Othmar
25.07.14,15:29
Som čerstvý dôchodca a známy rakúšania chcú aby som sa k nim presťahoval. Oplatí sa mi to - po finančnej stránke. Doteraz som mal 5 rokov u nich prechodný pobyt.
Chobot
25.07.14,13:48
Tak keď sa ti to po finančnej stránke oplatí, tak prečo nie? Presťahuj sa.
Othmar
26.07.14,18:46
lujza.j
26.07.14,18:48
Othmar
26.07.14,18:53
to nie je duplicitná téma to je moja otázka a kto vie tak dúfam odpovie
Othmar
26.07.14,18:59
čoho toho istého? ja som túto tému ešte nevidel. a ak už bola riešená tak mi prosím pomôž a nasmeruj ,ma na ňu.ďakujem
Othmar
26.07.14,19:02
no vlastne z pohľadu výšky dôchodku. Či sa upraví na rakúske pomery, alebo bude stále taký biedny
hubatá
26.07.14,20:41
Ak myslíš presťahovanie do Viedne alebo iného veľkomesta tak nie. Ak myslíš zapadnutý vidiek, kde si prilepšíš chovom zvierat alebo pestovaním zeleniny - tak áno.
buchač
26.07.14,20:52
Ja som sa vlastne chcel opýtať či sa mi ako čerstv ému dôchodcovi oplatí presťahovať sa do Rakúska


no vlastne z pohľadu výšky dôchodku. Či sa upraví na rakúske pomery, alebo bude stále taký biedny
Porovnanie dôchodkov v Európe: Nór dostane 1760 eur, Slovák 360!
http://www.cas.sk/clanok/159514/porovnanie-dochodkov-v-europe-nor-dostane-1760-eur-slovak-360.html
Presťahuj sa radšej do Nórska. ;)
Dôchodk síce bude slovenský ( ak si už dôchodca ), ale ten pocit bude k nezaplateniu... :D
Mária27
26.07.14,21:01
Vraj ak tam budeš mať trvalý pobyt, dostaneš minimálny dôchodok okolo 700 eur.
Počula som to od jedného, ktorého som tu stretávala, ale už akosi nie. Možno je tam :)
lujza.j
26.07.14,21:06
tiež sa mi zdá, že som počula, že dorovnávajú....
buchač
26.07.14,21:07
Ako je to v Rakúsku

Naši rakúski susedia majú tiež veľmi dobre prepacovaný systém sociálneho zabezpečenia, takže môžete za istých podmienok získať aj príspevok na starostlivosť o dieťa či rodičovský príspevok. Ak chcete získať napríklad nárok na rakúsky dôchodok, podľa KPMG Rakúsko musíte splniť viac podmienok. Platí tam viac rôznych druhov dôchodkov a dôchodková legislatíva prešla mnohými zásadnými zmenami. "Aby ste napríklad získali nárok na starobný dôchodok, musíte dosiahnuť určitú dobu krytia podľa rakúskeho systému sociálneho zabezpečenia (napríklad 150 mesiacov krytia, z ktorých 84 musí vyplývať zo zamestnania)." Preto ak niekto pracuje v Rakúsku, musí tam byť, až na určité výnimky, aj sociálne poistený. Ak ste teda dôchodkovo poistený v Rakúsku viac ako jeden rok, vzniká vám nárok na dôchodkovú dávku. Tú potom vypláca rakúska inštitúcia sociálneho poistenia. Sociálna poisťovňa na čas poistenia v Rakúsku prihliada až vtedy, ak pri podaní žiadosti o dôchodkovú dávku zistí, že ste ako žiadateľ podľa slovenských právnych predpisov nezískali potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia.

http://hnporadna.hnonline.sk/osobne-financie-645/dosiahnite-si-na-rakusku-penziu-436467
Katy a R
26.07.14,21:12
niečo tu : https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0CFEQFjAE&url=http%3A%2F%2Fekonomika.sme.sk%2Fc%2F7202617%2F rakusko-slovenskym-dochodcom-prispeje-aby-sa-vyrovnali-domacim.html&ei=YybUU4LWE4324QSs7oCYDg&usg=AFQjCNEegSuGwqVao3MGCPAKy90hQVewAg&bvm=bv.71778758,d.bGE
" Aj keby Slováci v Rakúsku nikdy nepracovali, okrem slovenského dôchodku zo všetkých troch pilierov napríklad vo výške 500 eur majú ako občania Európskej únie právo dostávať v Rakúsku vyrovnávací príspevok k penzii ďalších 350 eur."
buchač
27.07.14,09:00
Vraj ak tam budeš mať trvalý pobyt, dostaneš minimálny dôchodok okolo 700 eur.
Počula som to od jedného, ktorého som tu stretávala, ale už akosi nie. Možno je tam :)


Ako je to v Rakúsku

Naši rakúski susedia majú tiež veľmi dobre prepacovaný systém sociálneho zabezpečenia, takže môžete za istých podmienok získať aj príspevok na starostlivosť o dieťa či rodičovský príspevok. Ak chcete získať napríklad nárok na rakúsky dôchodok, podľa KPMG Rakúsko musíte splniť viac podmienok. Platí tam viac rôznych druhov dôchodkov a dôchodková legislatíva prešla mnohými zásadnými zmenami. "Aby ste napríklad získali nárok na starobný dôchodok, musíte dosiahnuť určitú dobu krytia podľa rakúskeho systému sociálneho zabezpečenia (napríklad 150 mesiacov krytia, z ktorých 84 musí vyplývať zo zamestnania)." Preto ak niekto pracuje v Rakúsku, musí tam byť, až na určité výnimky, aj sociálne poistený. Ak ste teda dôchodkovo poistený v Rakúsku viac ako jeden rok, vzniká vám nárok na dôchodkovú dávku. Tú potom vypláca rakúska inštitúcia sociálneho poistenia. Sociálna poisťovňa na čas poistenia v Rakúsku prihliada až vtedy, ak pri podaní žiadosti o dôchodkovú dávku zistí, že ste ako žiadateľ podľa slovenských právnych predpisov nezískali potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia.

http://hnporadna.hnonline.sk/osobne-financie-645/dosiahnite-si-na-rakusku-penziu-436467
arizona
27.07.14,09:30
Ano, je mozne poziadat o dorovnanie dochodku.Podmienkou na ziskanie dorovnania dochodku je trvaly pobyt.Vtedy vam budu doplacat rozdiel medzi vasim dochodkom ,co poberate na slovensku a min.sumou dochodku v Rakusku.

Ak máte trvalý pobyt v Rakúsku, máte nárok na dorovnanie dôchodku z Rakúska. V Rakúsku môžete požiadať o rozdiel medzi sumou, ktorú by ste dostávali tam a sumou, ktorú dostávate u nás. Ich minimálny dôchodok je 783 eur, samozrejme musíte sa preukázať, že trvalo v Rakúsku žijete, že ste sa nepresťahovali len preto, aby ste zneužívali ich systém.

Presné informácie o sociálnom zabezpečení Vám poskytnú na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny na SK, alebo na SVA v Rakusku
Katy a R
27.07.14,09:34
ari - nie je správny údaj v tom linku, čo som pripla? - 857,73 ?
kopretinka
27.07.14,09:59
hurá,sťahujme sa všetci do Rakúska.....
Katy a R
27.07.14,10:03
- no nie je to zase až také jednoduché ;) ... arizona už o tejto možnosti aj tu na porade dávnejšie písala ... a veru neviem, či je veľa dôchodcov, čo splnia podmienky (nesmieš zneužívať systém - ani naši počerní sa tam tuším nehrnú ;))
arizona
27.07.14,12:08
- no nie je to zase až také jednoduché ;) ... arizona už o tejto možnosti aj tu na porade dávnejšie písala ... a veru neviem, či je veľa dôchodcov, čo splnia podmienky (nesmieš zneužívať systém - ani naši počerní sa tam tuším nehrnú ;))
Ano, niekde som to tu davnejsie, podrobnejsie rozpisovala.

Asi pred rokom som pocuvala nejaku debatu v radii, kde hovorili o tejto moznosti a udavali aj statistiky, kolko ludi z ktorych krajin tieto dorovnania pobera.
Zo Slovenska to bolo vraj IBA 6 ludi / co sa mi moc nezda/ , ale stazovali sa hlavne na penzistov z niektorych krajin, kde su ich tisice poberatelov.
Zvacsa ide o rodicov cudzincov, ktori uz davnejsie ziju v AT.
Mária27
27.07.14,15:56
hurá,sťahujme sa všetci do Rakúska.....
Niekomu je to zbytočné ... nič nepridajú
danielka_c
16.03.15,13:27
dobry den,
mamina ma sestru, ktora zije viac ako 15 rokov vo Viedni, pracuje tam. Chce si vziat maminu k sebe, na trvaly pobyt, lebo mamina odchadza od otca a z existencnych dovodov by jej bolo na zaciatok u sestry lepsie. Nakolko je jej dôchodok momentalne 350 eur, chceli by poziadat o vyrovnanie k dochodku, lebo z takej sumy by tam nevyzila...aky je prosim postup? ake doklady potrebuje na vybevenie? dakujem Dana
arizona
16.03.15,13:34
Prv to bolo jednoduchsie. Teraz su nejake zmeny a musi tam mat min.5 rokov trvaly pobyt,aby mohla poziadat o dorovnanie. Ale k ziskaniu trvalemu pobytu potrebuje preukazat, ze ma dostatok financii...

pozri aj tuto stranku https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/27/Seite.270224.html