moniq81
18.04.06,11:27
Čaute poraďáci,

mám takú možno troška neinteligentnú otázku, vlastne je ich niekoľko:) .

Mám zamestnanca, ktorý má minimálnu mzdu t.j. 6900,- Sk. U mňa si neuplatňuje nezdaniteľnú časť, čistá mzda mu preto vycháda cca 4800,- Sk. Zráža sa mu z tejto mzdy zrážková daň alebo ide o preddavkovú? Ktorý príjem je rozhodujúci pre určenie zrážkovej dane? Čistý alebo hrubý?
Čo robiť keď som za február odviedla preddavkovú daň a mala to byť zrážková? Mám dodatočne podať oznámenie a ešte niečo?

Ďakujem za všetky odpovede
Tweety
18.04.06,09:32
Čaute poraďáci,

mám takú možno troška neinteligentnú otázku, vlastne je ich niekoľko:) .

Mám zamestnanca, ktorý má minimálnu mzdu t.j. 6900,- Sk. U mňa si neuplatňuje nezdaniteľnú časť, čistá mzda mu preto vycháda cca 4800,- Sk. Zráža sa mu z tejto mzdy zrážková daň alebo ide o preddavkovú? Ktorý príjem je rozhodujúci pre určenie zrážkovej dane? Čistý alebo hrubý?
Čo robiť keď som za február odviedla preddavkovú daň a mala to byť zrážková? Mám dodatočne podať oznámenie a ešte niečo?

Ďakujem za všetky odpovede HM mesačnedo 5000.-pri neuplatňovaní DB a nezdaniť. časti - Zrážková daň.
Áno dodatočne hlásenie o ZD.
U zamestnanca s HM 6900.- jednoznačne preddavková daň zo mzdy.
Ingrid G.
18.04.06,11:30
Čaute poraďáci,

mám takú možno troška neinteligentnú otázku, vlastne je ich niekoľko:) .

Mám zamestnanca, ktorý má minimálnu mzdu t.j. 6900,- Sk. U mňa si neuplatňuje nezdaniteľnú časť, čistá mzda mu preto vycháda cca 4800,- Sk. Zráža sa mu z tejto mzdy zrážková daň alebo ide o preddavkovú? Ktorý príjem je rozhodujúci pre určenie zrážkovej dane? Čistý alebo hrubý?
Čo robiť keď som za február odviedla preddavkovú daň a mala to byť zrážková? Mám dodatočne podať oznámenie a ešte niečo?

Ďakujem za všetky odpovede

Zamestnancovi, ktorý má minimálnu mzdu 6900 Sk, sa tento príjem zdaňuje preddavkovou daňou. Keďže si odviedla preddavkovú, je to v poriadku, lebo sa posudzuje hrubá mzda.

Nad 5000 = preddavková daň, do 5000 = zrážková daň.
Na posúdenie, či sa má použiť preddavková alebo zrážková daň je ešte dôležité, či má podpísané vyhlásenie a či poberá daňový bonus. V prípade, ak poberá daňový bonus alebo má nezdaniteľnú časť platí, že aj keď je HM nižšia ako 5000 Sk - použije sa preddavková daň.
sokrateska
18.04.06,19:25
Prosím súrne!
Prosím Vás, a keď som už 3 mesiace "prešvihla" zrážkovú daň u zamestnanca, ktorý mesačne robí len 25 hodín a jeho HZ je 2.000,--Sk, čo teraz treba všetko urobiť ako nápravu? Daň zo mzdy vo výške 19% som mu samozrejme zdrazila, ale odviedla som ju ako preddavkovú daň /samozrejme aj na špatný účet, aj so špatným KS/. Bude za to opäť nejaký postih, pokuta? Ja to fakt
nestíham sledovať a tak robím už len na pokuty...
Ďakujem za radu a informácie.
sokrateska
19.04.06,03:35
:( :mee: :( :eek: :( :confused: Prosím súrne!
Dobré ráno všetkým, čo nemôžu spať tak, ako ja. Do postele som sa dostala o pol jednej v noci a už od pol piatej čumím do plafóna. Len si nie som istá, či je príčinou zrážková daň, alebo už niekoľko dní boliacha chrbtica. Alebo oboje.
Nadväzujem na otázku, čo som písala včera, lebo viac-menej som na ňu už našla odpoveď, ktorá znie 3x2.000,-Sk pokuta. Fakt na túto /"podnikateľskú"/ prácu nemám. Ani peniaze, ani nervy. Chcem preto poprosiť, či by mi niekto nevedel zodpovedne poradiť, ako ešte zachrániť túto banálne vyzerajúcu chybu. Rada by som sa nejako "opeknila" a nejako sa vyhovorila, ako som mala toho moc...,faktom ale je, že som úplne prešvihla informáciu o zrážkovej dani. Faktom je aj to, že som všetkým zamestnancom včetne dôchodcov dala podpísať vyhlásenie na zdanenie príjmov..., hoci mi je jasné, že dôchodcom neuplatňujem nezdaniteľnú časť zákl.dane. Viem, vyzerá to nelogicky, ale to už akosi pre "istotu", keď im neskôr budem robiť ročné zúčtovanie alebo sa v priebehu roka opäť niečo v legislatíve zmení. Preto sa chcem spýtať, či podpísané vyhlásenie neznamená to isté, akoby som uplatňovala nezdanit.časť ZD. Či by teda nebolo možno odvolať sa na to, že mám podpísané vyhlásenie a preto som daň nepokladala za zrážkovú. A prípadne vyhlásenie od 1.apríla zmeniť, resp. ho ukočiť, alebo ako by som to nazvala a prejsť na daň zrážkovú a normálne začať zasielať aj požadované oznámenia na DÚ až od tohto dátumu. Prešlo by to, alebo sa ani nemám pokúšať? Pekne prosím, poraďte!! :mee:
sokrateska
19.04.06,08:57
Poraďáci, ste na mňa nahnevaní, alebo nikto nevie odpovedať? Prosím, aspoň dajte vedieť, veď som sa dnes už naozaj 20-ty krát pozrela na "poradu" a stále ani riadok... Mám také hlúpe otázky, či čo?
endrju
19.04.06,09:19
Sokrakteska, nahnevaní na Teba nie sme.
Avšak "vyklopenie" množstva problémov v jednom súvislom odstavci a očakávanie, že odpoveď obsahujúca popis ich riešenia sa objaví na počkanie, považujem za dosť neobvyklé. :(
sokrateska
19.04.06,10:42
Prepáč Andrej, to robí tá časová tieseň. Keď sa nedá, tak sa nedá, beztak som to už pokašlala a viem, že je to len môj problém. Porada je na radenie a nie na riešenie chýb iných. Už sa budem správať pekne ticho...
lenkak
19.04.06,16:15
Prosím súrne!
Prosím Vás, a keď som už 3 mesiace "prešvihla" zrážkovú daň u zamestnanca, ktorý mesačne robí len 25 hodín a jeho HZ je 2.000,--Sk, čo teraz treba všetko urobiť ako nápravu? Daň zo mzdy vo výške 19% som mu samozrejme zdrazila, ale odviedla som ju ako preddavkovú daň /samozrejme aj na špatný účet, aj so špatným KS/. Bude za to opäť nejaký postih, pokuta? Ja to fakt
nestíham sledovať a tak robím už len na pokuty...
Ďakujem za radu a informácie.

Požiadaj DU o preúčtovanie KS zlého predpokladám 1144, na 1744. Zatiaľ o pokutách sa moc nehovorí, ešte sami nevedia poriadne čo a ako..
sokrateska
19.04.06,16:39
Ďakujem Ti, Lenka za radu i ochotu. Necha sa Ti darí
lenkak
19.04.06,16:42
Aj Tebe :)
Alllena
19.04.06,16:52
:( :mee: :( :eek: :( :confused: Prosím súrne!
Dobré ráno všetkým, čo nemôžu spať tak, ako ja. Do postele som sa dostala o pol jednej v noci a už od pol piatej čumím do plafóna. Len si nie som istá, či je príčinou zrážková daň, alebo už niekoľko dní boliacha chrbtica. Alebo oboje.
Nadväzujem na otázku, čo som písala včera, lebo viac-menej som na ňu už našla odpoveď, ktorá znie 3x2.000,-Sk pokuta. Fakt na túto /"podnikateľskú"/ prácu nemám. Ani peniaze, ani nervy. Chcem preto poprosiť, či by mi niekto nevedel zodpovedne poradiť, ako ešte zachrániť túto banálne vyzerajúcu chybu. Rada by som sa nejako "opeknila" a nejako sa vyhovorila, ako som mala toho moc...,faktom ale je, že som úplne prešvihla informáciu o zrážkovej dani. Faktom je aj to, že som všetkým zamestnancom včetne dôchodcov dala podpísať vyhlásenie na zdanenie príjmov..., hoci mi je jasné, že dôchodcom neuplatňujem nezdaniteľnú časť zákl.dane. Viem, vyzerá to nelogicky, ale to už akosi pre "istotu", keď im neskôr budem robiť ročné zúčtovanie alebo sa v priebehu roka opäť niečo v legislatíve zmení. Preto sa chcem spýtať, či podpísané vyhlásenie neznamená to isté, akoby som uplatňovala nezdanit.časť ZD. Či by teda nebolo možno odvolať sa na to, že mám podpísané vyhlásenie a preto som daň nepokladala za zrážkovú. A prípadne vyhlásenie od 1.apríla zmeniť, resp. ho ukočiť, alebo ako by som to nazvala a prejsť na daň zrážkovú a normálne začať zasielať aj požadované oznámenia na DÚ až od tohto dátumu. Prešlo by to, alebo sa ani nemám pokúšať? Pekne prosím, poraďte!! :mee:

Nič si z toho nerob mne sa stalo to isté proste som vedela o zrážkovej dani od 06 a vedela som,že sa ma to bude týkať a bum prišiel január a nie zrážková ale preddavková a samozrejme žiadene hlásenie. Tak som dala žiadosť o pravu KS z dôvodu povinnosti zrážkovej dane a podala som hlásenie a to všetko bez pokuty. Niekedy proste máme zo všetkých povinností depku a neveríme si ja osobne vo firme robím všetko teraz aj komplet účtovníctvo aj komplet mzdy našťastie sme MZ a niekedy mi zo všetkého šibe a milujem poradu
Marína
19.04.06,18:13
Katka, nebuď zúfalá, Urob tak, ako Ti radí Lenka a Alena. Ak dobre rozumiem, okrem KS si odviedla platbu aj na nesprávny účet. Do žiadosti uveď z akého účtu a KS na aký iný chceš, aby Ti preúčtovali. S tou žiadosťou a s vyplnenými tlačivami choď nie do podateľne, ale za svojou správkyňou dane a pekne jej to vysvetli. Tiež je len človek. Zatiaľ so zrážkovou daňou na DÚ nič "nepodnikajú".A napíš, ako si dopadla.
sokrateska
19.04.06,19:06
Katka, nebuď zúfalá, Urob tak, ako Ti radí Lenka a Alena. Ak dobre rozumiem, okrem KS si odviedla platbu aj na nesprávny účet. Do žiadosti uveď z akého účtu a KS na aký iný chceš, aby Ti preúčtovali. S tou žiadosťou a s vyplnenými tlačivami choď nie do podateľne, ale za svojou správkyňou dane a pekne jej to vysvetli. Tiež je len človek. Zatiaľ so zrážkovou daňou na DÚ nič "nepodnikajú".A napíš, ako si dopadla.

Ešte neviem, ako sa rozhodnúť, doteraz vždy som na svoju poctivnosť doplatila. Fakt! Keď nie okamžite, zbadali sa o rok-dva a "Jej, vy ste nemali podané za 1.štvrťrok hlásenia?! No, to nám je veľmi ľúto, ale MUSÍME vám dať za každý mesiac aspoň tú minimálnu pokutu 2000,-Sk!" Za tých 15 rokov, čo podnikáme, som si už všeličo preskákala. Ale - a to je pre mňa v tomto momente tuším dôležitejšie - poradili ste mi. Viete, cítila som sa trochu taká odstrčená. Bála som sa, že som azda dotieravá alebo sama málo snaživá. No už mi je na dušičke lepšie: Ďakujem vám všetkým - ocotné dievčence. A dobrú nôcku! :o /škoda, že tu nemáme zívajúceho ospalého smajlíka, ten by sa mi teraz hodil/
Melnick
19.04.06,20:15
[quote=sokrateska]

http://www.porada.sk/showthread.php?p=228560#post228560

Katka,;) využi toto chaotické obdobie, niet lepšej chvíle.
Neplatí to čo platilo,platí to čo ešte nie je premyslené
a dotiahnuté do konca.:) Bol by v tom čert,:mad: aby si z toho
nevykorčuľovala. :) Držím palce. :)
otázka
20.04.06,05:50
Katka, aj ja som včera išla na DÚ s malou dušičkou. Oznámenie platiteľa o zraz....som podala až včera, za 3 mesiace v jednom tlačive, s včerajším dátumom. Taktiež som v januári a vo februári odviedla sumu na účet s KS 1144. Pokuta žiadna /za oneskorené oznámenie, ale od budúceho mesiaca už odovzdať tlačivo mesačne/ a z Porady som napísala žiadosť o preúčtovanie preddavkov, za čo ma dokonca poradkyňa pochválila.
sokrateska
20.04.06,07:27
Ďakujem, ďakujem vám všetkým dobrým ľuďom. Ja sa Teda osmelím a urobím, ako ste poradili a pôjdem na DÚ. Keby bolo zle, vyplačem sa Vám tu!
Zatial sa majte krásne.
katkaj
20.04.06,07:30
Ďakujem, ďakujem vám všetkým dobrým ľuďom. Ja sa Teda osmelím a urobím, ako ste poradili a pôjdem na DÚ. Keby bolo zle, vyplačem sa Vám tu!
Zatial sa majte krásne.

Katka vyzbroj sa úsmevom a dobrou náladou a všetko dobre dopadne.:)
marmal
20.04.06,07:48
Ja som tiez zabudla na zrazkovu dan, napisala som oznamenia o zrazkovej za 3 mesiace, ziadost o preuctovanie zrazkovej dane na iny KS a isla osobne zaniest na DU. Prevzali mi to bez nejakych pripomienok.

Mala utecha ak to nevyjde, zrazkovu za marec stihnes, nakolko oznamenie staci do 15.5.

Marta
;) ;) ;)
Marína
20.04.06,09:41
Ďakujem, ďakujem vám všetkým dobrým ľuďom. Ja sa Teda osmelím a urobím, ako ste poradili a pôjdem na DÚ. Keby bolo zle, vyplačem sa Vám tu!
Zatial sa majte krásne.
Katka, vyplač sa radšej správkyni dane. A ozvi sa, ako si dopadla.
sokrateska
20.04.06,17:28
Katka vyzbroj sa úsmevom a dobrou náladou a všetko dobre dopadne.:)

Takto :D :D :D ? Skúsim a díky.
sokrateska
20.04.06,17:31
Ja som tiez zabudla na zrazkovu dan, napisala som oznamenia o zrazkovej za 3 mesiace, ziadost o preuctovanie zrazkovej dane na iny KS a isla osobne zaniest na DU. Prevzali mi to bez nejakych pripomienok.

Mala utecha ak to nevyjde, zrazkovu za marec stihnes, nakolko oznamenie staci do 15.5.

Marta
;) ;) ;)

Martuška do 15.5. a nie 15.4.? Tomu nerozumiem. Stačí to až v polovici ďaľšieho mesiaca /teda "obmesiaca"/? Ďakujem vopred za odpoveď.
Simonab
20.04.06,17:51
Martuška do 15.5. a nie 15.4.? Tomu nerozumiem. Stačí to až v polovici ďaľšieho mesiaca /teda "obmesiaca"/? Ďakujem vopred za odpoveď.

Katka, áno stačí do 15.5.. A tiež držím palce, malo by to vyjsť.
sokrateska
01.05.06,20:36
Katka, vyplač sa radšej správkyni dane. A ozvi sa, ako si dopadla.

Ahoj Poraďaci. Viem, že sa ozývam dosť neskoro, ale nestíham, fakt nestíham. To neustale chodenie po doktoroch mi zabera toľko času, že stale len niečo dobieham! A nie a nie to dobehnuť...
Tak teda DÚ a zrážková daň. Mali sme tak pravdu všetci - pracovníčka na DÚ bola milá aj ochotná poradiť aj pomôcť /aj pomohla/, ale tiež povedala, že ak za rok príde kontrola /a to chodia zase iné pracovníčky/, nemusí byť už pravdou to, čo dnes sľúbila. Ale som kľudnejšia, dala som to ako-tak do
poriadku a ochota druhej strany ma veľmi potešila, že sa ešte všetci "nezvlčili" a chápu aká je dnes situácia. Takže vďaka aj vám - poraďákom, aj tej ochotnej duši na DÚ. ;)
Marína
02.05.06,17:45
Katka, som rada, že Ti to dobre dopadlo.
sokrateska
02.05.06,18:21
Ďakujem Ti Marína, aj tým ostatným, za váš úprimný záujem. Pánbožko všetko vidia a dobré skutky i úmysly ocenia! :p
tonkat
13.06.06,07:34
Martuška do 15.5. a nie 15.4.? Tomu nerozumiem. Stačí to až v polovici ďaľšieho mesiaca /teda "obmesiaca"/? Ďakujem vopred za odpoveď.
Dnes prišla pokuta kolegyni za neoznámenie na zrážkovú daň. Vo výroku sa píše, že oznámenie o vykonanej zrážke za mesiac marec 2006 oznámili dňa 27.04.2006. Predpísaný dátum doručenia oznámenia je 18. 04. 2006.
Ale výplatný termín majú neurčený - teda posledný deň v mesiaci. Ako to teda je?
Tweety
13.06.06,07:42
Dnes prišla pokuta kolegyni za neoznámenie na zrážkovú daň. Vo výroku sa píše, že oznámenie o vykonanej zrážke za mesiac marec 2006 oznámili dňa 27.04.2006. Predpísaný dátum doručenia oznámenia je 18. 04. 2006.
Ale výplatný termín majú neurčený - teda posledný deň v mesiaci. Ako to teda je? Dôležitý je dátum zrazenia dane. Tlačivko je potrebné zaslať do 15. dní.
tonkat
13.06.06,07:49
Dôležitý je dátum zrazenia dane. Tlačivko je potrebné zaslať do 15. dní.
Zrazená daň je dňom výplaty, nie? Teda keď mám výplatu 28.02. za 01/2006, 28.02. zrazím daň a odvediem do 15.03. a súčasne oznámim do 15.03. Ale oni tvrdia, že oznámiť sme mali do 15.02. za január.
Tweety
13.06.06,07:51
Zrazená daň je dňom výplaty, nie? Teda keď mám výplatu 28.02. za 01/2006, 28.02. zrazím daň a odvediem do 15.03. a súčasne oznámim do 15.03. Ale oni tvrdia, že oznámiť sme mali do 15.02. za január. Áno, dňom výplaty. A na základe čoho tvrdia. Mali ste skutočne výplatu 28.02.?
tonkat
13.06.06,08:00
Áno, dňom výplaty. A na základe čoho tvrdia. Mali ste skutočne výplatu 28.02.?
Áno, výplatu mali vyplatenú na konci mesiaca cca + - 1-2 dni, ale výplatná listina je podpísaná s dátumom 28.02. Ale tieto údaje predsa na DU nemajú. Majú akurát Prehľad o zraz. preddavkoch, kde je uvedený dátum 28.02. za 01/2006. Tak neviem, z čoho vychádzajú. Ale v tej pokute - liste - je uvedené, že oznámenie o vykonaní zrážky dane vykonanej v mesiaci január 2006 oznámil správcovi dane dňa 02.03.2006.
Teraz rozmýšľam, keď to čítam, že v januári nemohla byť vykonaná zrážka, keďže zákon platí od 01.01.06, tak najskôr mohla byť vykonaná zrážka vo februári, nie? Už som z toho pako.
Aby vás nemýlili tie dátumy, že v mojom pôvodnom príspevku sú iné. Oni dostali dve pokuty, tak preto.
Tweety
13.06.06,08:04
Áno, výplatu mali vyplatenú na konci mesiaca cca + - 1-2 dni, ale výplatná listina je podpísaná s dátumom 28.02. Ale tieto údaje predsa na DU nemajú. Majú akurát Prehľad o zraz. preddavkoch, kde je uvedený dátum 28.02. za 01/2006. Tak neviem, z čoho vychádzajú. Ale v tej pokute - liste - je uvedené, že oznámenie o vykonaní zrážky dane vykonanej v mesiaci január 2006 oznámil správcovi dane dňa 02.03.2006.
Teraz rozmýšľam, keď to čítam, že v januári nemohla byť vykonaná zrážka, keďže zákon platí od 01.01.06, tak najskôr mohla byť vykonaná zrážka vo februári, nie? Už som z toho pako.
Aby vás nemýlili tie dátumy, že v mojom pôvodnom príspevku sú iné. Oni dostali dve pokuty, tak preto. No v januári určite nemohla byť vykonaná, najskôr mohla byť vo februári. Skús sa spojiť so správkyňou dane, alebo priamo odpovedať písomne na pokutu, zákon 511 to umožňuje.
tonkat
13.06.06,08:16
No v januári určite nemohla byť vykonaná, najskôr mohla byť vo februári. Skús sa spojiť so správkyňou dane, alebo priamo odpovedať písomne na pokutu, zákon 511 to umožňuje.
Ďakujem ti za spoluprácu, už som si nebola istá, či si to zle nevysvetľujem. Budem postupovať zákonnou cestou.Díky.