MMVM
28.07.14,18:07
Dobrý deň,
som čerstvou absolventkou, no počas štúdia som brigádne pracovala počas 3 rokov. Aj v súčastnosti pracujem pre tú istú spoločnosť na dohodu o vykonaní práce, ale som súčasne evidovaná na úrade práce, t. j. môj mesačný príjem je nižší ako 148, ... €. O absolventkú prax som neprejavila záujem, veď prax (3-ročnú) mám. No v súčastnosti mi ponúkli absolventskú prax, klasicky na 4 hodiny denne, za 128 € mesačne!!! V prípade ak odmietnem, ma vraj vyradia z evidencie úradu práce a budem povinná si sama platiť zdravotné poistenie. Môžu ma takto nútiť, resp. tlačiť na to, aby som si vybrala medzi mojou brigádou (niekoľko násobne lepšie platenou), na ktorú by som kvôli absolventskej praxi nemohla chodiť a absolventskou praxou?? Na aké paragrafy je možné sa odvolať a ako postupovať?
Tweety
28.07.14,16:08
AK odmietneš ponúkanú prácu z ÚP, budeš vyradená. Zrejme nemáš nižší príjem ako 148 inak by si nešpekulovala. Pretože medzi týmtito príjmami ide o nepodstatný rozdiel
Mila123
28.07.14,16:11
ak sa zamestnáš vo firme máš pokoj od UPSVaR, alebo sa daj vyradiť z evidencie , podľa môjho názoru ide o špekuláciu, pretože dostávaš viac ako deklaruješ
Katy a R
28.07.14,16:17
nútiť ťa nikto nemôže - ak nechceš, nemusíš vôbec byť na UPSVaR.
Záleží aj - aký je dôvod tvojej evidencie na UPSVaR - uvažuješ o dotácii?
Lebo ak máš brigádu - tak za tie odrobené dni máš zaplatené poistenie - ako zamestnanec. Vhodná by bola brigáda - kde by ťa neodhlasovali na niektoré dni zo ZP (alebo aspoň aby si pracovala čo najviac dní v mesiaci)
a ak si absolventkou strednej školy? - tak do 31.8. by platil štát
mondes
28.07.14,16:19
Oni ťa nenútia, môžeš si vybrať, bud ostaneš kde si a absolventskú prax neprijmeš, v tom prípade ťa vyradia (veď sa nič hrozné nestane), alebo príjmeš absolventskú prax. Veď predsa máš 2 možnosti. A dokonca môžeš popri absolventskej práci pracovať aj tam, kde teraz. A budeš mať vyšší príjem.
MMVM
28.07.14,16:48
... tak o tom neviem že by som dostávala viac... tak ďakujem za informáciu... na brigáde som toľko hodín, aby som neprekročila limit, aby za mňa, odvádzal zdravotné poistenie štát, nakoľko zamestnávateľ odvádza za mňa iba keď som v práci, čo nie som každý deň...
MMVM
28.07.14,16:50
bohužiaľ, práca a absolventská prax sú v rozdielnych mestách... a keďže na absolventskej praxi mám byť 4 hodiny denne... a nedá sa dohodnúť, že by som niektorý deň bola 8 hodín a na ďalší vôbec nie...
Katy a R
28.07.14,16:51
sama si napísala - citujem : " Môžu ma takto nútiť, resp. tlačiť na to, aby som si vybrala medzi mojou brigádou (niekoľko násobne lepšie platenou), na ktorú by som kvôli .... "
MMVM
28.07.14,16:54
mám brigádu, kde nie som každý deň, tak sa snažím neprekročiť príjem, aby za mňa ZP za dni keď nepracujem odvádzal štát... táto brigáda mi vyhovuje, nakoľko si chcem robiť rôzne kurzy aby som sa zlukratívnila na trhu práce... takže na absolventskú prax nemám čas, nie preto, že "sa mi nechce" .... a "prax" v zakladaní šanónov a v iných pomocných prácach získanú na absolventskej praxi nepovažujem za potrebnú...
MMVM
28.07.14,16:54
ďakujem za informáciu, ale myslím že výšku môjho príjmu poznám lepšie....
MMVM
28.07.14,16:56
... na brigáde nemám na hodinu 1,6 € ... takže myslím že je málo brigád ktoré nie sú niekoľko násobne lepšie platené
Katy a R
28.07.14,16:56
tak zase nie je to až také strašné - ak ťa aj vyradia - ale sama si musíš zvážiť. samozrejme - zarobiť potom čo najviac - a žiadny limit si nemusíš strážiť!
Tweety
28.07.14,17:07
len nepochopím prečo si potom dala výkričniky za sumu 128, veď akože nezarobíš viac, alebo je všetko inak..
Tweety
28.07.14,17:14
No veď práve, že ju máš niekoľkonásobne vyššiu ako tých 148, tak ako je možné, že si na ÚP. Tu niekto zavádza, buď tu alebo priamo ÚP.
MMVM
28.07.14,20:55
To mi je fakt pekna "porada"... miesto rady ma niekto osocuje... mne ide o to, ze mam pracu, kde sa do zivota naucim viac a dokonca viac zarobim ako na nejakej absolventskej praxi, kde by som vykonavala nekvalifikovanu pracu... A musela by som tam byt kazdy jeden den... Cize na vzdelavanie ci uz kurzami alebo sama by som cas asi nemala... Ok, toto je porada... Ak nemas radu pre mna tak dakujem aspon za cas...
MMVM
28.07.14,21:10
Vdaka
korela
29.07.14,00:03
Ja som pochopila tak ten niekoľkonásobný zárobok, že to čo jej ponúka ÚP by zarobila 1,6 eura na hod, tam kde pracuje teraz možno dostáva 5 eur za hod., a stráži si príjem, aby ho neprekročila, čo je logické. Je jedno kde pracuje, či po známosti, či ide o rodinný podnik. Zarobí tam viac peňazí za menej času. Dievča chce získať čas pre svoje ďalšie vzdelávanie a nie ho zbytočne a umelo zabíjať na nejakom vymyslenom a pre ňu neproduktívnom mieste. Toto pokladám za smutnú byrokraciu. Pracuje? Pracuje. Má odpracované 3 r. praxe? Keby jej ponúkli normálne miesto, asi by ho vzala. Takto si iba vyplnia štatistiku.
Podľa mňa má pravdu. Väčšina mladých sa môže poďakovať ľuďom, čo doteraz viedli štát. A o kríze radšej pomlčať. Nemusela byť. To už dúfam, každému došlo.
Ja to vnímam, že má vytvorenú dobrú stratégiu do života, a stále sa dookola pýta, či musí nastúpiť na absolventskú prax.

Skús niekomu zavolať priamo na Ministerstvo, možno ti poradí. Na tvojom ÚP tiež musia poslúchať iba svoju vrchnosť aby si udržali stoličku. Možno nájdeš riešenie skôr.
Alebo im to polož na papier, možno sa k tomu inak postavia. Doporučene s vysvetlením a argumentmi.