AdaMtiM
29.07.14,08:35
Dobrý deň.
Prosím skúsenejších, ktorí účtujú zahraničné organizačné zložky v SR o radu. Zahraničná firma si v SR založila organizačnú zložku, zápisom do OR dňa 05.07.2014. Ja uvažujem, že až od tohto dátumu môžem začať účtovať doklady /teda doklady vystavené po 05.07.2014, ale ich účtovníčka, ktorá účtuje zahraničnú firmu, mi poslala doklady aj z pred dátumu 05.07.2014, rovnako aj zostatky účtov, na ktoré ona už účtovala náklady a položky, súvisiace s organizačnou zložkou v SR pred jej samotným vytvorením v SR a nie sú to klasické "zriaďovacie náklady", ale aj materiál, a pod..

Teraz neviem, či uvažujem správne : ale ja mám počiatočnú súvahu predsa nulovú pri zápise /vzniku organizačnej zložky v OR v SR ? Nemôžem, či môžem otvoriť súvahu podľa jej zostatkov? Ďakujem za pomoc, ešte som organizačnú zložku nikdy neúčtovala.
a_je_to
29.07.14,10:28
Organizačná zložka zahraničného podnikateľa v SR je účtovnou jednotkou podľa ZoÚ SR. A daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou - len z príjmov v SR a výdavkov vynaložených v SR. Určite musela dostať nejaké aktíva a pasíva formou nenávratného financovania organizačnej zložky od materskej firmy. Môže tam byť materiál, v súvahovej podobe, ktorý samozdaníš ako premiestnenie = nadobudnutie. Následne dáš do nákladov. Ale podľa mňa nemôžu tam byť prenesené náklady z materskej jednotky, ak nie sú spojené s refakturáciou, ktorú uhradí organizačná zložka. Najmä ak ide o nejaké služby zo zahraničia, podliehajúce samozdaneniu = spotrebované v SR. Súvahu podľa jej zostatkov možno otvoriť, ak ide o reálne a vydokladované zostatky. Nejde o založenie novej firmy, ale o otvorenie jej zahraničnej pobočky a zaúčtovanie toho, čo dostala pre svoj štart a nábeh. A to nemusí byť málo.
AdaMtiM
30.07.14,03:50
Vďaka. Teda dňom 5.7.2014 zaúčtujem doklady vystavené v máji a júni 2014 na materskú spoločnosť ? Akosi mi to je proti srsti..... neviem...
a_je_to
31.07.14,09:19
Asi nie ... jednak to už podľa predchádzajúceho neodporúčam a jednak ... ako by si mohla účtovať nákup s identifikáciu prijímajúceho na iný subjekt ? Predpokladám, že tuzemská organizačná zložka má iné IČO a DIČ, ako zahraničná materská firma ... Ak to nebolo prefakturované zo zahraničnej materskej na tuzemskú zložku, tak nie. To ako keby si zaúčtovala faktúru, adresovanú na ktorúkoľvek inú slovenskú, či zahraničnú firmu .... To, čo sa zaúčtovať dá, by malo byť v nejakom delimitačnom protokole a pod. z materskej firmy na zložku. Kde odovzdávajúci je materská firma a prijímateľ zložka. Ale nie vo faktúre na materskú firmu od jej dodávateľa.
AdaMtiM
31.07.14,15:38
vďaka, presne takto si to ja myslím.... ale šéf mi tvrdí, že medzi matkou v zahraničí a jej organizačnou zložkou v SR nemôže prebiehať fakturácia..... tak ja už naozaj neviem, na základe čoho zaúčtovať veci, ktoré má materská firma do vzniku org. zložky zaúčtované na stredisku, ktoré si vytvorila vo svojom účtovníctve práve pred vytvorením svojej organizačnej zložky v SR a toto chce, aby som ja zaúčtovala v novej org. zložke v SR aj keď fa sú práve na matku /ako píšeš, IČO a pod je na matku nie na org. zložku, keďže ešte v čase nákupu nebola zložka na svete/ . Ešte možno naozaj cez nejaký ten delimitačný ak nie refakturáciu...... vďaka ešte raz za pomoc s úvahami.
KEJKA
31.07.14,17:14
môže byť zmluva a na základe toho účtovanie
a môžu byť aj faktúry - tzv. vnútropodnikové, alebo medziorganizačné, účtovanie cez 395.