MMVM
28.07.14,18:09
Dobrý deň,
som čerstvou absolventkou, no počas štúdia som brigádne pracovala počas 3 rokov. Aj v súčastnosti pracujem pre tú istú spoločnosť na dohodu o vykonaní práce, ale som súčasne evidovaná na úrade práce, t. j. môj mesačný príjem je nižší ako 148, ... €. O absolventkú prax som neprejavila záujem, veď prax (3-ročnú) mám. No v súčastnosti mi ponúkli absolventskú prax, klasicky na 4 hodiny denne, za 128 € mesačne!!! V prípade ak odmietnem, ma vraj vyradia z evidencie úradu práce a budem povinná si sama platiť zdravotné poistenie. Môžu ma takto nútiť, resp. tlačiť na to, aby som si vybrala medzi mojou brigádou (niekoľko násobne lepšie platenou), na ktorú by som kvôli absolventskej praxi nemohla chodiť a absolventskou praxou?? Na aké paragrafy je možné sa odvolať a ako postupovať?
mondes
28.07.14,17:09
Ty sa vôbec zamýšľaš, čo píšeš? Vyberám z tvojho príspevku:

...môj mesačný príjem je nižší ako 148, ... €.

a tu:
...aby som si vybrala medzi mojou brigádou (niekoľko násobne lepšie platenou), t.j. niekoľkonásobne viac ako 128 eur/mesiac.



Ako môžeš mať príjem z dohody niekoľkonásobne vyšší, keď si evidovaná na ÚP a tvoj príjem ako píšeš nemôže presiahnuť cca. 148 eur? Tu to niečím zaváňa.
mondes
28.07.14,17:13
Áno, viem, len som chcela poukázať na to, že na jednej strane tvrdí, že nezarobí viac ako 148 eur a na druhej strane, že zarobí niekoľkonásobne viac ako 128 eur.
kopretinka
28.07.14,17:16
načo dupľuješ otázku?!
korela
28.07.14,19:28
Už nech je to akokoľvek, ja len pripomeniem, že neviem, koľko trvá absolventská prax a z čoho sa bude tejto mladej žene vypočítavať raz dôchodok, ak podľa dnešných pravidiel, tak jej to každopádne zníži OMB. A to poriadne. Ja by som tú prax neabsolvovala. Skúste niekto poradiť, či sa to dá obísť.
Katy a R
28.07.14,19:47
absolventská prax nemá nič s dôchodkom (ani s OMB) - či ju absolvuje, alebo nie. - a ani by som to neriešila, lebo keď ona bude v dôchodkovom veku - tak ani dôchodky možno?? nebudú;) (klasické I. pilier)
mondes
28.07.14,19:49
Ale to isté má aj na dohode. Tiež sa jej OMB zníži.

Či sa dá obísť? Napíšem z praxe.
Známej dcéru tiež oslovili z ÚP ohľadom absolventskej praxe, no taktiež pracovala na dohodu, práca sa jej páčila a ani v najmenšom nechcela absolvovať absolventskú prax. Volala mi známa, či to musí prijať, že ona nechce. Tak som zodvihla telefón a zavolala na pobočku ÚP, či je to povinnosť a samozrejme, že mi potvrdili, že áno. A ja na to, že ak by jej to ponúkli pred 2 mesiacmi, s radosťou by to zobrala, lebo žiadnu prácu nemala a teraz, ked si niečo našla (bez pomoci ÚP), síce na dohodu, ale s prísľubom na TPP, tak to má nechať a ísť absolvovať absolventskú prax? Pracovníčka sa pýtala, že o koho ide, jasné, že som nepovedala meno, ale aj tak si to zistila, nakoľko denne neponúkajú veľa tých absolventských prác. A po tom mojom telefonáte s ÚP, volali z ÚP priamo kamarátkinej dcére, že nemusí chodiť na pohovor, že ju dajú len ako náhradníčku.
Veď oni tam majú plno záujemcov o prácu a to bola len náhoda, že vybrali ju.
korela
28.07.14,20:35
Napíšem tiež z praxe. Mladý človek v študentskom veku dostával za jednu zmenu dve výplaty - brigáda. Jednu z pracovnej agentúry, druhú z vlastného podniku.
Asi to zadanie nie je dostatočne premyslené.
MMVM
28.07.14,21:01
Dakujem, viacmenej o toto mi ide, tak sa vyskusam vyhovorit nejako :) ... Ved nechcem nechat lepsiu brigadu a zabijat cas na praxi, co by sa dal ovela lepsie vyuzit...