renata011
28.07.14,11:36
Mám problém dostať sa do tzv. kočíkarne, prisvojil si ho jeden vlastník bytu, údajne mu to podpísali ďalší vlastníci ,my nie, ale niektorí už ukončili svoju životnú púť a niektorí sa odsťahovali. Môže správca bytu uznať takýto doklad za právoplatný? Bývame v bytovke už 40 rokov a do spoločného priestoru sme sa nedostali, najskôr si ho prisvojil jeden obyvateľ a po odkúpení zase druhý. Je možné ak si niečo kúpite, aby ste tento priestor nemohli užívať?
Mária27
29.07.14,20:29
Navrhni rozhodnutie o užívaní priestoru na schôdzi.
Ak jeden spoluvlastník užíva celý spoločný priestor sám, ostatným patrí odplata (akoby nájomné).
renata011
30.07.14,03:38
Ahoj, ďakujem za odpoveď, ale ja som potrebovala vedieť, či musí mať podpísaný súhlas na využívanie spoločného priestoru od všetkých vlastníkov. Tu neje o nájomné, ale o priestor. On si to vlastne získal podvodom, tým, že tvrdil, že priestor odkúpil, čo nie je pravda, zistila som si to na Mestskom úrade. Tak prosím o odpoveď, či musia nájomnú zmluvu podpísať všetci vlastníci bytov, alebo nie. Ďakujem
sito
30.07.14,04:24
Spoločný priestor je spoločný, teda všetkých. Ak ste mu ho ako vlastníci neodpredali, tak je stále váš, všetkých, všetkých žijúcich vlastníkov bytov, spoluvlastníkov domu, jeho spoločnej kočíkarne.

Je možné na schôdzi navrhnúť vypratanie a umožnenie vstupu do kočíkarne každému vlastníkovi bytu v dome. Alebo od toho vlastníka požadovať, schváliť mu poplatok za prenájom, dostatočne vysoký, aby mali osoh s tej kočíkarne aj ostatní vlastníci. On využíva priestor v dome a vlastníci bytov peniaze, ktoré dá každý mesiac do FO. Ak sa mu to nebude zdať prijateľne, aj sám uvoľní, ju.
Chobot
30.07.14,05:45
Nie, nemusia.

O takýchto veciach sa zvyčajne rozhoduje na schôdzi vlastníkov, kde vlastníci hlasovaním (podľa pravidiel uvedených v zákone o vlastníctve bytov) rozhodujú o spôsobe využitia spoločných priestorov. Spravidla pri hlasovaní stačí nadpolovičná väčšina vlastníkov.

Spoločný priestor si nemôže vlastník trvale privlastniť - teda odkúpiť. Papierovo je to príliš zložitý proces a vyžaduje veľa úkonov. Takže ak tvrdí, že to odkúpil, nehovorí pravdu. Možno má tie priestory v prenájme, ale keby ich skutočne mal, tak by to hneď povedal a prípadne aj podložil nájomnou zmluvou. My sme tiež dali časť spoločných priestorov do prenájmu, je spísaná riadna nájomná zmluva (prenájom bol odsúhlasený na schôdzi vlastníkov) a dotyčný platí riadne ročné nájomné do FO.

Ak si ten sused prisvojil priestory svojvoľne a nelegálne, postupoval by som takto:
- Najprv by som si u správcu overil, či má nejakú nájomnú zmluvu.
-Ak nie, žiadal by som od správcu alebo od toho vlastníka, aby mi umožnil prístup do spoločných priestorov.
- Neviem, akú podporu máš u ostatných vlastníkov, ale ak nájdeš viacerých, ktorým to tiež prekáža, treba na najbližšej schôdzi navrhnúť bod, kde dohodnete spôsob využívania spoločného priestoru. Povieš, že ho neoprávnene zaberá ten a ten vlastník a že je to priestor všetkých a preto žiadaš, aby ho sprístupnil všetkým. Dáš o tom hlasovať. Zároveň navrhneš v hlasovaní nejaký termín na vypratanie - ak to nesprístupní, navrhneš odvŕtanie zámku, zakúpenie nového a pridelie kľúča všetkým vlastníkom.

Buď pripravená, že ostatným to bude šuma fuk, že ak je toto status quo, tak nikto si nebude chcieť s tým susedom páliť prsty. Bude to ťažký boj, ale dá sa vyhrať.
Mária27
30.07.14,06:48
Ak ide len o využívanie spoločného priestoru, stačí nadpolovičná väčščina vlastníkov prítomných na schôdzi. Vtedy je to dočasné a dá sa to zmeniť. Máš to stále v spoluvlastníctve a právo užívať to (§ 13 bytového zákona).

Ak by išlo o schválenie trvalú zmenu vlastníctva spoločného priestoru, podľa § 19 je potrebná dohoda vlastníkov, teda súhlas všetkých. Obchádza sa to ešte tak, že sa dá schváliť dohoda o vstavbe nebytového priestoru, na čo stačia 2/3vlastníkov - do katastra sa to zapíše záznamom.
renata011
31.07.14,17:20
Ďakujem za radu, Správca mi síce napísal najskôr že má dohodu, potom zmluvu, ale k vzhliadnutiu mi ju ešte nepredložil a vôbec si nikto nepamätá, že by toto bolo prejednavané a odsúhlasené na schôdzi vlastníkov. Uvidím
Renata