ProblemDPH
29.07.14,19:52
Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať či mi nevie niekto poradiť ako sa dá postupovať pri vrátení DPH. Kupil som dva autá v roku 2013 do spoločnosti, DU sa rozhodol že vykoná kontrolu, všetko som im doložil ale bolo zistené že vykonávam hlavne činnosť ktorá je oslobodená od DPH (predaj a prenájom nehnuteľnosti). Samozrejme ako druhá činnosť spoločnosti je vývoj a výskum medicinského prístorja. Tento prístroj je vložený aj ako majetok v spoločnosti a sú podpísané aj zmluvy s dodávateľmi na túto spoločnosť. Moja otázka je či je výskumná alebo vývojová činnosť ako finančná činnosť spoločnosti a môže byť akceptovaná DU aby som mal nárok na vrátenie DPH. Vopred ďakujem za odpoveď.
a_je_to
31.07.14,10:58
V každom prípade je problém. Medzi povahou podnikania /oslobodené činnosti - aspoň časť/ a uplatnením plného odpočtu. Ak platiteľ začne vykonávať časť oslobodených činností, je povinný vopred stanoviť koeficient a prejednať ho so správcom dane. Ak skúmaš a vyvíjaš prístroj, ktorého výsledky budú predmetom DPH, tak by správca bol zvedavý, že koľko tržieb za to bude v roku 2013, koľko z nehnuteľností a podľa toho posúdi správnosť stanoveného koeficientu. Ak v roku 2013 neboli tržby z vývoja s DPH, tak na žiadny odpočet nárok nemáš. Závisí od toho, koľko plnení s DPH si v 2013 vyfakturoval oproti oslobodeným. Lebo aj niektoré dodania nájmy a nájmy môžu byť s DPH.
ProblemDPH
01.08.14,09:47
Ďakujem za odpoveď. Rozumiem tomu, že je potrebné to riešiť cez ročný koeficient, ale čo v prípade ak výskum trvá dva-tri roky a počas tej doby vykonávam iba oslobodenú činnosť?
Celú dobu nemôžem si uplatniť DPH odpočet a po dvoch-troch rokoch, keď začnem predávať tento prístroj a začnem vykonávať aj činnosť kde učtujem DPH už si nebudem môcť odpočítať DPH. Preto ma to zaujíma, lebo jedna pani na DU mi neoficiálne povedala, že je možné akceptovať výskum a vývoj tovaru, ktroý budem potom predávať, už ako finančnú činnosť počas aktuálneho roka. Nemám ani predstavu ako by sa to vypočítavalo, ale zaujalo ma to, či je niečo na tom pravda a je možné sa na to odvolať.