phoebe
18.04.06,12:39
Dobry den,

prosim o radu:

Firma dostala fakturu z Ceskej republiky. Datum vystavenia faktury: 30.3.2006, splatnost: 15.4.2006.

chcela by som sa spytat, ci sa danova povinnost pocita do marca (1. stvrtrok) alebo aprila (2. stvrtrok)

Podla zakona o DPH § 20 vznika dan. povinnost:
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

Cize podla tohto by to malo patrit k aprilu. Je to tak spravne?

Dakujem
Tweety
18.04.06,10:41
Dobry den,

prosim o radu:

Firma dostala fakturu z Ceskej republiky. Datum vystavenia faktury: 30.3.2006, splatnost: 15.4.2006.

chcela by som sa spytat, ci sa danova povinnost pocita do marca (1. stvrtrok) alebo aprila (2. stvrtrok)

Podla zakona o DPH § 20 vznika dan. povinnost:
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

Cize podla tohto by to malo patrit k aprilu. Je to tak spravne?

Dakujem Máš už vyhotovenú faktúru za dodanie, takže platí v tomto prípade bod b.,teda marec. :eek:
phoebe
18.04.06,10:52
Dakujem, ale v bode b) je, ze ak vznikla pred 15.tym dnom.
Tweety
18.04.06,10:53
Dakujem, ale v bode b) je, ze ak vznikla pred 15.tym dnom. Nenapísala si kedy bolo nadobudnutie tovaru. ALebo čo to vlastne bolo.
phoebe
18.04.06,11:00
nadobudnutie tovaru bolo koncom marca
Tweety
18.04.06,11:02
nadobudnutie tovaru bolo koncom marcaDobre, tak je tam už aj fa za dodanie, ostáva v platnosti ten bod 2.-dátum vystavenia fa.
Ak by si nedostala fa do 15 dní po ukončení mesiaca,(opravená formulácia) v ktorom došlo k nadobudnutiu tovaru, tak DP by vznikla podľa bodu a, ale to nie je Tvoj prípad,Ty si ju obdržala pre 15.dňom .:cool:
Jana Acsová
18.04.06,11:08
Dobre, tak je tam už aj fa za dodanie, ostáva v platnosti ten bod 2.-dátum vystavenia fa.
Ak by si nedostala fa do 15 dní po nadobudnutí tovaru, tak DP by vznikla podľa bodu a, ale to nie je Tvoj prípad,Ty si ju obdržala pre 15.dňom .:cool:Nesprávna formulácia. Platí ... ak by nebola faktúra vyhotovená do 15 dní nasledujúceho kalendárneho mesiaca po nadobudnutí tovaru ... a to je spravidla dlhšia lehota ako je uvádzané. Čiže neplatí, že daňová povinnosť by vznikla dňom vyhotovenia faktúry, ak by bola vyhotovená do 15 dní od nadobudnutia tovaru, ale daňová povinnosť vznikne dňom vyhotovenia faktúry, ak bola vyhotovená do 15 dní nasledujúceho kalendárneho mesiaca po mesiaci, v ktorom došlo k nadobudnutiu tovaru.
Orsz
07.10.06,16:25
Viem, že táto téma sa tu omiela stále dookaola, i keď som si myslela, že som túto problematiku už pochopila, stále som na vážkach. Doteraz som účtovala nadobudnutie tovaru z talianska dňom vyhotovenia faktúry, pretože v ten deń bola vždy nakládka tovaru ( tovar sme preberali našou objednanou prepravnou spoločnosťou ), to znamená, že tým dňom sme začali nakladať s tovarom ako vlastník, a prepravá spol.nám ho priviezla do nasled.rána. Našla som usmernenie v Poradcovi, že v tomto prípade je pre mňa deň dodania deň vyhotovenia faktúry. Mám to prefotené a priložené pri prvej faktúre z talianska.
Ale teraz sa udiala takáto vec, nami objednaná prepravná spoločnosť zo SR prevzala tovar v Taliansku opäť dňom vyhotovenia faktúry ( presne 7.9.2006) - teda nadobudli sme právo s tovarom nakladať, ale nám to odovzdala až 12.9.2006 ( neviem prečo preprava trvala 5 dní ), ako mám teraz určiť daňovú povinnosť a účtovať samozdanenie. Na CMR je napísaný dátum prevzatia od talianskej firmy 7.9., doteraz som to riešila pre 1 deň podľa usmernenia, ale ak to trvalo 5 dní, neviem, ako sa pri tom tváriť.
Čo by ste mi poradili?
Jana Acsová
07.10.06,16:35
Skúste aj najčastejšie otázky k téme DPH a diskusiu vo vypracovaných otázkach ohľadom vzniku daňovej povinnosti pri nadobudnutí.
Jana Acsová
07.10.06,16:37
Orsz
07.10.06,16:45
Napríklad:
http://www.porada.sk/t29505-nadobudnutie-tovaru--dp-stanovisko-dr.html


To som si práveže prečítala dosť podrobne, a priznám sa, že nie som múdrejšia. Konkrétne takýto prípad tam nie je. Ak by som to brala, že už dňom nakládky je nadobudnutie tovaru, mala by som účtovať deň vystavenia faktúry. Odpovede DRSR spočívajú hlavne v odcitovaní zákona, ale niekedy je potrebné laicky ten zákon preložiť. Nemám problém sa v ňom orientovať, len tie vysvetlenia sa ťažko hľadajú a aplikujú do konkrétnych príkladov, čo nám dáva prax. p.Janka, ak môžem poprosiť, ako by som mohla postupovať - teda ako by ste to učtovali vy? Som Vám veľmi vďačná za odpoveď.
jenny7
09.10.06,05:39
Ja by som chcela len zareagovať, že presne takéto prípady som mala aj ja, bol tam rozdiel nejakých 5dní, a keď som s tým išla na daň.úrad a pýtala sa, aký dňom mám robiť samozdanenie, povedali, že sa mám držať dátumom ich vystavenia faktúry, takže tak ako si sa riadila, keď bol rozdiel 1deň. Povedala som im aj názory z porady - nemenovala som, len som povedala názor, či by to nemohol byť ten 15deň, ale zamietli mi to. Mala som v tom riadny guláš, nakoniec som sa priklonila k tomu, čo mi povedali na úrade. Takže deň vystavenia faktúry.Viem, že názor Janky je iný, ale už som bola z toho zúfala, tak som sa musela nejak rozhodnúť. Takže názor z mojej strany je takýto.
šebka
09.10.06,07:34
Ja mám tiež problém, ktorý som tu nenašla, spočiva v tom, že dodávateľ z ČR plátca DPH vystavil fa dňa 12.6.2006-chcel to zaplatiť dopredu ako dodá tovar. Zaplatili sme ju 22.09.06 a on poslal tovar prepravnou službou 29.09.06. Dobre spravím, keď to dám do DPH dňom zaplatenia. Aj kurz prepočitania Fa? Ďakujem.
šebka
09.10.06,12:15
Prosím poradte......
jenny7
09.10.06,12:28
Ja si myslím, že kurzom zaplatenia určite nie. Viem, že som to tu niekde čítala a nie som si úplne istá odpoveďou, preto ťa nechcem zavádzať.Skús si ešte poprečítavať nejaké príspevky, určite na niečo natrafíš. Ak by som niečo našla skôr ako ty, dám ti vedieť. Takže veľa šťastia.
jenny7
09.10.06,12:38
Práve som niečo našla vo svojich poznámkach, takže ak dodavateľ vyhotovil faktúru vopred z dôvodu požadovania platby a nadobudnutie nastalo až ako píšeš 29.9., daň.povinnosť vzniká 15deň kal.mesiaca nasl. po kal. mesiaci v ktorom nastalo nadobudnutie.Čiže jednoducho: 15.10. vzniká daň.povinnosť - použitie kurzu k DP. Kedže odpočet dane vzniká až po daň.povinnosti, takže to si uplatníš buď 10/06 alebo 11/06. To je môj názor, ale pre istotu si ešte počkaj aj na iné stanoviská.
Jana Acsová
09.10.06,15:07
Ja by som chcela len zareagovať, že presne takéto prípady som mala aj ja, bol tam rozdiel nejakých 5dní, a keď som s tým išla na daň.úrad a pýtala sa, aký dňom mám robiť samozdanenie, povedali, že sa mám držať dátumom ich vystavenia faktúry, takže tak ako si sa riadila, keď bol rozdiel 1deň. Povedala som im aj názory z porady - nemenovala som, len som povedala názor, či by to nemohol byť ten 15deň, ale zamietli mi to. Mala som v tom riadny guláš, nakoniec som sa priklonila k tomu, čo mi povedali na úrade. Takže deň vystavenia faktúry.Viem, že názor Janky je iný, ale už som bola z toho zúfala, tak som sa musela nejak rozhodnúť. Takže názor z mojej strany je takýto.Ani nie je, len mi je ťažko prezentovať niečo, k čomu sa zatiaľ nikto nevyjadril. Ale v príspevkoch už bolo uvádzané, že záleží aj na dodacích podmienkach. Ak je dodacia podmienka tovaru taká, že vlastnícke právo k nemu stráca predávajúci odovzdaním tovaru prvému prepravcovi, tak faktúra nie je vystavená vopred.
Jana Acsová
09.10.06,15:12
Každý prípad je individuálny a účtovník častokrát nevie posúdiť dodaciu podmienku. Už bolo aj na Porade uvádzané, že DÚ akceptujú pri zdanení deň vystavenia faktúry, ak je v tento deň odovzdaná aj na prepravu. Bližšie viď aj komentár Ing. Jablonkovej v DÚPP č. 2/2006.
Môj názor na predmetnú problematiku podmieňujem nielen touto podmienkou ale aj dodacími podmienkami a nadobudnutím vlastníckeho práva k tovaru. K tomuto som sa však so žiadnym výkladom, či komentárom nestretla. Neznamená to však, že nepovažujem v niektorých prípadoch vznik daňovej povinnosti dňom vyhotovenia faktúry za správny. Dôležité je stanoviť, či sa jedná, alebo nie o faktúru vystavenú pred dodaním. A to sa nemusí jednať vždy.
Jana Acsová
09.10.06,15:16
A keby ste si prečítali k tejto téme moje príspevky, našli by ste tam aj, že v prípade, že vystavenie faktúry bezprostredne nadväzuje na dodávku ... atď. atď. V prípade intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru sa skutočne niekedy jedná o problém spletitý a vôbec sa nedá paušalizovať, že môj názor je taký, ako uvádzate. V prípade zadávateľa (Orsz) si napríklad myslím, že sa môže jednať aj o vznik daňovej povinnosti dňom vyhotovenia faktúry. Záleží na dodacích podmienkach, preto som pripla link, kde sa o tejto problematike hovorí.
Jana Acsová
09.10.06,15:23
Ja mám tiež problém, ktorý som tu nenašla, spočiva v tom, že dodávateľ z ČR plátca DPH vystavil fa dňa 12.6.2006-chcel to zaplatiť dopredu ako dodá tovar. Zaplatili sme ju 22.09.06 a on poslal tovar prepravnou službou 29.09.06. Dobre spravím, keď to dám do DPH dňom zaplatenia. Aj kurz prepočitania Fa? Ďakujem.Vznik daňovej povinnosti sa viaže na nadobudnutie tovaru. To rieši § 20 a kurz sa prepočíta podľa § 26 ... v deň vzniku daňovej povinnosti.

1. je potrebné stanoviť deň vzniku daňovej povinnosti,
2. stanoveným dňom prepočítať daňovú povinnosť a v závislosti od ostatných podmienok uplatniť odpočítanie Vami uplatnenej dane.
Orsz
10.10.06,20:05
Janka, vytlačila som si z drsr.sk - metodický pokyn pri nadobudnutí tovaru z EÚ. Prečítala som si to asi 100krát dokola a dokola. A som presvedčená, že v mojom prípade je to deň vyhotovenia faktúry, lebo je tam napísané: ak sa tovar začal odosielať v deň vyhotovenia faktúry (čo sa začal), potom je jedno či príde o 1 deň alebo 5 dní - tým dňom je stále deň vyhotovenia faktúry. Ak by ale chcel dodávateľ najprv zaplatiť a teda vystaví faktúru, ale až o 5 dní tovar odošle, tak je to 15.dňom nasled.mesiaca. Ale bolo to tu už objasnené - tak len povrdzujem Vaše slová.
Teraz som riešila dva dni konsignačný sklad (trápim sa s ním už od roku 2005 a vtedy som len veľmi ťažko zháňala informácie - ako to účtovať). Mala som vyskladnený tovar v auguste - 7.8, ale vo faktúre zabudli jeden druh tovaru vyfaktúrovať. Uviedli ho až na faktúre dňa 30.9.2006. Tak ten 1 kus som musela určiť s daňovou povinnosťou 15.9.2006 a odpočtom 30.9.06 a ostatné s daň.povinnosťou aj odpočtom 30.9.06. Je to tak správne? Keďže nemám možnosť v jednej faktúre (v MRP) pouižiť 2 kurzy, musela som jednu faktúru rozúčtovať na dve - v jednej daň.pov.15.9.m v druhej 30.9.2006. Dúfam, že som to urobila takto správne, nič lepšie ma nenapadlo.
kalkulka
11.10.06,05:33
Bola som teraz dva dni na seminároch Ing. Jablonkovej a vysvetľovala nám
dodanie tovaru z iného ČS takto:
Ak je vystavená fa napr. 5. 9. a zároveň tovar odoslaný 5.9., alebo 6.9. a pod. tak je to dátum vystavenia fa. Tovar samozrejme nedojde fyzicky 5.9.
Ak fa by bola vystavená za túto dovávku trebárs 2.10. aj tak bude dátum dodania 2. 10. a nie 15. 10. z dôvodu, že fa bola vystavená pred 15.-tym dňom nasledujúceho mesiaca po dodaní tovaru. Iba v tom prípade, ak by fa nedošla, tak vtedy by to bol 15. deň čiže 15.10. Takto nám to v skratke bolo vysvetlené a myslím si, že to má aj logiku.
Orsz
11.10.06,17:57
Bola som teraz dva dni na seminároch Ing. Jablonkovej a vysvetľovala nám
dodanie tovaru z iného ČS takto:
Ak je vystavená fa napr. 5. 9. a zároveň tovar odoslaný 5.9., alebo 6.9. a pod. tak je to dátum vystavenia fa. Tovar samozrejme nedojde fyzicky 5.9.
Ak fa by bola vystavená za túto dovávku trebárs 2.10. aj tak bude dátum dodania 2. 10. a nie 15. 10. z dôvodu, že fa bola vystavená pred 15.-tym dňom nasledujúceho mesiaca po dodaní tovaru. Iba v tom prípade, ak by fa nedošla, tak vtedy by to bol 15. deň čiže 15.10. Takto nám to v skratke bolo vysvetlené a myslím si, že to má aj logiku.

Výborne kalkulka, aj ja to takto chápem. Naozaj to má logiku, ale chvíľu sa človek potrápi, kým tam tú logiku uvidí. Teraz sa mi to zdá už také jasné, že iné ma ani nenapadne.