Vladimír Ozimý
18.04.06,12:00
hm klient pouziva na podnikanie svokrove auto...tym padom si nemoze uplatnovat naklady 6,20 atd...pretoze nie je v jeho vlastnictve...Cestnu dan zaplatil...uplatni si do nakladov len benzin alebo moze si ho prenajat od svokra normalne na zmluvu a davat do nakladov vsetko to jest aj opravy atd atd
Miriam.x
18.04.06,10:05
renča1
18.04.06,10:05
Najlepší spôsob by bol, keby bola uzavretá zmluva o nájme MV. Vtedy by si nájomca môhol účtovať aj ostatné výdavky súvisiace s os.automob.okrem povinnej zákonnej poistky. Zmluva však musí byť riadne spísaná čo , ako, koľko, pri čom atd....
renča1
18.04.06,10:06
Skús si pozrieť toto:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=24563&highlight=AUTO

ty si šikulka:) a ja som to nevedela nájsť.
Miriam.x
18.04.06,10:11
ty si šikulka:) a ja som to nevedela nájsť.

...........;) .........
Vladimír Ozimý
18.04.06,10:34
hm vsetko to mi je jasne co som si precital v prispevkoch dakujem za usmernenie...ale zamyslal som sa nad tym pretoze ide hlavne o tom aby nemusela druha strana mat s tym opletacky co sa tyka danovych prijmov pretoze ak prekroci 5 nasobok zivotneho minima musi to zdanit...zasa na druhej strane ked da napr. za prenajom cenu ktora nie je bezna tak mozu to napadnut takisto takze toto by som videl asi vacsi problem
Miriam.x
18.04.06,10:40
Myslím, že by sa dala spraviť zmluva tak, aby nájomné bolo minimálne s tým, že všetky náklady na údržbu OA si hradíš sám.
Manual
18.04.06,10:43
hm vsetko to mi je jasne co som si precital v prispevkoch dakujem za usmernenie...ale zamyslal som sa nad tym pretoze ide hlavne o tom aby nemusela druha strana mat s tym opletacky co sa tyka danovych prijmov pretoze ak prekroci 5 nasobok zivotneho minima musi to zdanit...zasa na druhej strane ked da napr. za prenajom cenu ktora nie je bezna tak mozu to napadnut takisto takze toto by som videl asi vacsi problem
Vladimír, nikto nemôže napadnúť akú sumu si dohodneš za zapožičanie auta, len to všetko zakomponuj do zmluvy. A do zmluvy daj všetko, že auto budeš udržiavať v riadnom technickom stave a nech ti prenajímateľ v zmluve odsúhlasí čo pod tým myslíš, vymenuj tam servis, opravy v prípade poruchy, nákup gúm až ho budeš mať celý rok atď.
renča1
18.04.06,10:45
príjem z prenájmu sa dá aj rozdeliť a to na manželku alebo manžela, os.auto musí byť v bezpodielovom spoluvlastníctve. Tento príjem môže byť potom aj vyšší ....:). V BSM by sa príjem z nájmu rozdelil medzi dvoch a ak ani jeden po rozdelení nepresiahne sumu 5 násob.život.minima pre r.2006, tak príjem sa nezdanuje.
juulyy
29.05.06,09:35
Mna by k tejto teme este zaujimalo DPH?
ja si prenajmem auto, najomnca mi vystavi fakturu, kde ja zaplatim dohodnutu sumu za najom. Mozem si uplatnit DPH??? ide o osobne auto.
dalej najomca uz zaplatil dan z mot. vozidiel..musim ju zaplatit aj ja ako uzivatel??? aj ked ju zaplatil on??? Dakujem za odpovede
renča1
29.05.06,10:04
Mna by k tejto teme este zaujimalo DPH?
ja si prenajmem auto, najomnca mi vystavi fakturu, kde ja zaplatim dohodnutu sumu za najom. Mozem si uplatnit DPH??? ide o osobne auto.
dalej najomca uz zaplatil dan z mot. vozidiel..musim ju zaplatit aj ja ako uzivatel??? aj ked ju zaplatil on??? Dakujem za odpovede

Pokiaľ osob.autom. patrí do kategorie M1 (treba pozrieť tech.preukaz), tak nemáš nárok na odpočet dph a to podľa § 49 ods.7 ZdPH. Musíš zaplatiť daň z motorov.vozidiel, aby si si môhol uplatniť PHM i ked prenajímateľ už zaplatil cestnú daň.
Žanet
29.05.06,10:18
Pokiaľ osob.autom. patrí do kategorie M1 (treba pozrieť tech.preukaz), tak nemáš nárok na odpočet dph a to podľa § 49 ods.7 ZdPH. Musíš zaplatiť daň z motorov.vozidiel, aby si si môhol uplatniť PHM i ked prenajímateľ už zaplatil cestnú daň.

Prosím ťa renča1 o čo sa opieraš o aký zákon? Mňa totiž vôbec nenapadlo keď sme si požičiavali os.auto od autorizovaného predajcu, že by som mala platiť daň z motor.vozidiel za dobu užívania/keď chcem mať PHM v nákladoch/? nejednalo by sa o zdvojenú daň? mohla by si mi to vysvetliť, alebo som niečo nepochopila správne?
juulyy
29.05.06,10:26
dakujem pekne za odpoved.
ide o to,ze obe firmy su nase.
co keby som to spravila tak,ze PHm a ine doklady nauctuje ako vydavok
vlastnik auta.. a vystavi fakturu pre mna ako prenajimatela.
teda...poskytnem vlastnikovi nejaku knihu jazd, kolko km som presla a on mi to potom vyfakturuje nejaka sazdba za km .. tak by ani neslo o najom, ale o sluzby... ... tym padom by som nemusela platit tu cestnu dan???
Zoltán Kovács
29.05.06,11:10
dakujem pekne za odpoved.
ide o to,ze obe firmy su nase.
co keby som to spravila tak,ze PHm a ine doklady nauctuje ako vydavok
vlastnik auta.. a vystavi fakturu pre mna ako prenajimatela.
teda...poskytnem vlastnikovi nejaku knihu jazd, kolko km som presla a on mi to potom vyfakturuje nejaka sazdba za km .. tak by ani neslo o najom, ale o sluzby... ... tym padom by som nemusela platit tu cestnu dan???

V tomto prípade ide o služby. Lenže tým pádom keď je to dlhodobejšia záležitosť a máš pravidelné príjmy z toho, tak nemala by si to mať aj na živnostenskom liste ako prenájom motorových vozidiel. Aby sa do teba neobul DÚ, že vykonávaš neoprávnenú živnostenskú činnosť?
marika2005
29.05.06,11:34
Ahojte, mam aj taky pripad:
SZCO - MV nie je v zaradené v majetku,
- zaplatená cestná daň /daň z mot.voz./
- PHM + sadzba zákl.náhr.6,20 Sk/km - do nákladov.
Ale čo v prípade, ak vyfakturuje zákazníkovi aj cest. naklady? /nie vždy/.
V takom prípade si môže alebo nemôže dať do nákladov PHM + 6,20 Sk?
Dakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
29.05.06,12:47
Ahojte, mam aj taky pripad:
SZCO - MV nie je v zaradené v majetku,
- zaplatená cestná daň /daň z mot.voz./
- PHM + sadzba zákl.náhr.6,20 Sk/km - do nákladov.
Ale čo v prípade, ak vyfakturuje zákazníkovi aj cest. naklady? /nie vždy/.
V takom prípade si môže alebo nemôže dať do nákladov PHM + 6,20 Sk?
Dakujem za odpoveď.

Samozrejme, že môže. Sú to jeho oprávnené náklady.