jarsza
28.07.14,11:11
Dobrý den, chcela by som poprosiť o radu, zamestnávame občana -rakušana s trvalým pobytom v rakúsku na dohodu o prac. činnostst ( firma so sidlom na Slovensku) s výkonom práce v rakusku. Tu som ho prihlásila do SP, ale neviem ako to je zp .Informovala som sa na ZP a povedali že u nás nie. On je poistení v ZP v rakúsku. Nebviete ako to je? Má ho firma ako zamestnávatel prihlásiť v jeho ZP v rakúsku ako zamestnanca a zo mzdy odvádzať odvody do ZP v rakúsku?
A neviete ake su tam zakony, kolko sa tam odvádza do ZP a ako to mám urobiť?
ďakujem.
anika
28.07.14,09:24
ja si myslím, že by si to mohol zistiť on osobne vo svojej rakúskej ZP.
zanetth
28.07.14,10:28
Ako slovenský zamestnávateľ ho nemôžete prihlásiť do rakúskej ZP ani tam platiť za neho odvody. V jeho vlastnom záujme je, aby išiel do pobočky svojej rakúskej ZP a informoval sa, čo v takomto prípade, nakoľko z jeho pohľadu ide o príjem zo zdrojov zo zahraničia (bez ohľadu na to že prácu bude vykonávať v Rakúsku, platí ho však firma so sídlom v zahraničí t.j. na Slovensku)...Jednoducho ho treba upozorniť na to, že keď je poistený v Rakúsku musí si tam poriešiť aj zdravotné poistenie... Prípadne zistiť konkrétnu rakúsku ZP, kde je zdravotne poistený a napísať tam email... Zdravotne poistený v dvoch štátoch naraz byť nemôže...Iná situácia by asi bola, keby ste mali v Rakúsku prihlásenú pobočku firmy...
jarsza
28.07.14,11:00
ďakujem velmi pekne, aj ja som si myslela, že by sa mal informovať on.
Ale ako som volala u nás do ZP tak tam mi povedali, že u nás nemá byť prihlásený, čo mi bolo uplne jasne, ale povedali, že ako firma zdrav. odvody za neho mame posielať do Rakuska do jeho ZPa to som nechápala. Tiež mi nešlo do hlavy ako slov. zamestnávatel ho má prihlásiť do rakúskej ZP. Takže vo VSZP
asi tiež blbo informujú.
Ešte raz dakujem, pomohlo mi to a prajem pekný deň
jarsza
28.07.14,11:01
ďakujem