janiely
25.07.14,11:33
Ahojte.

Bolo podané riadne DP DPH poviem 15 000 eur (povinnosť úhrady).
Zistila som chybu robím opravné DP DPH na 14 900 eur (povinnosť úhrady).

Rozdiel 100 eur uvádzam ešte do akého riadka daňového priznania? Plusom/mínusom?


A ak už sme medzičasom uhradili DPH, ten preplatok si môžeme sami započítať od nasledujúcej daňovej povinnosti v júli? Ďakujem.
kn-alka
25.07.14,09:42
Opravné, alebo dodatočné?

Pri opravnom, t.j. v lehote podania vypisuješ DP tak, ako riadne, len vpredu zaškrtneš kolonku opravné. Na pôvodné sa neprihliada, toto opravné bude považované za riadne podané DP.
Ak ste už aj uhradili vyššiu sumu, odporúčam obrátiť sa na Vašu správkyňu dane a požiadať o vrátenie preplatku, prípadne sa s ňou dohodnúť na inom postupe.


Ak dodatočné - po lehote podania DP:

rozdiel 100 € uvádzaš na r.37 mínusom (ak ty musíš platiť daň, tak sa uvádza plusom) a na r.38 takisto mínusom

preplatok si nezapočítavate, DÚ Vám ho pošle na Váš účet.

Ak ho chcete predsa len započítať odporúčam obrátiť sa na Vašu správkyňu a dohodnúť si s ňou postup, treba podať žiadosť o použitie vzniknutého preplatku.
janiely
25.07.14,09:56
Opravné, ešte je len 25.teho. Ďakujem, aj som si to tak myslela.

Takže keď teraz urobím opravné na nižšiu sumu, rozdiel tam neuvádzam, lebo je to len opravné (nie dodatočné). A preplatok nám potom oni vrátia na účet ?

Nie je lepšie počkať, urobiť dodatočné, kde je zreteľný aj rozdiel, ktorý by nám vrátili na účet?


Alebo je to to isté?
Tweety
25.07.14,09:59
janiely (Dnes 12:56) Opravné, ešte je len 25.teho. Ďakujem, aj som si to tak myslela.

Takže keď teraz urobím opravné na nižšiu sumu, rozdiel tam neuvádzam, lebo je to len opravné (nie dodatočné). A preplatok nám potom oni vrátia na účet ?

Nie je lepšie počkať, urobiť dodatočné, kde je zreteľný aj rozdiel, ktorý by nám vrátili na účet?
Nie je to to isté?
Dnes ešte môžeš urobíš opravné DP, to sa bude považovať za riadne DP. Rozdiely nikde teda neuvádzaš, pretože ho urobíš tak, ako má byť.

Je lepšie podať opravné DP a zaplatiť menej ako čakať, kým DÚ rozdiel vráti alebo sa započíta.
Teraz som prečítala, že daň je už zaplatená, ale aj tak by som podala opravné DP, zostal by tak preplatok na dani.
kn-alka
25.07.14,10:00
je to to isté
kn-alka
25.07.14,10:07
... lenže oni už tú vyššiu daň uhradili (aspoň tak som to pochopila ja)
janiely
25.07.14,10:16
áno my to máme už uhradené.
Tweety
25.07.14,10:18
tak sa rozhodni, v podstate je to jedno