možno nie je biologickým otcom dieťaťa. Matka má isté dôvody, pre ktoré to riešiť nebude. Z tohto pohľadu je pasivita manželov pochopiteľná. Brat však aj keď sa mu súčasná situácia nepáči, bez aktívnej účasti aspoň jedného z manželov v súčasnej a zrejme ani v dohľadnej dobe nedosiahne naplnenie svojich úmyslov (predpokladám, že trojročná lehota pre súčasných rodičov ešte neuplynula).
Ak by sa predsa len dosiahlo uznanie otcovstva brata, neznamená to, že by brat dosiahol aj zmenu priezviska dieťaťa. Matka by nemusela súhlasiť, aby sa jej dieťa volalo inak, ako ona. Podporovať by ju v tom mohol aj jej manžel, najmä keď na výchove dieťaťa by sa naďalej podieľal aj on (§ 30 ods. 2 Zákona o rodine). Dieťa nemusí mať priezvisko biologického otca. Okrem toho rodičia sú povinní chrániť záujmy maloletého dieťaťa (§ 28 ods. 2, druhá veta Zákona o rodine) a je diskutabilné, či by bolo v záujme dieťaťa, aby sa začalo volať inak, ako jeho matka a možno ďalší členovia rodiny, s ktorými dieťa žije v spoločnej domácnosti (nebiologický otec, prípadní súrodenci).
kopretinka
25.07.14,08:11
Zdravím vás. Máme možno troška špecifickú situáciu a potreboval by som poradiť.
Podali sme návrh na súd na určenie otcovstva spolu s DNA testom. Sudkyňa však návrh zamietla s odôvodnením, že treba podať najskôr Zapretie otcovstva aby mohla začať vo veci jednať.
A teraz daná situácia:
Kamarátka môjho brata mu(bratovi) oznámila, že je tehotná a za otca jej dieťaťa označila jeho. No kedže je vydatá a s manželom žijú v spoločnej domácnosti, na rodnom liste dieťaťa figuruje jej momentálny manžel ešte je len tehotná a už má dieťa rodný list?(ten samozrejme o tomto fakte nevedel, no v súčasnej dobe je už oboznámený a v podstate to akceptuje). Nakoľko sa to však môjmu bratovi nepáči čo sa mu nepáči? že manžel neprišiel za ním a nerozbil mu hubu?a dokonca uznáva otcovstvo, chce nariadením súdu o testy DNA potvrdiť jeho otcovstvo a v prípade pozitívneho výsledku požiadať aj o zmenu priezviska dieťaťa snívaj ďalej a samozrejme plánuje prijať náležitú zodpovednosť za neho,ako?zodpovedný mal byť predtým,ako začal sexovať s vydatou a rozbíjať rodinu ...preto všetko oficiálnou súdnou cestou.
Ako teda napísať- sformulovať žiadosť o zapretie otcovstva? dieťa narodené v manželstve sa považuje za dieťa manžela.Aj tu na porade sú vzory, no nechceme to zbytočne preťahovať a triafať na slepo.
Ak viete budem rád za pomoc.

v texte
MarcoM
25.07.14,20:08
kopretinka: Na sex zvyčajne treba dvoch. Takže zodpovednosť majú obaja. Keď s ním spávala asi tá ich "rodina" nefunguje ako by mala.
kopretinka
25.07.14,21:22
kopretinka: Na sex zvyčajne treba dvoch. Takže zodpovednosť majú obaja. Keď s ním spávala asi tá ich "rodina" nefunguje ako by mala.
možno iba potrebovali semeno........preto jej manžel nerieši...........
Peggynka
26.07.14,03:46
kopretinka: Na sex zvyčajne treba dvoch. Takže zodpovednosť majú obaja. Keď s ním spávala asi tá ich "rodina" nefunguje ako by mala.
možno iba potrebovali semeno........preto jej manžel nerieši...........
Tiež ma to napadlo...
MarcoM
26.07.14,05:07
Aj to semeno má vlastníka.
kopretinka
26.07.14,06:15
Aj to semeno má vlastníka.
to ti nikto neberie..........ale nič z toho nevyplýva.
Peggynka
26.07.14,06:28
Aj to semeno má vlastníka.
to ti nikto neberie..........ale nič z toho nevyplýva.
Vyplýva,keď si ho tak váži,nech predáva do spermobanky...
kopretinka
26.07.14,06:33
Aj to semeno má vlastníka.
to ti nikto neberie..........ale nič z toho nevyplýva.
Vyplýva,keď si ho tak váži,nech predáva do spermobanky...
:D :D :D
....a vôbec,celá táto téma je o ničom..........oplodnil niekoho a teraz chce čo?? :confused:
Peggynka
26.07.14,06:35
Aj to semeno má vlastníka.
to ti nikto neberie..........ale nič z toho nevyplýva.
Vyplýva,keď si ho tak váži,nech predáva do spermobanky...
:D :D :D
....a vôbec,celá táto téma je o ničom..........oplodnil niekoho a teraz chce čo?? :confused:
Chce byť otcom...
kopretinka
26.07.14,06:36
a doteraz nechcel?.......šak nech si nájde nejakú.........čo chce byť matkou........
právnik-probono
26.07.14,08:15
keď nie je aktívna ani vaša kamarátka a ani jej súčasný manžel (matričný otec podľa prvej zákonnej domnienky), napadá ma už len jediná vec a to zapretie otcovstva dieťaťom. V tomto prípade však musí najprv márne uplynúť zákonná trojročná lehota na podanie zapretia matke aj matričnému otcovi. Po tejto lehote je možné v mene maloletého navrhnúť súdu prípustnosť zapretia otcovstva maloletým (§96 zákona o rodine v platnom znení). Ak súd rozhodne, že akt zapretia by bol v záujme maloletého (myslím, že testy DNA by tomu veľmi dopomohli) a pripustí podanie návrhu, je možné, aby opatrovník dieťaťa daný návrh podal a súd následne o ňom rozhodne.
luja5
26.07.14,09:44
keď nie je aktívna ani vaša kamarátka a ani jej súčasný manžel (matričný otec podľa prvej zákonnej domnienky), napadá ma už len jediná vec a to zapretie otcovstva dieťaťom. V tomto prípade však musí najprv márne uplynúť zákonná trojročná lehota na podanie zapretia matke aj matričnému otcovi. Po tejto lehote je možné v mene maloletého navrhnúť súdu prípustnosť zapretia otcovstva maloletým (§96 zákona o rodine v platnom znení). Ak súd rozhodne, že akt zapretia by bol v záujme maloletého (myslím, že testy DNA by tomu veľmi dopomohli) a pripustí podanie návrhu, je možné, aby opatrovník dieťaťa daný návrh podal a súd následne o ňom rozhodne.

Rada by som sa k odcit. príspevku dozvedela viac a ak môžem, doplnila by som niekoľko otázok, pri ktorých som vychádzala zo stránky
http://www.najpravo.sk/judikatura/rodinne-pravo/urcenie-rodicovstva/zapretie-otcovstva/zapretie-otcovstva-pravo-dietata-poznat-svojich-rodicov-aktivna-legitimacia-maloleteho.html :

Z koho iniciatívy v mene mal. dieťaťa môže byť podaný návrh po uplynutí trojročnej lehoty, ak súčasní rodičia nemajú záujem? A v akom veku dieťaťa? Mohol by to urobiť len domnelý rodič bez preukázania testom DNA, že je biologickým otcom dieťaťa? Stačí pre posúdenie, že je to v záujme dieťaťa (§ 96 ZoR) skutočnosť, že to tak chce domnelý biologický otec, ak mal. dieťa vzhľadom na vek to nevie posúdiť?

Mal. dieťa nemusí byť už pri podaní návrhu zastúpené osobitne ustanoveným kolíznym opatrovníkom, rovnako ako to nemusí byť ani v iných konaniach týkajúcich sa mal. detí začatých na návrh niektorého z rodičov. V konaní o zapretí otcovstva na návrh dieťaťa však vzhľadom na to, že ide o výnimočnú prípustnosť zapretia otcovstva na návrh dieťaťa, ktoré je výlučne aktívne legitimované na podanie takéhoto návrhu, je potrebné zároveň skúmať, či v prípade mal. navrhovateľa ide o jeho skutočnú vôľu otcovstvo zaprieť, čo nemožno zamieňať so záujmami a vôľou niektorého z rodičov (= prevzaté z vyššie uvedenej stránky, ak nepresne, uvítam opravu:)).
právnik-probono
26.07.14,11:48
Ja nepíšem o kolíznom opatrovníkovi, ale iba o opatrovníkovi. Toho ustanoví súd uznesením na jeho návrh (doplnenie pôvodného postu). Opatrovníkom štandardne nie je rodič (áno, niektorá judikatúra rodiča pripúšťa), ale osoba, ktorého určila súd a tá následne podá v mene dieťaťa návrh na pripustenie. Daný návrh musí byť náležite odôvodnený záujmami dieťaťa, v opačnom prípade ho súd zamietne. V následnom samotnom konaní o zapretí už ani jeden z rodičov ako účastník konania dieťa zastupovať nemôže pre kolíziu záujmov a tak v tomto konaní už bude dieťaťu ustanovený ex offo kolízny opatrovník. Zákonná lehota pri zapretí otcovstva dieťaťom nie je. Pre úplnosť dodávam, že pokiaľ dieťa dovŕši plnoletosť, na konanie opatrovníka nepotrebuje a môže súdu prípustnosť zapretia navrhnúť samo.
willma
26.07.14,13:41
zo zadania som pochopila v skratke asi toto - otec dieťaťa zapísaný v RL vie, že nie je otcom a nemá záujem to riešiť, matka dieťaťa to tiež nemá záujem riešiť. Jediný kto záujem má je pravdepodobný otec dieťaťa. A tu som sa stratila. Ako to chce riešiť proti vôli a napriek nezáujmu strán, ktorých sa to dotýka? Súdnym nariadením? Veď návrh na zapretie otcovstva musí dať ten, kto je domnelý otec a ten nemá záujem to riešiť. Vari devinu ku hlave, aby zaprel otcovstvo???
Peggynka
26.07.14,16:35
Tipujem,že v zmysle §94 odsek2) Zákona by mohol podať dotyčný návrh na určenie otcovstva:

(1) Ak nedošlo k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, môže dieťa, matka alebo muž, ktorý tvrdí, že je otcom, navrhnúť, aby otcovstvo určil súd.

(2) Za otca sa považuje muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako stoosemdesiat a viac ako tristo dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti.
Lenže je tu aj iné hľadisko;DNA testy by preukázali,že tým otcom je,ale dieťa má dobré podmienky v rodine...ako by súd rozhodol? Zaujímalo by ma aj pár príkladov,kedy sa zaprelo otcovstvo na návrh dieťaťa.