ruby1
25.07.14,16:05
Narodila som sa s vážnou poruchochou sluchu nosim naslúchadlá na obidve uši. Mám 22 rokov a mám problém si nájst prácu. Nemožem pracovat v hlučnom prostredí mávam silné závraty.Odpracovane mam uz dva roky,ale pre silne zavraty som musela dat vypoved. Priznajú mi invalidný dochodok aj napriek tomu ze mam iba 22 rokov a iba poruchu sluchu?
veronikasad
25.07.14,14:13
O % invalidity rozhodne posudkový lekár sociálnej poisťovne. Kritéria sú dané v prílohe č. 4 Zákona o soc.poistení. Pre vznik nároku na inv.dôchodok potrebujš viac ako 40 %-nú invaliditu. (čísielka na konci jednotlivých bodov znamenajú % postih) To ale však ešte neznamená, že SP ti bude inv.dôchodok vyplácať, ak nemáš splnenú podmienku doby dôch.poistenia.


ODDIEL B - SLUCH

Všeobecné posudkové hľadisko:
Miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti sa určí podľa miery zníženia sluchu pre reč, prítomnosti ušných šelestov, bolestí, porúch rovnováhy, závratov alebo porúch reči.
Porucha sluchu sa hodnotí v % podľa Fowlera na frekvencii 500 - 4 000 Hz.
Úplná hluchota znamená, že sluchovo postihnutý s akýmkoľvek zosilnením zvuku nevníma zvuk, len prípadné vibrácie (strata počutia 100 %, viac ako 90 dB).
Praktická hluchota znamená, že sluchovo postihnutý vybavený načúvacím prístrojom vníma zvuk hovorovej reči (strata počutia 85 - 90 %, viac ako 70 dB), ale nerozumie.
Nedoslýchavosť znamená, že sluchovo postihnutý vybavený načúvacím prístrojom v tichej miestnosti, v ktorej úroveň rušivých zvukov nepresahuje 50 dB, rozumie bez odzerania zmyslu vyslovených jednoduchých viet aspoň na 90 %.

Položka Druh zdravotného postihnutia Miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti v %
1. Obojstranná úplná hluchota (100 % podľa Fowlera, 100 dB) 50
2. Obojstranná praktická hluchota (viac ako 85 % - 90 % podľa Fowlera, viac ako 70 dB) 45
3. Obojstranná úplná alebo praktická hluchota s ťažkým porušením komunikačných schopností v hovorovej reči a sociálnou dezintegráciou 60 - 80
4. Obojstranná ťažká nedoslýchavosť (80 % podľa Fowlera, 60 - 65 dB) 35 - 45
5. Obojstranná stredne ťažká nedoslýchavosť (55 % podľa Fowlera, 40 - 45 dB) 20 - 25
6. Obojstranná ľahká nedoslýchavosť (25 % podľa Fowlera, 30 - 40 dB) 10
7. Objektivizované poruchy rovnováhy (poruchy vestibulárneho ústrojenstva)
a) ľahká forma (ľahká neistota stoja, mierne prejavy závratov pri celodennom zaťažení, pri vyššej psychickej a fyzickej záťaži) 5 - 15
b) stredne ťažká forma (výraznejšia neistota a prejavy závratov pri celodenných zaťaženiach alebo opakované prudké závraty s vegetatívnymi prejavmi, prípadne s nevoľnosťou, zvracaním pri psychickej a fyzickej záťaži) 15 - 25
c) ťažká forma (prudké závraty, neistota pri chôdzi, státí a iných fyziologických zaťaženiach, prípadne pri neschopnosti bez opory ísť alebo stáť) 70 - 80