durM4n
29.07.14,08:23
Pls viete mi poradiť či a na základe čoho má distribútor tovaru právo svojim predajcom určiť minimálnu predajnú cenu produktu za, ktorý konkrétny produkt musia predať ? dakujem
kopretinka
29.07.14,06:31
je to jeho tovar,môže si určovať čo a ako chce.Ak nesúhlasíš,nájdi si iného dodávateľa.
durM4n
29.07.14,06:44
dajme tomu, firma predá tovar subdodávatelovi za 100 eur, a mne ide o to, na základe čoho si môže dovoliť mu prikázať predávať ten tovar koncovému zákazníkovi dajme tomu minimálne za 120 eur.
kopretinka
29.07.14,06:50
už som ti odpovedala
Chobot
29.07.14,06:51
Keď im ty zaplatíš cenu, ktorú oni požadujú, tak ty ten tovať môžeš aj rozdať. Dodávateľ si určuje cenu, nie ty.
durM4n
29.07.14,07:17
a co ked do zmluvy o obchodnom zastupení sa vloží podmienka, že predajca ten tovar musí predať určitu cenu - minimálnu .. nie maximálnu.. ide o tu spodnu cenu.. či má na to firma ktorá tieto zmluvy vytvára právo vyzadovat to od svojich zástupcov .. a ked tak či na základe nejaké konkrétneho legislatívneho prostriedku ..
Chobot
29.07.14,07:24
Čo stále hľadáš v zákonoch? Ešte aj návštevu WC by si chcel mať legislatívne upravenú?

Však to dá logiku - zastupuješ firmu tak ona si určí, za akú cenu budú jej zástupcovia predávať daný tovar.

Ak ho chceš predávať lacnejšie, tak nakúp za kamión toho tovaru, zaplať im tú minimálnu cenu a potom si ho môžeš ako majiteľ predávať za cenu, akú len chceš. Môžeš ho dať aj za 1 euro, je to už tvoj majetok. Výrobca ale chce za to nejakú minimálnu sumu.
durM4n
29.07.14,07:37
tu celkom pravdu nemas, ani pri nakupe novych vozidiel ked aj za to zaplatis mas povinnost napr tri mesiace to auto nepredat .. a tiez je to uz tvoj majetok .. tak v tomto pripade to moc ako argument neplati ze by si firma nemohla stanovit taketo podmienky. Ja sa len priatelsky pytam lebo sa v tom nevyznam az tak ..
Chobot
29.07.14,07:52
Však ja ti odpovedám - to je trh, na to zákon nie je. Ak si výhradný predajca, tak asi máš s nimi nejakú zmluvu. A v tej zmluve sú dohodnuté podmienky predaja - ak si dohodnete, že budeš predávať za cenu, akú si určia oni, tak to musíš dodržať. Ak s tým nesúhlasíš, tak dohodu nepodpisuj a nebudeš pre nich pracovať.

Oni sú výrobca a predajca, tak si môžu určovať podmienky pre tých, ktorí chcú pre nich pracovať. Ty sa musíš prispôsobiť, ak chceš mať s nimi zmluvu.
misoft
29.07.14,08:18
Trochu logiky - ak ti niekto niečo predá, nie je to už jeho majetok, ale TVOJ majetok! Takže ak ti firma predá niečo za 100€ - oni majú SVOJE peniaze a ty máš SVOJ tovar. A za akú cenu ho predáš - do toho ti firma nemá čo kecať.
Iné by to bolo, ak by si platil až po odpredaní tovaru - pretože by stále patril firme....
durM4n
29.07.14,08:18
dakujem za odpoved :)
durM4n
29.07.14,08:29
vid nizsi komentar ...ako som spominal, su to proste obchodne podmienky, s ktorými podľa mna pri podpise rámcovej zmluvy pre spoluprácu alebo zastupenie suhlasis alebo nesuhlasis .. je to podla mna právo distrubutora .. tak ako som uz pisal právo automobiliek po predaji vozidiel majitelom, majitelia sa musia zaviazat tiez ku nejakym podmienkam a to napriklad ze ten automobil nepredaju po nejaku urcitu dobu a tie nie nadhodnotene a podobne .. cize znova, neni moc pravda co tvrdis, ze ked je to tvoj majetok tak si stym mozes robit co chces ..
Chobot
29.07.14,09:28
Chceš mi povedať, že ja keď si kúpim auto, riadne za neho zaplatím, je na moje meno, tak ho nemôžem po dobu 3 mesiacov predať?

Pochopil by som, keby to platilo pre distribútorov, ktorí to auto ale nekupujú pre seba, ale na predaj. Ale aj u distribútorov - predajcov áut síce importér stanovuje cenník, ale ak predajca chce, môže zákazníkovi poskytnúť zľavu z ceny.
kopretinka
29.07.14,09:30
veď si prečítaj otázku,on sa predsa pýta na distribútora.....pedajca asi pracuje na %,takže distribútor má právo si určovať.
durM4n
29.07.14,10:01
ono ja si myslim celkovo tak, ze vsetko je o slobodnom rozhodnuti ci predajne podmienky spolocnosti vyhovuju a ci ich predajca podpise alebo nie.. V zmluve tym padom suhlasi alebo nesuhlasi s podmienkami ..
Chobot
29.07.14,10:17
Možno by si mohol byť viac konkrétnejší, aby sme aj my vedeli presnejšie odpovedať.

Písať takto vo všeobecnej rovine je veľmi teoretické - v jednom prípade to môže byť tak, v druhom onak.

Napr. ak si predajcom kozmetiky AVON, tak si asi ťažko určíš vlastné ceny, ak predávaš z katalógu. Tam sú presne dané ceny a ty ak predáš voňavku fešnej susedke za polovičnú cenu, tak druhú polivicu musíš zaplatiť zo svojho.

Ak predávaš autá, tiež importér stanovuje cenník platný pre všetkých predajcov.

Ak predávaš poistky, nemôžeš klientovi stanoviť iné poistné, než predpisuje poisťovňa.

Keďže neviem, čo predávaš a na zákalde akého zmluvného vzťahu s výrobcom či distribútorom funguješ, neviem ti presnejšie odpovedať.