zukana
18.04.06,10:28
Ahojte.
Klient - platca DPH (štvrťročný) si od marca otvoril prevádzku. Prenajal si budovu. Majiteľ budovi, je podnikateľ neplatca, teda nájom faktúruje bez DPH.
Chcem sa spýtať, aký to bude mať vplyv na daňovú povinnosť. Do odpočtu si to neviem dať, keďže je to bez DPH. Musím počítať koeficient? Kde sa mi to prejaví v daňovom priznaní.

Díky
ekopo
18.04.06,11:50
Koeficient sa počíta len pri dodaní, t.j. keby Tvoj klient prenajímal priestory neplatičovi. V daňovom priznaní sa Tvoj prípad nikde neprejaví.
Karina
18.04.06,12:14
Koeficient pocitate iba v pripade ak mate vynosy (prijmy) oslobodene od DPH a zaroven aj vynosy (prijmy) podliehajuce DPH. Co vas pripad nie je, mate naklad, najom bez DPH (naklad) nema ziadny vplyv na vasu danovu povinnost:))
kacena26
24.04.06,10:42
neni som si istá a pravdu povediac tomu koeficientu moc nerozumiem. ale chcem vediet ci som nespravila nejaku chybu. sme mesačnými platcami dph, v minulom roku sme prenajimali cast budovi a fakturovali sme najom bez dph.maju vlasné el.hodiny tak spotrebu energie s DPH.

mám v tomto prípade povinnosť počítať koeficientom?
kacena26
24.04.06,11:04
viem je pondelok... ale nikto mi neporadi?? prosim...
azla
24.04.06,13:11
ak platca dph uskutočnuje zdaniteľné plnenie oslobodené od dph /napr. nájom priestorov bez dph/, musí krátiť prijaté zdaniteľné plnenia, ktoré sa vzťahujú k službe prenájmu koeficientom. KOEFICIENT POCITATE.
ak je oslobodených plnení málo v porovnaní ku všetkým plneniam, nemusí byť dopad hrozostrašný. niekedy vyjde koeficient blízky k 1.
:)
kacena26
25.04.06,09:51
dakujem azla ale nikdy som sa nestretla s týmto koeficientom a uz od rána pozerám zákony ale neprisla som na to ako na to. koeficient sa vypočíta vynosy z ktorých je dph odpočitaná / výnosy bez dph zo všetkých služie a tovarov. dúfam že sa nemýlim a koeficient mi vysiel 1,0004802075 zaokruhlenie 1. a co teraz ked to vyšlo takto? man nejaku povinnosť to hlásit na DU?
azla
25.04.06,10:41
pomerne odpočitanie dane je podrobne upravené v § 50 zákona o DPH. Ak uskutočnujete oslobodené zdaniteľné plnenia- čitateľ je vždy menší ako menovateľ; logický koeficient je menší ako 1. Môže byť napr. 0,9876 a zaokruhľuje sa na dve desatiné miesta nahor. Niekedy zaokruhlením sa dosiahne 1. Nikdy však nemôže byť väčší ako 1. Asi je niekde chýba vo výpočte. Treba skúsiť ešte raz prepočítať.
kacena26
25.04.06,11:07
ahá to som si pomýlila menovateť a čitateť alebo naopak a tak mi to teraz vyšlo 0,99952002298 takže zaokruhlene 1? za celý minulí rok sme mali výnosy z nájmu len v sume 10.500,-
nechcem spravit nejakú chybu tak chcem vediet či mám nejakú povinnosť.
andreaS
25.04.06,11:27
Kacena: nekoeficientujes vynosy ale dph z nakladov ktore suviseli s fakturovanym prenajmom. Takze napr. nakladom k prenajmu moze byt odvoz odpadu, upratovanie, uctovnictvo, vyroba klucov, proste vsetko co SUVISI s prenajmom, tak si vyberies tieto naklady a ak boli s dph, tak prepocitas tuto dph koeficientom a mas narok na odpocet len v tej vyske aky ti vysiel cez koeficient.

Ak si spravne vypocitala koeficient, tak zaokruhlene to je 1, takze zmenu v dph by to nemalo sposobit.