lotina
28.07.14,07:46
Zdravím, už som tu raz riešil otázku prenájmu bytu zaradeného v obchodnom majetku, ale trošku ma zmiatla jedna informácia od účtovníčky. Prenajímam byt občanovi, ja som platca DPH, prenájom je bez DPH. Mám platbu za prenájom uvádzať v daňovom priznaní DPH uvádzať túto platbu v riadku 15 ( dodania tovarov a služieb s oslobodením od dane ) ? Doteraz som to nerobil, tak mám obavy. A ak môžem podobná situácia, len sa nejedná o byt, ale o obchodný priestor, teraz som prenajal jednu miestnosť tej istej budovy ako je ten byt, len tam bude kozmetický salónik neplatcovi DPH. Treba, alebo netreba túto platbu uvádzať v DP o DPH v riadku 15? Ja si myslím, že to stačí na konci roka uvádzať v DP o dani z príjmu, ale nie som si istý. Moc ďakujem, ak mi neikto odpovie.
a_je_to
29.07.14,11:10
Prenájom bytu je vždy oslobodený od DPH. Ibaže by ho prenajal platiteľ DPH ako služobný byt pre zamestnanca, tak nie. Príjem z nájomného /nie energie/ sa uvádza v riadku 15 priznania. Prenájom podnikateľovi, aj keď nie je platiteľom, môže byť aj s DHP, ale ... načo má byť ? Je to nevýhodné pre oboch. Jedinou výhodou je, že potom prenajímateľ nemusí počítať koeficient.
lotina
30.07.14,06:15
Ďakujem, a čo sa týka tej miestnosti, kde má prenájom podnikateľ, nie platca DPH, aj to do riadku 15 daňového priznania DPH? asi som spravil chybu, lebo tá miestnosť je prenajatá od mája, ja som to zatiaľ nedával do daňového priznania. Budem musieť podávať dodatočné?
a_je_to
31.07.14,07:36
Do riadku 15 nejde podľa toho, či podnikateľovi, alebo nie. Ale podľa toho, či sa prenajímateľ rozhodol zdaňovať prenájom /podnikateľovi/ , alebo nie. Nájomné do priznania ísť musí, či už zdanené, alebo oslobodené. Ak nešlo ako zdanené, tak musí ísť ako oslobodené, malo by to byť aj v nájomnej zmluve. To je také strašné podať dodatočné priznanie s doplneným riadkom 15 ? Veď je to je otázka tak do 5-10 minút ... a žiadne dôsledky.
lotina
04.08.14,09:35
Ďakujem, nie je to ťažké podať dodatočné, tak som to aj spravil. Ale ešte mám takú nezvyčajnú otázku a myslím, že vy mi budete vedieť dať odpoveď. Ja prenajímam aj 2 garáže, ale tie nemám v obchodnom majetku, prenajímam ich ako súkromná osoba a platby mi idú na môj osobný účet. Mám aj tieto uvádzať v riadku 15 daňového priznania o DPH, ktoré podávam každý mesiac ako SZČO, alebo tieto príjmy mám priznať až v daňovom priznaní o príjme na konci roka? Neviem sa z toho vymotať. Keď mi poradíte, budem moc rád. Ďakujem.
a_je_to
04.08.14,11:53
Príjem za garáž do priznania DPH nejde. Ak je z prenájmu neobchodného majetku tak nejde o obchodnoprávny príjem, ale občianskoprávny. Možno u neho uplatniť aj oslobodenie do 500 Eur podľa § 9/1/g.
lotina
04.08.14,12:55
No moc dík, pretože na FS mi napísali, že ide. Tak ma domotali. Ja som si tiež myslel so svojim selským rozumom, že nie, že to priznám, len na konci roka a hotovo. Takže ešte raz ďakujem. Moc ste mi pomohli.
a_je_to
04.08.14,20:23
vieš, je to problém ... keď si pozrieš súčasné znenie § 3, ods. 2 a dańovníka s policajnou logikou, tak môže narobiť problémy, ale nič z toho nevyvodí, žiadnu DPH. A počítať iba jvôli tomu koeficient ... ťažký problém ... To potom aj energie by museli ísť s DPH, z meračov nepísaných na podnikanie
lotina
07.08.14,12:24
Zdravím, tak teraz som tak pomýlený ako nik. Napíšem, čo mi odpísali z FS dnes, ako odpoveď na otázku prenájmu garáží ako súkromná osoba.
Takže....je potrebné vychádzať z § 3 zákona o DPH, ktorý definuje pojmy zdaniteľná osoba a ekonomická činnosť. Zdaniteľná osoba podľa ods. 1 tohto ustanovenia je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa ods. 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
Zdaniteľnými osobami sú predovšetkým podnikatelia, avšak zdaniteľnou osobou môže byť aj osoba, ktorá nie je založená na účely podnikania, ak vykonáva ekonomickú činnosť, z ktorej dosahuje príjmy. Za ekonomickú činnosť sa považuje aj využívanie hmotného a nehmotného majetku na účely dosahovania pravidelného príjmu z tohto majetku. To zn., že zdaniteľnou osobou sa môže stať aj fyzická osoba, ktorá inak nie je podnikateľom, ak napr. prenajíma nehnuteľnosť na pokračujúcej báze a z tohto prenájmu dosahuje pravidelný príjem.
Z uvedeného vyplýva, že v prípade prenájmu nehnuteľnosti táto zdaniteľná osoba postupuje ako platiteľ DPH. No a teraz už zas neviem, či to dávať do riadku 15 v dp o DPH, alebo nie. Tak??? No nehnevajte sa že s tým stále otravujem.
a_je_to
08.08.14,09:58
Radšej to tam hádam daj, ako sa máš obávať. Vyzerá, že sú na to naozaj nabrúsení. Z predaja garáže by povinnosť voči DPH nešla /to je § 8 ZoDP/, ale z prenájmu vyzerá /to je § 6/3 ZoDP/ , že naozaj ide ... bohužiaľ. Prípadná sankcia by nešla zato, že si nedal do r. 15, ale preto, že si z odpočtu réžijných nákladov nekrátil koeficientom, ak vôbec nejaký vyjde. Niekedy veci na začiatku nevyzerajú také zákerné, ako keď sa lepšie rozoberú, do celých dôsledkov.