majenka1
25.07.14,07:37
Dobry den!

Uzavreli sme najomnu zmluvu s ceskou firmou na tlaciarenske zariadenie, ktore bolo dodane na SR v ich "prevadzkarni" resp. ich sesterskej spolocnosti, sama sa v tom nevyznam :( ale podla ich poziadaviek, faktury za prenajom sa vystavuju na cesku firmu s ceskym IC DPH, a konecny prijemca je uvedena firma na SR.

Fakturujeme s DPH, je tento postup spravny? Tym padom suhrnny vykaz sa nepodavam a v kontrolnom vykaze bude uvedene ich ceske IC DPH? Bude to ok?

Pri tovare, ktory sme im tiez dodali, je urcenie miesta dodania jednoduchsie, nakolko oslobodenie podla §43 si nemozeme uplatnit, kedze tovar neopustil uzemie SR. Uvazujem spravne?

Ale pri tom prenajme som na vazkach, prosim, ak viete, poradte, budem velmi vdacna.
majenka1
25.07.14,06:41
vie niekto poradit?
majenka1
25.07.14,07:31
prosim, pomozete mi, ak aspon napisete Vas nazor, ci by ste fakturovali najomne bez DPH alebo s DPH, dakujem
beatam
25.07.14,16:13
Ťažko radiť, keď sa v tom nevyznáš ani ty :-( ale čítala som v komentári k zákonu o DPH taký príklad: CZ si objednal službu pod českým Ič DPH, aj platba za službu je z ČR, ale služba bola poskytnutá pre kanceláriu firmy v SR. Kancelária spĺňala kritériá prevádzkárne podľa čl. 11 vykonávacieho nariadenia rady č. 282/2011 (stálosť, vlastný personál, materiálne zabezpečenie) a nakoľko je služba dodaná pre ňu, miesto dodania je SR, fakturuje sa so slovenskou DPH, služba sa do SV neuvádza.
Neviem, či som pomohla, ale skúsila som :-)
majenka1
28.07.14,09:05
Ťažko radiť, keď sa v tom nevyznáš ani ty :-( ale čítala som v komentári k zákonu o DPH taký príklad: CZ si objednal službu pod českým Ič DPH, aj platba za službu je z ČR, ale služba bola poskytnutá pre kanceláriu firmy v SR. Kancelária spĺňala kritériá prevádzkárne podľa čl. 11 vykonávacieho nariadenia rady č. 282/2011 (stálosť, vlastný personál, materiálne zabezpečenie) a nakoľko je služba dodaná pre ňu, miesto dodania je SR, fakturuje sa so slovenskou DPH, služba sa do SV neuvádza.
Neviem, či som pomohla, ale skúsila som :-)

Dakujem beatam :) tu publikaciu komentar k zakonu DPH som citala aj ja, aj tento priklad, ale nakoniec so to upravovala a dala bez DPH. Pripajam odpoved z FR SR:

"v prípade prenájmu hnuteľného majetku je miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH miesto, kde má sídlo odberateľ. Tuzemský platiteľ vystaví faktúru bez dane a službu uvedie do súhrnného výkazu. Do KV sa služby s miestom dodania mimo tuzemska neuvádzajú."