miroslav.t
29.07.14,18:27
Dobry den
Neviem ci to patri sem, ale rad by som zistil ci mam pravo odmietnut ukladat elektronicky podpis do databazy telekomunikacnej spolocnosti. Lebo nedoverujem im, ze ho nevyuziju na podpis novej alebo inej zmluvy bez mojho vedomia.
Ing. Ľubomír Janoška
29.07.14,17:22
Pri použití štandardného elektronického podpisu (napríklad zaručeného elektronického podpisu alebo bežne predávaných komerčných elektronických podpisov) nehrozí zneužitie, pretože:
Na elektronický podpis sú viazané dva certifikáty.
Privátny certifikát sa používa na podpisovanie a ten zostáva ako jediný originál u Vás.
Verejný certifikát sa používa na overovanie pravosti podpisu a ten sa distribuuje alebo zverejňuje. (Nedá sa použiť na podpísanie)
miroslav.t
31.07.14,07:07
my sme sa asi nepohopily,myslim podpis v Orange kedy robia 3 overovacie elektronicke podpisy pre buduci elektronicky podpis.
Chobot
31.07.14,07:35
No ty si asi nepochopil, čo je to elektronický podpis. Podpisový vzor, ktorý dávaš prevádzkovateľovi, nieje elektronický podpis. Elektronický podpis je niečo úplne iné, než čo si myslíš.

Orange zaviedla od roku 2013 digitalizovaný podpis. To znamená, že miesto podpisu perom na papier sa podpisuješ na obrazovku tabletu. Dokumenty už nebudú v papierovej forme, ale tvoj podpis sa digitálne prenesie na elektronický dokument, ktorého kópiu dostaneš do mailu.

Na to, aby si takýmto spôsobom mohol na zákazníckom mieste podpisovať dokumenty, potrebujú tvoj podpisový vzor. Tvoj podpis potom ich systém pri podpisovaní overuje s uloženým podpisovým vzorom. Takže je to skôr pre tvoju ochranu, aby iný nemohol za teba podpísať - ani len napodobniť tvoje písmo. Inak to už preháňaš, ak si myslíš, že by samotná Orange vytvorila z tvojho podpisového vzoru novú zmluvu. Novú zmluvu by si musel podpísať.

Ale určite môžeš odmietnuť poskytnúť digitalizovaný podpisový vzor. Mal si tak ale urobť predtým, než si im to podpísal.
JWC s.r.o.
01.08.14,04:27
Tiež som takúto zmluvu podpisovala ale v o2. V mojom prípade mi dokonca zmluvu pred samostným podpisom nechceli ani ukázať, čiže som mala tri krát podpísať a vraj až potom mi mailom pošlú to, čo som podpísala. Trvala som na svojom a zmluvu mi potom "nejako záhadne" vytlačili a podpísala som to všetko, až keď som si všetko podpísala. Keďže pôsobím v oblasti certifikačných služieb, pýtala som sa ich, či ešte nemali žiadne žaloby pre neoprávnenú manipuláciu s podpisom. Zatiaľ vraj nemali nič :). Inak, ono by sa to celé dalo zabezpečiť tak, že do podpísaného dokumentu by dali časovú pečiatku, čiže jednoznačný identifikátor času existencie dokumentu. Ale zatiaľ to nerobia. Podľa mňa, lebo nemali žiadne spory. Sú to pre nich investície navyše.