mklingacikra
30.07.14,09:06
Dobrý deň. Chcem sa opýtať za dieťa mojej priateľky. Rodičia sú rozvedení, deti otca navštevujú podľa rozhodnutia súdu. Zaujímalo by nás či dieťa bude musieť oca navštevovať aj keď dovrší vek 18 rokov. Ak nemusí je potrebné to upraviť súdne, alebo stačí ak to dieťa ocovi oznámi ústne. Dieťa pokračuje v školskej dochádzke, čiže otec by mal prispievať výživným naďalej? i keď momentálne platí len minimum
alaya1
30.07.14,07:11
Kym bude mat otec vyzivovaciu povinnost- t.j. bude platit vyzivne, lebo dieta studuje, tak rozsudok sudu je stale platny aj po dovrseni 18. roku veku dietata, ale dieta moze dat ako 18 rocne same navrh na sud o zmenu stavu stretavania sa s otcom.
mklingacikra
30.07.14,07:15
ďakujem, táto informácia je pre mňa užitočná
Chobot
30.07.14,07:24
Súd rozhoduje o práve rodiča na stretnutie sa s dieťaťom a nie povinnosti dieťaťa stretnúť sa s rodičom. Takže ak bude mať 18 a nebude sa chcieť stretnúť s otcom, nikto ho nemôže k tomu donútiť, ani súd. Vyživovacia povinnosť otca zostáva, aj keby sa s dieťaťom (plnoletým) nestretol.
alaya1
30.07.14,07:33
"Vyživovacia povinnosť otca zostáva, aj keby sa s dieťaťom (plnoletým) nestretol."- stretavala som sa v praci s takymito pripadmi, nie je pravidlom, ze to otec akceptuje, kym je platny rozsudok, kde su urcene pravidla styku s dietatom.. Nie je tam uvedene, kedy ta povinnost stretavania sa konci.
willma
30.07.14,07:56
Lenže otec má smolu - plnoleté dieťa nemá ako donútiť stretávať sa s ním, Rozsudok sa týka maloletého, tým, že dovŕšilo dieťa plnoletosť to jednoducho padá. Ale naopak výživné je právne vymáhateľné - takže žiadne také, že ak sa nebudeš chcieť so mnou stretnúť prestanem platiť
Chobot
30.07.14,08:23
Presne tak. Ako môže nejaký súd prikázať plnoletému človeku, že musíš sa stretnúť so svojim otcom. Je to len na ich vzťahoch.

Kým je maloletý, má smolu, že nemôže za seba rozhodnúť - jednoducho ho otec navštívi - matka to musí povoliť a basta. Aj tu ale môže nastať situácia, že v čase, keď sa syn (napr. 17 ročný) má stretnúť s otcom, pôjde von s kamarátmi. Č spraví otec? Dá ho predvolať políciou argumentujúc, že dnes mám nárok sa s ním stretnúť?

Druhý rodič má vytvoriť taký vzťah, že dieťa sa bude chcieť s ním stretnúť a nie vynucovať si stretnutie. Poznám prípad (chalan má 17) a na stretnutie ide, lebo za stretnutie dostane od fotra vreckové. Ak by na stretnutie nešiel - no money.
Peggynka
30.07.14,08:37
Fuuj...takéto vzťahy:(