Grizzly25
24.07.14,21:16
Prosím vás, ako prebieha proces, keď niekto niečo posiela poštou ? Pýta si pracovníčka pošty občiansky preukaz, alebo odosielateľ môže poslať balík pod falošnou adresou ?

Pýtam sa preto, lebo idem niečo kupovať na dobierku a tak som rozmýšlal ako sa neoklamať a urobím to takto: vypýtam si vopred adresu po telefone a balík prevezmem iba keď sa adresa na balíku bude zhodovať s tou nadiktovanou po telefone. (to preto, lebo ževraj keď odosietel preberá peniaze, tak pracovníčka pošty mu tie peniaze môže dať iba vtedy, ak sa adresa bude zhotovať s občiansky preukazom). Je to naozaj tak ? ...ale aj tak tu stále hrozí to, že mi dotyčný pošle niečo iné :D ale aspoň budem mať jeho adresu...nie ?
Dáša_
24.07.14,19:18
a keď to bude dobierka na účet? tam kľudne môže byť iná adresa. A či sa jedná o dobierku do ruky alebo na účet zrejme nerozoznáš
Grizzly25
24.07.14,19:19
nie, budem trvať na tom, aby sa platilo v hotovosti na pošte...inak by to nemalo zmysel predsa
Dáša_
24.07.14,19:21
no však to budeš platiť v hotovosti na pošte, ale on si môže nechať poslať peniaze na účet - teda pošta mu tie tvoje peniaze pripíše na účet, ktorý on zadal
Grizzly25
24.07.14,19:22
no však práve pre toto som založil túto otázku. Tak ako to je na tej pošte pri preberaní peňazí ? pracovníčka pošty predsa nemôže dať tie peniaze, čo som poslal, hocikomu...či ?
Dáša_
24.07.14,19:24
snažím sa ti vysvetliť, že sú dva druhy dobierky. Ty keď platíš peniaze, nevieš, ktorý typ si adresát zvolil. Principiálne si on môže dať poslať peniaze do ruky, vtedy potrebuje občiansky. Alebo si ich dá poslať na účet a vtedy občiansky nepotrebuje
buchač
24.07.14,19:32
Laický postup :

Prílohou ( nepostrádateľnou ) dobierky na meno je aj priložený šek s vyplnenými údajmi.
Údaje sú ako odosieľateľa, tak aj prijímateľa. Vypisuje odosieľateľ na základe dohody o kúpe a aj o cene. Pripočíta aj poštovné.

Prídeš na poštu, preukážeš sa OP, podpíšeš prevzatie zásielky, vyplatíš a pracovník pošty vydá zásielku.


Poznámka :
Ak Ťa bude chcieť odosieľateľ ( predajca ) odrbať, tak ver, že to aj urobí a Ty na to prídeš až po otvorení zásielky.;)
avalik
24.07.14,19:50
šek sa už nevypisuje - na podacom lístku sa rovno vyplní aj dobierka
Grizzly25
24.07.14,19:56
počkajte, vy sa všetci nato pozeráte zo zlej stránky. Ja potrebujem vedieť, že ako prebieha to, keď si odosielateľ ide vyzdvihnúť na poštu peniaze.

Ja kúpim na dobierku notebook. Zaplatím na pošte a prevezmem balík. Ako si ale prevezme peniaze odosielateľ/predávajúci ? on predsa musí preukázať, že adresa na jeho občianskom preukaze sa zhoduje s adresou na balíku (adresou odosielateľa), nie predsa ?
buchač
24.07.14,20:13
avalik

Pod šekom som myslel toto - poukaz na adresu...čiže je to aj podací lístok ...

http://www.posta.sk/subory/36893/pp-na-adresu.pdf
kobolcs
24.07.14,20:25
na obalke musi byt uvedene slovom bud dobierka na ucet alebo dobierka na adresu.
Pri dobierka na ucet > posta posle peniaze na ucet {niekedy s vyraznym meskanim aj tyzden im trva}
Pri dobierka na adresu -> dostane odosialetel post.poukazku na vyplatu {cerveno biely ustrizok| ide s tym na postu ak je to na Fyz.osobu nepodnikatela > tak ak sedi meno a adresa tak mu tie peniaze vydaju proti podpisu a vpise sa cislo OP na ustrizok
Fo podnikatel, sro a pod, - splnomocnenenie {zlta karticka posty)a OP resp. cerstvy vypis z ORSR a musis byt konatelom, a OP tak ti vydaju peniaze
avalik
24.07.14,20:25
šek a podací lístok sú dve rôzne veci ... voľakedy sa používal podací lístok a ak bola dobierka, tak sa prikladal aj šek - s opačne vyplnenými údajmi o odosielateľovi a adresátovi -také ako si dal ty v linku

teraz sa používa len podací lístok http://www.posta.sk/subory/668/podaci-listok.xls
Žabinka
24.07.14,21:14
už nechodí bieločervený šek, ale poštárka hodí do schránky maličký pásik (zdravo) papiera kde je uvedené na ktorej pošte, akú sumu, od koho a do kedy si môžeš vyzdvihnúť.. slovenská pošta asi začala šetriť..
avalik
24.07.14,21:30
Ako poslať zásielky na dobierku?
Na podacej potvrdenke vyznačte typ a sumu dobierky, v prípade dobierky na účet uveďte aj číslo účtu, na ktoré má byť dobierková suma pripísaná. Na zásielke je potrebné uviesť poznámku „dobierka na adresu“ alebo "dobierka na účet“ podľa toho, o aký typ dobierky sa jedná a tiež sumu dobierky.

Ako sa dozviem, kedy si môžem prevziať dobierkovú sumu, ktorá mi mala byť zaslaná na adresu?
Keď bude vaša zásielka doručená adresátovi, dostanete písomné alebo e-mailové oznámenie (ak ste v podacej potvrdenke uviedli e-mailovú adresu) o vyinkasovanej dobierkovej sume. Dobierkovú sumu si môžete prevziať na ktorejkoľvek pošte v termíne uvedenom na oznámení (dva mesiace od dodania zásielky adresátovi).

ref: http://www.posta.sk/sluzby/faq-casto-kladene-otazky#a4
tom_i
25.07.14,04:12
grizzly ak ideš kupovať ty neovplyvníš to ako si predajca zariadi vyplácanie či na účet (čo je lacnejšie o pár centov) alebo v hotovosti. Ak máš pochybnosti môžeš balík otvoriť po zaplatení pred pracovníčkou pošty a keď niečo nebude v poriadku poradia ti ďaľší postup.
Grizzly25
25.07.14,05:55
ale keď predajca si ide na poštu pre peniaze, tak sa musí preukázať občianskym preukazom nie ? ...to preto, aby pracovníčka pošty skontrolovala adresu na OP s adresou na balíku (resp. na tom lístku nejakom). VTEDY BY PREDAJCA NEMOHOL ZADAŤ HOCIJAKú ADRESU !


Ale ak si predajca zvolí možnosť, že nech mu peniaze prídu automaticky na účet - VTEDY asi predajca môže na balík uviesť hocijakú falošnú adresu, nie ?
Grizzly25
25.07.14,05:56
nepíš prosím ťa od veci a ešte k tomu aj hlúposti
kopretinka
25.07.14,06:06
nepíšem od veci......informácie nájdeš na stránke pošty.......ty so svojím špekulovaním vyzeráš už podozrivo.
mareko
25.07.14,06:24
Ty nemáš šancu zistiť, komu idú tie peniaze, pokiaľ si ich odosielateľ nechá poslať na účet. No a asi aj nechá, lebo je to jednoduchšie. Nemusí chodiť na poštu pre peniaze a nechať si ničiť nervy tou našou monopolnou inštiúciou. Ak sa nechceš nechať oklamať, choď si pre ten noťas osobne alebo ho kúp v normálnom e-šope.
Llívia
25.07.14,06:26
Pošta s tým nič nemá. Doručí balík a preberie peniaze. Nie je oprávnená posudzovať, či si bol - nebol oklamaný a kvôli tomu zadržať peniaze.
erik555
25.07.14,06:27
a to mas odkial???
Llívia
25.07.14,06:28
Máš pravdu, ak si nechá poslať peniaze na účet, môže na balí uviesť hocakú adresu odosielateľa. Pošta neskúma, či meno odosielateľa je zhodné s meno majiteľa účtu.
Llívia
25.07.14,06:29
A ty máš odkiaľ to, čo tvrdíš?
erik555
25.07.14,06:37
Niekedy davnejsie som cital pri oklamanych, ze bola takato rada. Ateraz som si otvoril posta.sk a nasiel som vo FAQ aj napr. toto: "Čo môžem robiť v prípade, ak som prevzal zásielku a po jej otvorení som zistil, že jej obsah je poškodený?
Ak ste zásielku otvorili ešte na pošte a zistili ste poškodený obsah, oznámte to ihneď zamestnankyni pri priehradke, ktorá s vami spíše zápisnicu. Ak poškodenie obsahu zistíte doma, resp. až neskôr, prineste na ktorúkoľvek poštu obsah zásielky spolu s jej obalom najneskôr nasledujúci pracovný deň"
tom_i
25.07.14,06:39
ale na poštu ide predajca a ty ho nemôžeš nijako donútiť aby mu peniaze išli na účet alebo si išiel pre ne na poštu pretože on vypĺňa podací lístok
Llívia
25.07.14,06:42
POŠKODENÝ obsah nerovná sa PODVODNÝ obsah.
erik555
25.07.14,06:50
neviem o co ti ide, ale ja som dal dotazatelovi nejaku radu, o ktoru sa moze opriet. A na toto sa moze spytat rovno na Poste, ze ako by mal postupovat, ak by bola zasielka podvodom a aby mu peniaze neboli odoslane postou na adresu zlodeja! Pretoze uz take vymahanie bude zlozite!
Žabinka
25.07.14,06:51
pracovník pošty môže v takomto prípade vystupovať napr. ako svedok.. ale pošta určite nebude peniaze zadržiavať, či už ide o poškodenú zásielku, alebo ti miesto notebooku predajca pošle drevenú doštičku na krájanie mäsa za 300€, peniaze pošle tam kde má.. ty akurát spíšeš s pracovníkom pošty zápisnicu, a čakáš 30 dní na vyjadrenie pošty, ktoré bude na 99% v tvoj neprospech..
buchač
25.07.14,06:56
Presne tak .

Len dilino kupuje od ruky a ešte k tomu na dobierku.
Kde bude mať záruku,že ten NTB bude funkčný, alebo bude nejaká čorka...atď.

Veď autá sa kupujú po tej skúšobnej jazde a aj tak sa potom nie raz obe strany zídu na súde.

Cez net od súkromnej osoby som už síce kupoval, ale šlo vždy o také čiastky ( do 30 € ) , ktoré sa dajú oželieť.
erik555
25.07.14,06:59
Llívia
25.07.14,06:59
Pošta zodpovedá za POŠKODENIE obsahu, ak poškodenie spôsobili jej zamestnanci. NIč viac. Nie je to polícia, nie je to súd. Dostala zaplatené za službu "dodanie balíka a vybratie peňazí", to splnila a tým to pre ňu hasne. Ak si bol oklamaný, tak to máš riešiť s dodávateľom, nie s pošotu, nie je to ich chyba.
Grizzly25
25.07.14,07:25
Llívia má pravdu. "Poskodený a podvodný obsah" je naozaj rozdiel...

Nemuseli by existovať žiadne takéto podvody, keby pracovníci pošty nedávali tie peniaze pri dobierke hocikomu, ale iba takému, kto sa preukáže svojim OP a adresa na OP sa BUDE ZHODOVAŤ s adresou (odosielateľa) na balíku.

Tým sa docieli to, že kupujúci si môže ešte pred kúpou vyžiadať po telefóne adresu predávajúceho a balík prevezme iba v tedy, ak sa adresa nadiktovaná po telefóne bude zhodovať s adresou na balíku.

Predajca mi síce namiesto noteboku môže poslať tehlu, ale ja budem mať jeho adresu a nebude problém za ním vycestovať :D
Grizzly25
25.07.14,07:28
tak mi sem prosím ťa nakopíruj link, kde presne na stránke pošty nájdem odpoveď na moju otázku, lebo som prehľadal už všetky FAQs a odpoveď som nenanšiel

A neobviňuj ma z nejakých podvodov, to si ako dovoluješ ?

Samozrejme, že špekulujem, pretože idem kupovať niečo čo stojí 350 EUR a od niekoho, kto je vzdialený 250 km a tá vec sa nedá len tak ľahko zohnať hocikde
Llívia
25.07.14,07:29
Dobrý nápad, ak však bude bývať na inej adrese než je uvedená v OP, moc si nepomôžeš.
fortunka
25.07.14,07:37
ty neovplyvnis to ci si to pojde zobrat na postu alebo to pojde na ucet, ani to len neuvidis na baliku....dokonca mne posielali hotovost sekom, posta ma mala v databaze a rovno mi to prislo na ucet. A pritom slecna nevypisovala moje cislo uctu. Ale ano, ak si ide odosielatel po hotovost na postu, musi mat OP, ale adresa na nom nemusi byt taka ista vobec, sstaci ked povie, ze peniaze mu isla na podnajom, alebo prechodny pobyt, ktorý nemá v OP... Ak sa bojis takto nakupovat, tak to nerob...
MOze ti pri otvoreni asistovat aj postarka, ak tam nebude to co ma byt.. ale funkcnost uz neviem ako overis. A dalsi postup sa bude musiet riesit cez policiu a podla mna ti peniaze tiez ihned nedaju, kedze posta nesmie otvarat zasielky a ked si to raz prevzal, tak si to prevzal.
kopretinka
26.07.14,07:59
za prvé,ako funguje dobierka,ti tu už bolo vysvetlené.za druhé,choď si to kúpiť osobne.a kde kúpil tú vec predajca? keď je to také zložité? čo kupuješ vyhorené palivo z atómovej elektrárne?
Mária27
26.07.14,12:38
19.8. SP z predloženého dokladu totožnosti overuje meno, priezvisko a adresu a porovná ich s údajmi na zásielke. Pri splnomocnených osobách overuje SP údaje definované v splnomocnení alebo preukaze splnomocnenca.
20.4. Ak preberá vyinkasovanú dobierkovú sumu adresát (odosielateľ zásielky), resp. manžel/manželka ktorého trvalé alebo prechodné bydlisko sa nezhoduje s odovzdávacím miestom dobierkovej sumy alebo ak predloží preukaz totožnosti, ktorý neobsahuje adresné údaje, SP vyplatí dobierkovú sumu na základe predloženia písomného/e-mailového oznámenie o uložení dobierkovej sumy. K podpisu pripíše poznámku: „Adresát osobne“ resp. „Manžel/Manželka osobne“.

http://www.posta.sk/subory/36961/postove-podmienky-vseobecna-cast-vnutrostatny-styk-platne-od-112013.pdf
Mária27
26.07.14,12:39
Slovenská pošta nie je monopolnou inštitúciou..