drey21
29.07.14,08:53
Dobry den, rad by som sa spytal - robim v jednej velkej firme v juznej casti Slovenska a mam mensi problem. Budova je uz dost stara a v kazdej kancelarii je riziko vypadnutia okien z pantov. Otazka znie, ake upozornenie, pripadne nalepku treba na okno na lepit? ABy to vyhovolalo aj pravidla z hladiska BOZP? Dakujem velmi pekne za vsetky odpovede
Chobot
29.07.14,06:58
Otázka skutočne za 100 bodov. Myslím, že si z nás robíš srandu, ale odpoviem ti.

Žiadne upozornenie. Ak okno vypadne a niekoho zraní, majiteľ budovy bude mať problém. Okná treba vymeniť.

A ako vieš, že hrozí, že vypadnú?
drey21
29.07.14,07:01
Zial je to realita, stara statna budova - okno dvojsklo, vazi snad 300 kil a 2 male pany ktore uz co to pamataju - viem ze to treba vymenit, vysvetlovat mi to nemusite, hladam len radu, treba tam dat nalepku aby to ludia neotvarali moc dokoran, proste upozornenie ako sa dava na chody napr. riziko padu, alebo posmyknutia
Tweety
29.07.14,07:02
a myslíš, že tým upozornením sa inštitúcia zbaví zodpovednosti?
drey21
29.07.14,07:26
nie, praveze vobec nie, chcem len tym upozornit ludi, aby si davali pozor
sosak
29.07.14,07:26
Majiteľa, prípadne správcu budovy treba upozorniť na možné riziko vypadnutia okien z pántov. Okná by mal opraviť - repasovať, aby vyhovovali a nie dávať nálepky. Pokiaľ sa nemýlim, okná sú klasické vyklápacie, na každej strane pánt s kužeľom, zaisteným maticou. Matice sa zvykli postrácať a tým pádom vypadávali pánty, riešil som to tak, že som jeden pánt demontoval a podľa vzoru som dal strojárskej firme vysústružiť nové a bolo po probléme. :)
drey21
29.07.14,07:30
nooo, presne tak som to povedal, lenze tych okien je hadam 400 a zial, nie su na to prachy....prachy na to budu, az ked to niekoho zabije, preto aspon docasne to upozornenie/nalepka
Chobot
29.07.14,07:35
Tak vytlač na A4 upozornenie, aby ľudia neotvárali okná, lebo sú nefukčné. Alebo odmontuj kľučky, nech sa okná nedajú otvárať.

A z akého dôvodu to trápi teba - si osoba zodpovedná za BOZP? Alebo nejakým spôsobom zodpovedáš za budovu? Či je to len tvoja súkromná iniciatíva? Sa pýtam z hľadiska zodpovednosti - či ti z prípadného incidentu niečo hrozí. Ak by si bol za to zodpovedný, tak môžeš vyvinúť tlak na majiteľa budovy, aby prijal nejaké opatrenia.
drey21
29.07.14,07:37
presne tak, osoba zodpovedna za bozp
sosak
29.07.14,07:44
Keď sú peniaze na nálepky, tak by sa mohli nájsť aj na nové matice.Však si oslovte niekoľko firiem, nech vám pošlú cenovú ponuku.Nie na každom okne chýba celý pánt aj s kužeľom, väčšinou chýbajú matice, cena za maticu by nemala byť vysoká.
Chobot
29.07.14,07:48
Tak potom:

1. Napísať list majiteľovi budovy, kde upozorníš na nebezpečenstvo vyplývajúce zo stavu okien.
2. Môžeš dať tie oznámenia na okná + tie kľučky by som odmontoval na oknách, ktoré sú vo veľmi zlom stave. Ty nie si povinný tie okná opravovať ani nezodpovedáš za ich stav, aj keď si technik BOZP. Tvojou povinnosťou je dohliadať, aby boli dodržané všetky predpisu ohľadne BOZP.
3. Na pravidelnom školení BOZP upozorniť zamestnancov na riziko otvárania okien.

Viac spraviť nevieš - pokiaľ nechceš tie okná opraviť z vlastného vrecka.... ;)
drey21
29.07.14,07:49
tie okna treba cele vymenit, cize cena za nalepky v hodnote 1 eur je nezanedbatelna oproti vymenam za statisice :(
misoft
29.07.14,08:42
@sosak - on je len bezpečnostný technik - nie majiteľ. Takže mu zostáva len to, čo vyššie Chobot napísal. Ešte má aj jednu možnosť (firme sa to páčiť ale nebude) - oznámiť to Inšpektorátu práce - firma ignoruje upozornenia o porušení bezpečnosti na pracovisku..... a budú ofuky.....
willma
29.07.14,09:36
Pripájam sa ku diskutujúcim - Ty ako technik daj písomné upozornenie proti podpisu správcovi - resp. majiteľovi budovy - a je na ňom ako sa zachová ďalej. Ty si svoju povinnosť splnil.
frzanony
31.07.14,06:56
A čo tak to riešiť v súlade s ustanovením § 22 odsek 8 zákona 124/2006 Z.z. Bezpečnostný technik a autorizovaný bezpečnostný technik je oprávnený u zamestnávateľa, u ktorého vykonáva odbornú činnosť, uložiť príslušnému vedúcemu zamestnancovi vykonať nevyhnutné opatrenie na ochranu bezpečnosti a zdravia zamestnancov, ak je bezprostredne ohrozený život alebo zdravie zamestnanca; uložené opatrenie, o ktorom bezpečnostný technik alebo autorizovaný bezpečnostný technik bezodkladne informuje štatutárny orgán zamestnávateľa, platí až do jeho zrušenia alebo zmeny štatutárnym orgánom zamestnávateľa.

a dať to na vedomie miestne príslušnému inšpektorátu práce. A je po problému.
Utajený Diskutujúci
01.08.14,12:20
Hm :) také slovenské miesto odstránenia problému sa hľadajú riešenia ako to maskovať :( POZOR, PADÁ OMIETKA!