baterkac
30.07.14,08:58
erik555
30.07.14,07:32
co vsetko? Ak mas k davke aj prispevok na byvanie, tak ten je asi viazany na tu davku. A ked davku nebudes mat, tak aj prispevok na byvanie by tym zanikol. Alebo je to inak?
Llívia
30.07.14,08:10
Dôvod neodrobenia 32 hod.?
erik555
30.07.14,08:41
asi, ze zakladnu davku na prezitie si este aj odrobit? :eek: To len v tejto nasej rozvojovej krajine je mozne :D To akoby si kricala na topiaceho, ze ho vytiahnes, ale musi si to najskor zasluzit :D A ci aj vazni a utecenci v nasich uteceneckych taboroch si jedlo odrabaju??? Tusim, ze aj vreckove k tomu dostavaju!
Llívia
30.07.14,10:34
Sťažuj sa:
a) u tých, ktorí zákon v takejto podobe schválili,
b) u tých, ktorí majú rozhodovať o jeho protiústavnosti a ešte nerozhodli.
Llívia
30.07.14,10:35
Alebo:
c) ak nemáš čo povedať, tak mlč! ;)
erik555
30.07.14,11:24
tak ty sa zas nepytaj na dovod neodrobenia 32 hod. :D
Llívia
30.07.14,11:34
Ak dovolíš, budem sa pýtať na to, čo ja uznám za potrebné ;)
Ak neodpracoval hodiny preto, že mu žiadna práca pridelená nebola, o dávku nepríde. Ak by bol celý mesiac na PN, o dávku nepríde. Pochopil, prečo sa pýtam?
Katarína111
30.07.14,11:48
nevidím dôvod prečo by si sa mal ísť hlásiť do zdravotky ako samoplátca - ty nie si evidovaný ako uchádzač o zamestnanie na úrade práce?
erik555
30.07.14,12:11
tak podla toho poucenia k tomu zakonu je v bode 11 uvedene toto: "V pripade, ak sa Vam odnime pomoc v hmotnej nudzi, ste povinny prihlasit sa na zdravotne poistenie ako samoplatca."

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CCYQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.upsvar.sk%2Fbuxus%2Fdocs%2Fur ady%2FMI%2FOPHN%2FPHN_-_Poucenie_k_aktivacii_obcana_v_hmotnej_nudzi.rtf&ei=tu_YU4aJDYT_4QTJpICQDQ&usg=AFQjCNG-DNP0xLPMRKLVrTmvIQH8hP3mfw&sig2=6k6K0d7CLIfoNjSsW_XybA&bvm=bv.71778758,d.bGE .................................................. .................................................. ................................................
http://vedietesudnysporsozamestnavatelom.blog.sk/detail.html?a=f1a998adfb9e203de1d5881a63382507
erik555
30.07.14,12:24
bol som v domneni, ze to je jemu jasne :D Ked sme pri tom, ze niekomu sa neponukne praca a aj napriek tomu davku dostane, tak to zavana poriadnou diskriminaciou!
Katy a R
30.07.14,12:28
erik, ale to len v prípade, že nie je evidovaný na UPSVaR ako uchádzač o zamestnanie !
no a daj príklad - že ako lepšie je to inde - typ pre turistiku našich spoluobčanov (možno by sme vycestovali ;))
erik555
30.07.14,12:39
ak narazas na romov, tak mnohi su na aktivacnych...a v hmotnej nudzi su urcite aj bieli! a nemysli si, ze len asociali...takze by som na tvojom mieste hamoval...
Katy a R
30.07.14,12:46
tak neviem, kto by sa mal hamovať - ty tu furt len nadávaš nie ja! A písala som niečo o asociáloch? - len som ťa upozornila, že s tým zdravotným poistením nemáš pravdu - ak je niekto v evidencii UPSVaR tak žiadne ZP neplatí.
A daj príklad - kde je to riešené lepšie! možno tým niekomu pomôžeš!
Katarína111
30.07.14,12:48
áno aj syn dostal toto poučenie a preto som napísala dotaz na ministerstvo práce a tu je odpoveď:

"Podľa § 10 ods. 3 zákona č. 417/2013 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi, dávka podľa odseku 2 sa znižuje o sumu 61,60 eura za každého plnoletého člena domácnosti, ktorý nie je v právnom vzťahu, ktorý zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti, dohodnutom v rozsahu najmenej 32 hodín mesačne a nezúčastní sa na základe písomnej dohody medzi úradom a obcou, rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je obec, alebo právnickou osobou so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorá organizuje alebo sprostredkúva dobrovoľnícku činnosť pre inú osobu s jej súhlasom v jej prospech alebo vo verejný prospech (ďalej len „organizátor dobrovoľníckej činnosti“) v rozsahu 32 hodín mesačne na vykonávaní

a) menších obecných služieb pre obec alebo rozpočtovú organizáciu alebo príspevkovú organizáciu, ktorej zriaďovateľom je obec,

b) dobrovoľníckej činnosti, alebo

c) prác na predchádzanie mimoriadnej situácii, počas vyhlásenej mimoriadnej situácie a pri odstraňovaní následkov mimoriadnej situácie.



V prípade, ak úrad ponúkne príjemcovi pomoci v hmotnej núdzi niektorú z činností uvedených v § 10 ods. 3 zákona o pomoci v hmotnej núdzi a príjemca pomoci v hmotnej núdzi sa týchto činností nezúčastní, dávka sa zníži o 61,60 Eur. Uvedená skutočnosť nemá vplyv na vyradenie uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie. "

a ak je zaevidovaný na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie tu predsa za neho zdravotku platí štát - alebo?
erik555
30.07.14,12:56
Katarina 111 ja to presne neviem...iba to som napisal, co je v tom pouceni.
erik555
30.07.14,12:57
Katy a R naozaj neviem, na co presne narazas tymto: "A daj príklad - kde je to riešené lepšie! možno tým niekomu pomôžeš!"
misoft
30.07.14,13:08
@erik555 - čítal si poučenie, no zákony vravia niečo iné. DHN si musíš odmakať, alebo ju nedostaneš. Ak si však zároveň evidovaný na ÚPSVaR, zdravotné za teba odvádza štát - si poistenec štátu! A v tomto prípade žiadny samoplatca.
erik555
30.07.14,13:09
Katy a R...nie som si vedomi, zeby v niektorej civilizovanej spolocnosti, boli davky na prezitie podmienovane zasluhovostou, cize odpracovanim si ich! To je ten zakladny problem!...navyse ak niekto nedostane ponuku na tuto pracu, tak jednoducho sa nic nedej a davku dostane!
Citat: "Sociologička Zuzana Kusá je presvedčená, že základná existenčná podpora od štátu by nemala byť niečím podmieňovaná. „Človek má na ňu právo z titulu občana krajiny. U nás je problém zo základnej dávky vôbec vyžiť a štát ani dostatočne nefinancuje celý systém tak, aby ľudia mali možnosť dostať sa napríklad k aktivačnému príspevku, ktorým by si prilepšili,“ vysvetľuje.
erik555
30.07.14,13:12
misoft, ale dostanes DHN, ked ti neponuknu pracu! A k comu to vedie, ze niekto za davku pracuje a druhy nemusi? Aky je toto vlastne stat? O com?
Katy a R
30.07.14,13:29
ja netvrdím, že takéto riešenie je OK ( tých nedomyslených vecí je tam strašne veľa - a ani robota nie je, tak sa to aj tak míňa účinku ) , súhlasím, že základná existenčná dávka by nemala byť podmieňovaná - napr keby bolo na mne - tak žiadne peniaze, ale v naturáliách (jedlo, prístrešok) .. a ten, kto by mal záujem niečo robiť - tak ten by dostal peniažky navyše.
DHN má byť len ozaj na najzákladnejšie potreby - inak vždy bude zneužívaná. Veď veľa ľudí to berie ako prilepšenie .
No ale: prečo by ostatní daňovníci, ktorí niečo zarobia - ale narobia sa ako kone aj na slnku a v horúčavách-mali prispievať aj na takých, ktorí robiť môžu - ale im je veľa tých 32 hodín.
nadávať nepomôže ... a oprav to zdravotné poistenie (len ak nie sú v evidencii!)
misoft
30.07.14,13:31
O čom? Podľa správnosti by malo byť, ak niečo chceš, musíš niečo pre to urobiť. Žial - tento problém my nevyriešime - na to sú predsa posranci (ktorí na to s*rú). A vlečie sa to už dosť dlho - od socializmu....
Veď i toť nedávno vo Francúzsku nejaká novinárska fu*da napísala o Luníku IX ako o ghette, lenže už nenapísala, že si to všetko sami zničili....
erik555
30.07.14,13:51
katy a R, uz som to zmazal. Ale v tom pouceni mohlo byt aj, ze samoplatca vtedy, ked nie je evidovany na UP. Ale to by sme vela chceli od tych, ktory ten text pripravovali. Alebo to bol zamer? :) A preco by mali ostatni danovnici tazko pracujuci na slnku v horucavach prispievat aj na tych, ktori dostavaju davku 61,60€, pricom aj ked si ju maju odpracovat a nie je pracovno pravny vztah, cize nema na nic narok, pravo? Tiez sa to nepocita do dochodku. Ja zas aj z osobnej skusenosti sa mozem pytat, preco by mali v tomto state tazko pracujuci prispievat zamestnancom tohto statu, ktori maju dobre platove podmienky za nic nerobenie? Vsak aj pribudlo 840 miest pre koordinatorov. Dalej sa mozem pytat, ze co robi stat, ked podnikatelske subjekty dlhuju statu 2,1miliardy eur? A tak dalej! Mam pocit, ze vsade su peniaze, len pre tych najchudobnejsich nie...
Llívia
31.07.14,10:34
Ty si na Porade koľko? 2 dni aj s cestou? Keď nevieš, že na všetko sa musíš pýtať, lebo inak odpovedáš a odpovedáš a nakoniec aj je tvoja správna odpoveď aj tak zlá, lebo zadávateľ témy doplní tri milóny údajov a z pôvodnej otázky je úplne iná otázka? :D