_Ajuska
25.07.14,08:28
Ak je majiteľ s.r.o. a zároveň je jediný zamestnanec v tej istej s.r.o. a dal mi bloček od dioptrických okuliarov, že ho mám dať do nákladov, že je to jeho najdôležitejšia pracovná pomôcka. Neviem, ešte som sa s tým nestretla, preto sa pýtam. V podvojnom účtovníctve to dám na aký účet? Dá sa z tej sumy uplatniť aj DPH? Ďakujem..
Dav
25.07.14,06:48
527, zákonné sociálne náklady, podľa vyhlášky o práci so zobrazovacími jednotkami, s odpočtom DPH.
_Ajuska
25.07.14,07:27
Dakujem, to som nevedela a este sa opytam, lebo vidim na blocku inu dph na sklo 10% a inu na ram 20%, moze sa to dat na odpocet dph cele, alebo len sklo? dakujem
Llívia
25.07.14,07:36
Narýchlo som pozrela vyhlášku a o okuliaroch sa v nej nepíše.
Llívia
25.07.14,07:36
Podľa mňa to nie je uznaný daňový výdavok.
Liptáčik
25.07.14,08:03
Mala som klientku, ktorá tiež chcela dať dioptrické okuliare do nákladov. Na môj dotaz na DÚ mi došla odpoveď - nedá sa. Nie je to daňovo uznaný náklad, nie je možnosť odpočtu DPH. Jediná cesta je daňovo neuznaný náklad, ale to asi veľký význam nemám.
Dav
25.07.14,08:05
Dav
25.07.14,08:07
Určite nie všetky okuliare, určite nie 5x do roka, ale urobiť interný predpis, podložiť vyhláškou, a "přiměřene"
Liptáčik
25.07.14,08:11
Je to na Tebe, či to zúčtuješ, alebo nie. Stanovisko DÚ je však jednoznačné a v prípade kontroly to neobhájiš.
_Ajuska
25.07.14,08:11
a dat tam cely doklad? ved bez okularov sa tiez pohnut neda...
maped
25.07.14,08:25
súhlasím s DAV pokiaľ pracuješ pri PC
Chrusťa
25.07.14,08:29
ja si tiež myslím, že je to normálne daňový výdavok, bez kt. sa pracovať nedá a teda pracovná pomôcka. Danováci by už najradšej všetko vyhodili z daňových výdavkov súhlasím s Dav, že všetko "přiměřene"
fortunka
25.07.14,08:30
Podľa mňa sa dá, my sme dali aj slnečné (šoférovi)amoje dioptrické, v optike mi tiež známa vravela, že to bežne tak dáva, ale nám tam dali k tým dokladom aj prídavok "pracovné okuliare"... je to pracovná pomôcka pre nás rovnako ako aj rukavice. Je to asi jedniný kontroverzný náklad u nás, ale nech... :))) Keď príde kontrola, buď si to vydiskutujeme alebo nie, nebudem o tom vôbec vopred uvažovať. Názory sa líšia, rôzne od ľudí, čo to potrebujú a rôzne od tých čo nepotrebujú, pre ˇmna je podstatné, že je to náklad na dosiahnutie príjmu a aj bezpečnosť zamestnancov (keď mu svieti slnko do očí, keď nevidím a celý deň som pri PC...). Nie je to každý mesiac a nie je to ani každý rok.
Llívia
25.07.14,09:11
Aký presný rozdiel je medzi dioptrickými okuliarmi a dioptrickými pracovnými okuliarmi?
Llívia
25.07.14,09:12
Bez okuliarov sa pracovať dá, dokazujú to všetci, ktorí nenosia DIOPTRICKÉ okuliare.
Llívia
25.07.14,09:14
Ktorý konkrétny bod z vyhlášky máš na mysli?
Chrusťa
25.07.14,09:26
ak máš slabé oči a nevidíš poriadne na obrazovku, či na čítanie, či do diaľky pracovať sa nedá, ale nebudem ti tu oponovať, máme na to každý svoj názor. aj bez pracovných rukavíc, či monteriek sa pracovať dá a predsa sú to daňové výdavky v zmysle zákona o BOZP
§19 /2c zákona o dani z príjmov hovrí ...výdavky na pracovné a soc. podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na BOZP a hygienické vybavenie pracovísk....starostlivosť o zdravie zamestnancov v rozsahu ustanovenom osobitnými predpismi. A okrem iného táto téma sa už na porade istého času rozoberala a uvádzalo sa tam stanovisko DU, že ak špecializovaný lekár teda očný napíše, že zamestnanec jednoducho potrebuje okuliare pri práci so zobrazovacími jednotkami myslíme tým pri práci PC, tak v takom prípade sa to považuje za daňový výdavok v zmysle §19/2 zákona o dani z príjmov. Niektoré výdavky sú síce na "hrane", ale ak ich človek vie zdôvodniť tak kontrola ich nemôže vytknúť a musí ich akceptovať
Llívia
25.07.14,09:30
Tvoj zlý zrak je tvoj problém, nie zamestnávateľov.
Llívia
25.07.14,09:32
Montérky a pracovné rukavice sa neprideľujú na základe zdravotného stavu.
fortunka
25.07.14,09:33
to ani nahodou netusim :) a nezaujima ma to, niekto potrebuje PRACOVNE oblecenie, obuv (aj ked je to to iste co nosia ini, iba sa zhodli ze u nich to bude pracovne)... niekto nie, niekto potrebuje na pracu okuliare.
Dav
25.07.14,09:38
Llívia, budem to vysvetľovať daňovej kontrole :D . Napríklad v ochranných reflexných vrstvách. Mali sme kontrolu z hygieny , presne na prácu so zobrazovacími jednotkami.
Dav
25.07.14,09:40
Celé.Alebo si bude držať sklíčko pri oku? Ďalšie okuliare mu daj do nákladov napr. v prípade zhoršenia zraku, alebo o 3 roky, či ako je nárok na 5 € zo ZP na nové okuliare. Napíš si k tomu smernicu.
Llívia
25.07.14,09:41
Dav, aj zamestnancom, ktorí nenosia DIOPTRICKÉ okuliare, dávate ochranné pracovné okuliare? Edit: pre prácu s PC:
Dav
25.07.14,09:42
Alebo je rozdiel v ohniskovej vzdialenosti - sú na vzdialenosť 55 cm- do 1 m; nie sú napr. na diaľku. Alebo sú multifokálne.
_Ajuska
25.07.14,09:43
presne tak, hlavne, ked ma niekto 5 dioptrii, tak je mozne polemizovat o tom, ze bez nich by zisk tazko dosiahol, takze su k praci nevyhnutne... este viac, ako prac. oblecenie, lebo obliect mozes hocico, ale ked nevidis.... daniari by tiez mohli pouvazovat nad niektorymi vyjadrteniami...
Dav
25.07.14,09:44
Nie, ale v pohode by mohli mať okuliare s reflexnou vrstvou, bez dioptrií.
evuš
25.07.14,09:47
Llívia, môj problém ??? Robím vo firme 18 rokov, dennodenne za PC, zrak sa mi pokazil...nosím okuliare...je to iba "môj" problém ?????
Llívia
25.07.14,09:48
Dav, ale to je potom diskirminácia na základe zdravotného stavu :D
Llívia
25.07.14,09:48
_Ajuska, že máš zlý zravotný stav - "pokazené" oči, je tvoj problém a nemá ho čo riešiť zamestnávateľ.
Llívia
25.07.14,09:49
Dav, ako to evidujete? Príde zamestnanec do práce, oproti podpisu prevezme "ochrannú" pracovnú pomôcku dioptrické okuliare, po práci ju oproti podpisu odovzdá, na druhý deň zase vyzdvihne, odovzdá... ?
Chrusťa
25.07.14,09:52
no niekedy je to aj problém zamestnávateľa, pretože k zhoršeniu zraku došlo počas výkonu práce pre zamestnávateľa, ale Llívia opodstatnenosť a argumentáciu budeme dávať prípadnej daňovej kontrole nie tebe, ako som povedala sú výdavky, kt. sú doslova "na hrane" a predsa sú daňovými výdavkami. A k tvojmu komentáru poskytovania ochr. okuliarov ako prac. pomôcky aj tým, kt. dioptrie nenosia a pracujú s PC, by si sa divila, ale aj pre tých sú určené špeciálne okuliare pri práci so zobrazovacími jednotkami.
karakul
25.07.14,09:54
... správny prístup k riešeniu danej problematiky majú odpovede od DAV (ale treba si ich pozorne prečítať celé, aj včítane komentárov). Inak téma veľakrát rozobrata tu na Porade, nezaškodí si dať námahu a použiť vyhľadávanie... napr. tu: http://www.porada.sk/t150403-dioptricke-okuliare-ako-ochranne-pomocky.html
... aj tam odpoveď z DRSR.
_Ajuska
25.07.14,09:54
Lívia, len v tomto prípade je zamestnávateľ aj zamestnancom, je konateľom v s.r.o. aj zamestnancom v tej istej s.r.o., je to síce jeho problém, že má pokazené oči, ale do nákladov možno dať nevyhnutné veci k dosiahnutiu zisku... a tu sú okuliare nevyhnutným prostriedkom.... neviem, ja by som to uznala... ale ked to tam dam, aka je pokuta, keby to nahodou neuznali?
Llívia
25.07.14,09:57
OK, tak až zamestná nejakého vozíčkára, dúfam, že mu preplatí lepší vozík :D
Neviem, aká je % výška pokuty.
mareko
25.07.14,09:57
My sme fasovali vo verejnej správe slnečné okuliare - teda pre nás boli pracovné vzhľadom na druh a rozsah práce. Neboli to žiadne v tvare "zváračských", ani žiadne módne výstrelky, ale boli to slnečné za pár šuntov.
Chobot
25.07.14,10:03
Predpokladám, že keď skončí s výkonom práce a bude robiť súkromné činnosti, tak tie okuliare potrebovať nebude, že? Keďže, ako tvrdíš, je to pracovná pomôcka, bez ktorej nemôže pracovať.

To si za chvíľu budú podnikatelia dávať do nákladov aj toaleťák, posteľné prádlo, spodné prádlo (však bez toho nemôže pracovať...) náplaste na kurie oká, ..

Obyčajný človek si okuliare kúpi za svoje vlastné, zdanené peniaze a podnikateľ chce, aby mu to jeho klienti zaplatili.
Llívia
25.07.14,10:07
Chrusťa: A k tvojmu komentáru poskytovania ochr. okuliarov ako prac. pomôcky aj tým, kt. dioptrie nenosia a pracujú s PC, by si sa divila, ale aj pre tých sú určené špeciálne okuliare pri práci so zobrazovacími jednotkami.

Otázka nebola, či také okuliare existujú, ale či sú im poskytované ;)
Dav
25.07.14,10:09
On to podnikateľ má preplatiť aj svojim zamestnancom, nielen sebe...
Chrusťa
25.07.14,10:10
chobot toaleťák aj teraz sa dáva do výdavkov aj posteľné prádlo to len na okraj...všetko závisí od toho čo máš v predmete podnikania. samozrejme, ked si sám SZČO a v predmete máš, že murárske práce tak si do výdavkov nedáš predsa oblek, ale si dáš montérky. a k tvojmu komentáru, že obyčajný človek si okuliare kúpi za svoje hmmm aj podnikateľ si ich kupuje za svoje, na to, aby si tie okuliare kúpil tiež musí zarobiť svojím podnikaním. či myslíš, že podnikateľom sa peniaze kotia, či padajú samé z neba?
Llívia
25.07.14,10:11
Chobot: súhlasím (toaleťák na osobnú spotrebu doma si už do nákladov dávajú :D ).
Llívia
25.07.14,10:12
Chrusťa, obyčajný človek si ich nedá do nákladov a nezaplatí o to menšiu daň.
Llívia
25.07.14,10:19
Chrusťa (Dnes 11:52): ale Llívia opodstatnenosť a argumentáciu budeme dávať prípadnej daňovej kontrole nie tebe...
Toto nie je moja téma, ja som ju nezakladala. Potrebujem okuliare, nevyvrátiteľné argumenty by sa mi hodili, aby mi ich preplatil zametnávateľ, veď tiež pracujem len s PC a ničím si zrak :)
Dav
25.07.14,10:28
Llívia, montérky dávate každý deň proti podpisu a na noc do šatne? Zamestnanec donesie účet, podpíše prevzatie peňazí a okuliarov a padla. Na tie 3 roky.
Katy a R
25.07.14,10:30
však si prečítaj tú odpoveď z DU (stefan pripol) - že kedy je to opodstatnené - tam to máš jasne napísané! ;)
fortunka
27.07.14,17:48
K dotazom na DU, len tolko ze su tiez diskutabilne... ja som sa na jednu a tu istu vec dotazovala 3x a 3x som dostala odpoved, aku som sama dala a teda uplne inu (cize ani on tam nemaju celkom jasno)... cize ani oni nemaju jasno a pri danovej kontrole ide hlavne o obhajenie toho nakladu a nie o to, co niekto povedal... kontrolor sa na to aj tak pozera, co hned odverklikujem, ze je to a hento (napr. nepacilo sa im ani, ze sme si kupili "ceruzky 6ks" za cca 20EUR, no a? ) a potom obhajit... ja som im vzdy zatial v pohode vysvetlila co a ako a nikdy mi nic nevyhodili a to mame kontol za sebou az-az :) samozrejme, jedna klientka si chcela komplet garderobu davat do nakladov kazdy mesiac, ale to sme zatrhli hned na zaciatku.... netreba prehanat :P
avalik
27.07.14,18:48
§ 7 (3) Ak výsledky vyšetrení podľa odsekov 1 alebo 2 preukážu, že je nevyhnutné poskytnúť zamestnancovi špeciálne korekčné prostriedky na prácu so zobrazovacou jednotkou, je zamestnávateľ povinný ich poskytnúť.
(5) Náklady spojené s plnením povinností zamestnávateľa podľa odsekov 1 až 4 znáša zamestnávateľ.
Liptáčik
06.10.14,15:18
Do nákladov si môžeme dať veci, o ktorých si myslíme, že ich oprávnenosť vieme preukázať. Otázne je, či to pri prípadnej kontrole uzná aj DÚ. Pri okuliaroch je to veľmi diskutabilné.