7kraska
29.07.14,11:30
Dobry den,
viete mi poradit v nasledovnej situacii? E-shop s tovarom...tovar nakupujeme (nevyrabame), a dalej predavame zakaznikom najcastejsie FO. Spolocnost si pre dodanie tovaru objedna kurierske sluzby, ktore vystavuju fakturu (su platcami DPH). Ako mam spravne uviest DPH na vystavenej fakture pre FO, ktora si tovar objednala ked tovar ma dodat kurier? dph z tovaru ok ale co s tym kurierom? mozem dat zaklad dane a DPH rovnaku ako je zaklad dane a DPH na prijatej fakture od kuriera alebo zakladom dane bude celkova hodnota kurierskych sluzieb (teda na fa od kuriera zaklad dane + DPH to bude moj zaklad dane z ktoreho este odvediem DPH??a ako to je v pripade posielania na dobierku cez postu? s uplny zaciatocnik prosim o radu. Kolega tvrdi ze posta je bez DPH ale ja si to nemyslim :/
Mishok
14.08.14,16:52
1. Môžeš dát rovnaké ako fakt od kuriera
2. Ak refakturujes poštovné tak ty musíš k tomu prihodiť DPH aj ked poštové služby sú oslobodené (Danovy urad to vysvetľuje tým že zákazník si kupuje tovar nie prepravu)

(Cely čas predpokladám že si plnohodnotný platca DPH)
Dáša_
14.08.14,17:09
§ 28
Poštové služby


Oslobodené od dane sú univerzálne poštové služby.7) Oslobodené od dane je aj dodanie tovaru, ktorý súvisí s poskytovanou univerzálnou poštovou službou.

Dôležité je práve to, čo sa skrýva za odkazom 7 -
7) § 3 zákona č. 507/2001 Z. z. o poštových službách.

Z toho zistíš, že bez dph môže poštové služby účtovať akurát tak slovenská pošta. Ostatní s DPH.
avalik
14.08.14,17:18
Ceny pre koncoveho zakaznika musis mat uvedene vratane DPH, teda konecne ceny - ci uz je to za tovar, postovne alebo kuriera s dobierkou alebo bez. Cennik si musis nastavit sam, lebo je tam vela moznosti a kombinacii. Ja mam ceny nastavene podla sumy objednavky. Od urcitej hodnoty objednavky naklady na dorucenie mam zadarmo.

Cennik posty mas bez DPH - takze ked ty zaplatis za odoslanie napr. 1,00 €, zakaznikovi vyuctujes 1,20 € s DPH - ale mozes aj 5,00 € s DPH (musis si to vykalkulovat a spriemerovat)
7kraska
15.08.14,05:00
Dakujem za odpoved..este by ma zaujimalo to doručenie zadarmo...ak si niekto objedna tovar v urcitej hodnote tak mu nefakturujete naklady na dorucenie, cize si iba uplatnujete naklad ( a dph na vstupe- kurier, posta) ale nie je ziadny vynos a teda ani DPH na vystupe?
avalik
15.08.14,05:10
ano - az na to, ze na vstupe nemas DPH od posty ... vynos mas predsa z predaja tovaru, a v jeho cene je dobre mat zakalkulovane aj pripadne postovne zdarma ... proste kalkulacie cien si musis dobre urobit
Dáša_
15.08.14,05:10
ale veď predsa výnos je celé to, čoutŕžiš aj za tovar, ktorý doručuješ, nielen to, čo účtuješ za prepravu. Proste prepravné náklady máš už zakalkulované v predajnej cene tovaru.
7kraska
15.08.14,05:32
ano ta posta mi je jasna :) ale podla toho co pisete ked v cene tovaru budem mat zakalkulovane aj naklady na dopravu tak este raz ich budem fakturovat ako samostatnu polozku?
Dav
15.08.14,05:41
Kalkuklačný vzorec....položky odbytové náklady a zisk
7kraska
26.08.14,14:14
Prosim Vas ked od urcitej ceny mate naklady na dorucenie zadarmo uvadzate ich na fakture? alebo tam polozka doprava, kurier, posta nie je vobec? a este sa chcem spytat v takom pripade sa neodvadza DPH za dopravu?
avalik
26.08.14,14:30
no keď je doprava zadarmo tak ju do FA ani neuvádzam ... ak by som ju tam aj uviedla s nulovou hodnotou tak zo základu 0,-- € je DPH 0,-- € ... pozri § 22 ZoDPH
7kraska
27.08.14,05:05
ano myslela som si ale pre istotu sa pytam, dakujem vam :) len neviem ci je nejake obmedzenie na zlavu, mozem poskytnut aj 100 % zlavu na tovar alebo na jeho dopravu?