klara5
29.07.14,09:22
Dobry den, prosim vas, ako sa postupuje v pripade, ak sme otvorili dedicske konananie, no dedic ktory ako jediny dedil v povodnom konani uz nezije. Prejde to na neho a treba zase otvorit konanie po nom ?
luja5
29.07.14,07:55
Predpokladám, že išlo a ide o zákonné dedenie. V takom prípade to bude jedno dedičské konanie po poručiteľovi s jedným dedičským osvedčením, len ako aktuálny dedič v ňom nebude uvedený pôvodný dedič (napríklad potomok=dieťa poručiteľa), ale jeho dediči (prapotomkovia=vnúčatá poručiteľa).

Upresnenie po komentároch:

Ak bol po prvej manželke jediným dedičom jej manžel ako zák. dedič, ktorý sa stal potom Tvojím manželom, po ktorom si bola jedinou zák. dedičkou Ty (závet nebol spísaný v Tvoj neprospech), dedičkou novoobjaveného majetku po prvej manželke=poručiteľke budeš Ty ako zák. dedička po manželovi=pôvodnom zák. dedičovi po poručiteľke, ktorý medzičasom zomrel.
Bude to jedno dedičské konanie s jedným dedičským osvedčením. Bude len potrebné preukázať=dokladovať dedičské nástupníctvo.
luja5
29.07.14,08:00
Jednoduchý iný príklad: Sú bežné situácie, že po poručiteľovi dedí jeden žijúci potomok, ale po ďalšom nežijúcom potomkovi ako pôvodnom dedičovi nastupujú už ako ďalší zákonní dediči v poradí jeho potomkovia=vnúčatá poručiteľa. Stále je to jedno dedičské konanie s jedným osvedčením o dedičstve, v ktorom sú ako dediči uvedení žijúce dieťa poručiteľa ako pôvodný dedič a potomkovia nežijúceho dieťaťa ako tiež pôvodného dediča (vnúčatá poručiteľa).
klara5
29.07.14,08:07
v povodnom konani bol jedinym zakonnym dedicom (po manzelke), no zomrel a jedinou dedickou (aj zavetnou) som ja( druha manzelka) a iny zakonný dediacia nie su. No v ziadnej dedcskej skupine ja ja ako druha manzelka nevyskytujem, preto neviem co dalej.
klara5
29.07.14,08:09
ak ak nejde o priamych potomkov ale o manzelku ? nastupujem ja tiez namiesto nezijuceho dedica ?
luja5
29.07.14,08:15
Ako manželka si zákonnou dedičkou v II. dedičskej skupine:

§ 474 Obč. zákonníka

(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.
luja5
29.07.14,08:17
Čo znamená, že si bola po manželovi "aj" závetnou dedičkou? Nechápem celkom zmysel závetu, ak si bola po ňom jedinou zákonnou dedičkou. Jedine, že by chcel závetom niečo poistiť, aj keď neviem, čo.
klara5
29.07.14,08:19
takze ak sa objavil nejaky majetok po prvej manzelke, mal by opat dedit sam manzel (ako jediny dedic) no kedze nezije, nastupujem ja v druhej dediskej skupine ? (spisal dokonca aj zavet, ze vsetko prechdaza na mna, no plati to aj na novoobjavene veci, ktore este ani on neprededil ? )
luja5
29.07.14,08:21
Ak manžel nemal potomkov (podľa toho, čo píšeš, tak zrejme nemal), tak si zákonná dedička po ňom. Pokiaľ nenapísal závet v Tvoj neprospech, v ktorom by odkázal svoj akýkoľvek majetok, ktorý by sa objavil aj v budúcnosti po jeho smrti, niekomu inému.
luja5
29.07.14,08:22
Písali sme súčasne;). Tak sa prípadne ešte opýtaj, ak Ti niečo nie je jasné:).
klara5
29.07.14,08:23
cize zavet sa vztahuje aj na dodatocne objaveny majetok , spravne ?
klara5
29.07.14,08:25
ok dakujem velmi pekne ;)
luja5
29.07.14,08:27
Neviem, čo presne je v závete, ale keďže si zákonnou dedičkou (neurčil závetom ako svojho dediča niekoho iného), je jedno, čo je v závete. Lebo niekedy je dôležité, ak to je v závete formulované (či napríklad sa odkazuje majetok existujúci-známy dňu smrti, s presnou špecifikáciou...). To však nie je Tvoj prípad, ak si v závete uvedená len Ty.
luja5
29.07.14,08:31
Už len na potvrdenie zákonom - ak sa nededí zo závetu, dedí sa zo zákona:

§ 461 Obč. zákonníka

(1) Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.

(2) Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.
klara5
29.07.14,09:12
skvele, dakujem pekne za zhrnutie..este otazokca--cim to mam zdokladovat ? sobasnym listom ?
luja5
29.07.14,09:33
Najlepšie je mať všetko, čo sa len dá, notár si už vyberie;). Ja by som pozbierala všetky možné matričné doklady (rodné listy oboch manželov a k tomu sobášny list, tiež úmrtný list neb. manžela) a dedičské osvedčenia (neb. manžela po prvej manželke /asi ho máš, keď vieš, že bol jediným zák. dedičom/ a dedič.osvedčenie po neb. manželovi). Ak by si aj niečo nemala, netreba sa "stresovať", však notár povie, keby mu niečo chýbalo...(nie som notár, tak celkom netuším;)). Ja som bola v inej situácii, keď som musela zháňať ešte aj sobášny list mojich starých rodičov z roku 1900;), to bola zábavka:).