alena1221
26.07.14,18:08
Dobrý deň,

potrebujem radu ohľadom smerovania mojej budúcej kariery. Som čerstva absolventka Ekonomickej univerzity a cez výberové konania som dostala ponuku práce ako asistent audítora alebo finančný controller. Neviem sa rozhodnúť. Máte niekto skúsenosti s danými prácami aké sú plusy, mínusy? Čo práce obnášajú.. Budem vďačná za akúkoľvek radu. Ďakujem
Ing. Ľubomír Janoška
26.07.14,17:04
Asistent audítora je zákonom presne určená pozícia (zákon 540/2007 v znení neskorších predpisov) podmienená kvalifikáciou, od ktorej sa odvíha možnosť zvýšenia kvalifikácie na audítora, čo je opäť presne vymedzený zákonný pojem. Keď budete asistent audítora alebo audítor, každý bude presne vedieť, akú máte kvalifikáciu a bude ju uznávať.
Oproti tomu "finančný controller" je slovné spojenie, ktoré znamená všetko a nič; už podľa toho, že firma stavia sovje riadenie na neurčitých pojmoch a pozíciách sa dá usúdiť, ako sa páni managerovia vyznajú v riadení (mimochodom, anglické sloveso "to control" znamená "ovládať" alebo "riadiť", nie kontrolovať a nie vypisovať hlásenia).
Janiela
26.07.14,19:13
myslím, že controller má lepší plat, väčší rozľad, viac zodpovednosti a pod.
Ing. Ľubomír Janoška
27.07.14,07:05
Problém je v tom, že v každej firme sa tým označuje niečo iné :(
Tieto výrazy sa často používajú vo firmách, v ktorých nevedia a/alebo nechcú vystihnúť práva a zodpovednosti konkrétnych funkcií, tak radšej bezhlavo preberajú cudzie výrazy, ktorým ani nerozumejú a čudujú sa, že niekomu niečo nie je jasné - jedna z obľúbených foriem manipulácie (plus popretie jednoty práva rozhodovať a zodpovednosti za následky rozhodnutia). Netvrdím, že vždy, ale vo veľkej väčšine.
alena1221
27.07.14,07:10
Tak vo firme kde mi bola ponúknúta práca tak to opísali ako pravá ruka finančnej riaditeľky, zostavovanie rôzných analýz podľa potrieb vedenia, reporting do zahraničia, výpočty rentability produktov... pričom do ppol roka by som mala prevziať vačšinu agendy fin. riaditeľky. Nevie, či toho neočakávajú až príliž a či tobude zvládnuteľné.
Janiela
27.07.14,08:24
súhlasím s koment o 9.05, trochu mimo témy - radšej používajme slovenské výrazy